Domů
Jaderné elektrárny
Začala vyvážka jaderného paliva z odstavené ruské elektrárny Leningrad 2
Zdroj: Rosatom

Začala vyvážka jaderného paliva z odstavené ruské elektrárny Leningrad 2

Společnost Rosenergoatom zahájila vyvážení použitého jaderného paliva z druhého bloku ruské elektrárny Leningrad I. Některé palivové soubory budou ještě použity ve třetím a čtvrtém bloku, které jsou stále v provozu. Staré bloky typu RBMK elektrárny Leningrad jsou ve fázi II postupně nahrazovány typem VVER-1200.

Ruská společnost Rosenergoatom na začátku října oznámila, že zahájila vyvážku jaderného paliva z druhého bloku elektrárny Leningrad. Blok typu RBMK s výkonem 1000 MW spuštěný v roce 1975 byl odstaven v listopadu loňského roku.

Proces vyvážení všech 1685 palivových souborů má podle plánu trvat do roku 2023. Palivové soubory se zatím přesouvají do bazénu poblíž reaktoru. Ty, které mají stále k dispozici více než 50 % paliva, budou ještě použity ve třetím a čtvrtém bloku, které mají být provozovány do roku 2025, respektive 2026. Tímto způsobem by mělo být částečně využito zhruba 500 palivových souborů.

"Bloky, které jsou v současné době v provozu, používají zbylé palivové soubory z prvního bloku, který byl v roce 2018 odstaven z důvodu přípravy na vyřazení z provozu. Ekonomickou efektivitou tohoto přístupu u dvou vyřazovaných bloků jsou úspory při nákupu zhruba 1000 nových palivových souborů, a tedy úspory při manipulaci se stejným množstvím vyhořelých palivových souborů,“ uvedl Igor Lozhnikov, zástupce hlavního inženýra.

Druhý blok následuje stejný proces jako první blok, který byl odstaven v prosinci 2018. Oba dva bloky nahradily nově spuštěné bloky elektrárny Leningrad II typu VVER-1200.

Jaderná elektrárna Leningrad je největším výrobcem elektřiny v severozápadním Rusku. Podíl elektrárny na zajištění energetické spotřeby Petrohradu a Leningradské oblasti v posledních letech činil více než 56%.

Komentáře

(10)

Pavel Karásek

12. říjen 2021, 11:31

Nikdo už ale nenapíše jaké budou finanční náklady na vyřazování takové jaderné elektrárny a jaké z ní budou radiační úniky. Zbude tam spousta radioaktivního šrotu,který se bude za desítky let postupně rozebírat a potom se bude muset izolovat od okolí. Samostatnou kapitolou je sto tisíc let smrtící jaderný odpad, který není nikdo schopen izolovat od okolí a ani to v tom jílovém podloží to nikdo není schopen na takovou dlouhou dobu garantovat. O takových věcech se ale dnes mluvit nesmí, protože ještě stále nepadl ten tendr na Dukovany.

Emil

12. říjen 2021, 12:08

Samozřejmě že to lze garantovat, tomu se říká věda a výzkum, ale tomu vy nemůžete rozumět. Mimochodem Rusové to vyhořelé palivo přepracovávají a dále energeticky využívají, takže nemají důvod dávat do hlubinného úložiště něco, z čeho mohou získat ještě spoustu energie.

Pavel Karásek

12. říjen 2021, 16:21

Emile, nejste ten, kdo by měl určovat, kdo čemu rozumí. A co se týká přepracování, tak je daleko dražší, než výroba nového paliva, proto se využívá málo a stejně se využije jen část a z toho znovu použitého zase bude část už nevyužitlného. Pak bude ten nerudovský problém stejně.

Emil

12. říjen 2021, 19:43

To není potřeba určovat, je to poznat na první pohled. A co se týká přepracování, tak navzdory tomu že je to teď dražší to Rusové využívají čím dál víc, ať už v rychlých reaktorech nebo jako palivo REMIX do reaktorů VVER, na které letos dokončili úplně novou linku. A ta malá nevyužitelná část nebude "smrtící" stovky tisíc let, ale už za stovky let bude mít stejnou aktivitu jako původní uranová ruda.

Pavel Karásek

12. říjen 2021, 23:17

Za stovky let nic nebude mít aktivitu, jako původní uranová ruda. A z toho pužívaného paliva , kterého jsou na světě už statisíce tun a přepracuje se nic neškodného nebude. Nevím, jak v Rusku, ale v Le Hague a v Sellafieldu toho moc nepřepracují. Ten Sellafield je dnes už odstaven a toto místo je považováno za nejradioaktivnější lokalitu v Západní Evropě. O přepracovacím komplexu Maják v Rusku u Čeljabinsku, kde se vyráběly jaderné zbraně se netřeba zmiňovat. Tam si obyvatelé prožili svoje. U jezera Karačaj, které je dnes už zasypané je jedno z nejhorších míst na světě. To je to přepracování v Rusku. Děkuji, nechci.

Emil

13. říjen 2021, 07:12

Navzdory vaší nezlomné víře skutečně bude mít aktivitu jako původní uranová ruda, jak je vidět např. zde: ibb. co/0CNWxtX

Řeč je o vyhořelém palivu v Rusku, tak neutíkejte do Francie, Velké Británie nebo dokonce k výrobě jaderných zbraní z minulého století. Mimochodem přibližně pětina paliva ve francouzských jaderných elektrárnách je právě MOX palivo, takže při jejich počtu reaktorů to je dost značný objem.

Vladimír Wagner

12. říjen 2021, 12:26

Pane Karásku, odhady nákladů na likvidaci dosloužilé jaderné se opírají o zkušenosti z realizovaných likvidací. Podrobněji jsem to populárněji popsal zde: https://www.osel.cz/11052-kolik-stoji-likvidace-vyslouzile-jaderne-elektrarny.html . Na odbornější a detailnější úrovni je to zde: https://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/nuclear-wastes/decommissioning-nuclear-facilities.aspx

Josef

12. říjen 2021, 12:51

Pokud Vím pak Rusové chystají olovem chlazený rychlý reaktor, měl by být podobně cenově náročný jako WWER , takže veškeré vyhořelé palivo z dnešních elektráren a tisíce ochuzený uranu budou využity pro tyto nové elektrárny kde zajistí dostatek paliva na tisíce let. A co se týče jaderného zamoření pak JE se postupně rozebere žádné jaderné zamoření nevznikne.

Pavel Karásek

12. říjen 2021, 16:28

Tak Rusové chystají olovem chlazený reaktor a Vy už víte jaká bude cena. To budete asi geniální ekonom. Bohužel z jaderného odpadu gumoví medvídci nevzniknou. Co se týká toho zamoření, tak to bylo např. v elektrárně Main Yankee v USA, v A 1 v Jaslovských Bohunicích, kde ještě stejně elektrárnu nerozebrali a s radioaktivním šrotem si i desítky let po odstavení neví rady a bylo to i ve Francii.

energetik

12. říjen 2021, 18:37

Toto v Rusku nikoho netrápí, skončí to na nějaké z mnoha jaderných skládek které tam mají nebo v moři. Ocel se v peci naředí a budou skvělé plechy na auta.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.