V Bangladéši začalo betonování základů druhého reaktoru jaderné elektrárny Rooppur. Licence vydaná státním regulátorem byla vydána ruské dodavatelské firmě před pouhými 10 dny.

Ceremoniálu věnovanému zahájení betonování se účastnil i bangladéšský premiér Sheikh Hasina, místopředseda ruské vlády Jurij Borisov a zástupce Rosatomu Alexander Lokshin. Právě zahájení betonován je vnímáno jako začátek hlavní konstrukční fáze výstavbu celého reaktoru. Momentálně jsou tak ve výstavbě dva reaktory VVER-1200 s celkovým instalovaným výkonem 2400 MWe u města Rooppur, které je vzdáleno 160 km od hlavního města Dháky.

„Před 8 měsíci jsme se tu sešli, abychom zahájili výstavbu prvního bloku. Nyní se opět scházíme při zahájení  betonování  základů druhého bloku. Všechny práce na elektrárně Rooppur běží podle plánu a to díky fungující spolupráci mezi ruskou a bangladéšskou stranou.“místopředseda ruské vlády Jurij Borisov.

Původně podepsal Rosatom dohodu s Bangladéší již v roce 2011 na výstavbu dvou 1000 MWe reaktorů. Podle smlouvy z roku 2015 se mělo jednat o zakázku v hodnotě 12,65 mld. USD (cca 280 mld. Kč). Již následující rok vydal tamější státní jaderný regulátor předběžná povolení k zajištění místa stavby a geologickým průzkumům.

Další potřebné povolení, které opravňuje žadatele k zahájení samotné výstavbu, padlo v listopadu 2017 a ještě ten samý měsíc začalo betonování základů prvního reaktoru. Rosatom zveřejnil, že denně se na stavbě nyní spotřebuje 5000 tun betonu a že je v této fázi zapojeno 4200 pracovníků. Pokud se i nadále podaří plnit časový plán, tak by měl být první blok spuštěn k roku 2023 a druhý blok o rok později.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *