Domů
Jaderné elektrárny
SAE: Druhý blok jaderné elektrárny Barakah byl připojen k elektrické síti
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

SAE: Druhý blok jaderné elektrárny Barakah byl připojen k elektrické síti

Druhý blok jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech byl připojen k síti. Díky zkušenostem se zprovozňováním prvního bloku trvalo připojení o 10 % kratší dobu. Zbývající dva rozestavěné bloky v elektrárně Barakah jsou dokončeny z více než 90 %. Po zprovoznění bude elektrárna disponovat celkovým instalovaným výkonem 5,6 GW.

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) oznámila dosažení důležitého milníku při uvádění bloku elektrárny Barakah do komerčního provozu. Druhý blok jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech byl připojen k elektrické síti a začal do ní dodávat elektřinu.

Připojení druhého bloku přichází po pěti měsících od vstupu prvního bloku do komerčního provozu. Společnost ENEC uvedla, že znalosti získané při práci na bloku 1 byly použity k efektivnějšímu připojení bloku 2 k síti s časovou úsporou ve výši 10 %.

Povolení k zavezení jaderného paliva vydal jaderný regulátor v březnu, přičemž samotná zavážka začala krátce poté. První kritikality dosáhl blok, jehož výstavba začala v dubnu 2013, 27. srpna.

„Jaderná elektrárna Barakah hraje klíčovou roli při dosahování cílů SAE v oblasti diverzifikace energetických zdrojů, zvyšování podílu čistých energetických zdrojů a podpory hospodářského a sociálního rozvoje. Zároveň pomůže plnění cílů SAE a mezinárodních závazků v oblasti klimatických změn," uvedl ministr energetiky a infrastruktury SAE, Suhail bin Mohammed Faraj Faris Al Mazrouei.

50 % čisté energie do roku 2050

Jaderná elektrárna Barakah se čtyřmi korejskými reaktory APR 1400 s celkovým instalovaným výkonem 5,6 GW má pomoci zemi s dodávkami bezuhlíkové elektřiny. Spojené arabské emiráty cílí na 50% podíl bezuhlíkové elektřiny do roku 2050.

„Elektrárna Barakah přispívá k upevnění vedoucí úlohy Spojených arabských emirátů v regionálních a globálních energetických odvětvích. Elektrárna je nyní největším samostatným výrobcem elektřiny v arabském světě. Je také největším přispěvatelem ke snižování emisí uhlíku v regionu," dodal Al Mazrouei.

Celkově je elektrárna Barakah, jež by měla být plně spuštěna ještě v letošním roce, hotova z 96 %. Práce na zbývajících dvou blocích jsou dokončeny z 95 %, respektive z 91 %.

Komentáře

(6)

Michal K.

21. září 2021, 12:48

Gratulacia. Kazdy nizko emisny zdroj sa pocita.

Zial v europe radsej uhlie a plyn.

Jan Veselý

21. září 2021, 13:34

V Evropě mají uhlí + plyn jen cca 1/3 podíl na výrobě, podstatně míň než v SAE. EU je na to líp než je plán SAE pro rok 2050.

Michal K.

21. září 2021, 14:10

to ale neospravedlnuje EU, ze stavat plyn a uhlie je spravne

richie

22. září 2021, 13:59

blbe je ze akurat teraz ma nas vzor zelenych technologii -> Nemecko takmer 50% EE z uhlia a plynu (uhlie 39.31%, plyn 7,87%)

Ludvík Smýkal

28. září 2021, 11:12

Zajímavý článek. Zajímalo by mne, kdo ji stavěl? Pochybuji, že společnost ENEC...

Emil

28. září 2021, 11:44

Společnost ENEC je investor stavby, je 100% vlastněná SAE. Generální dodavatel stavby je korejská KHNP.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.