Domů
Jaderné elektrárny
V novém jihokorejském jaderném bloku Shin Hanul 1 dokončili zavezení paliva
Zdroj: KHNP

V novém jihokorejském jaderném bloku Shin Hanul 1 dokončili zavezení paliva

Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) oznámila zavezení všech 241 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru prvního bloku nové jihokorejské jaderné elektrárny Shin Hanul. První ze dvou reaktorových bloků APR-1400 má podle plánu vstoupit do komerčního provozu v polovině roku 2022 po absolvování série zkoušek na různých výkonových úrovních a potvrzení bezpečné funkce systémů elektrárny dle projektu.

Opakovaný posun termínu dokončení

Slavnostní zahájení výstavby prvních dvou bloků v areálu nové elektrárny Shin Hanul (dříve Shin Ulchin) proběhlo v květnu 2012. Betonáž prvního bloku byla zahájena o dva měsíce později a druhého bloku v červnu 2013. Oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1350 MWe měly být původně spuštěny v dubnu 2017 a 2018.

Po několika zdrženích byla zavážka paliva do reaktoru prvního bloku odsunuta na červen 2019, ale i tento termín byl opožděn v důsledku bezpečnostních kontrol Výboru pro jadernou bezpečnost a zabezpečení (NSSC) a zavedení některých modifikací. Zahájení komerčního provozu bylo poté očekáváno na červenec 2021 a květen 2022.  Zde však také došlo ke zdržení.

Plán výstavby reaktorů APR z roku 2016; Zdroj: KHNP

NSSC udělila 9. července podmíněný souhlas ke spuštění reaktoru Shin Hanul 1. O pět dní později začala KHNP zavážet první z palivových souborů do aktivní zóny reaktoru.

KHNP 13. října oznámila, že po dokončení zavážky paliva provádí fyzikální a systémové testy reaktoru za normální provozní teploty a tlaku. V červenci společnost uvedla, že provedení těchto testů zabere přibližně 8 měsíců.

Technologická vylepšení v mnoha oblastech

APR-1400 je pokročilý tlakovodní reaktor s původem v designu CE System 80+. Hlavním projektantem je společnost Korea Engineering Company. Instalovaný výkon bloku je 1400 MWe s plánovanou životností 60 let. Projekt nahrazuje standardizovaný typ OPR-1000 s výkonem 995 MWe, kterých Jižní Korea postavila celkem 12. APR-1400 disponuje na základě sesbíraných zkušeností a technologického vývoje vylepšeními v oblasti provozu, bezpečnosti, údržby a cenové dostupnosti.

Vývoj reaktorů APR-1400; Zdroj: KHNP

V říjnu 2017 projekt reaktoru APR-1400 schválila European Utility Requirements, technická poradní skupina evropských energetických společností pro jaderné elektrárny. Americká komise pro jadernou regulaci (US NRC) certifikovala APR-1400 v srpnu 2019 a konstatovala, že konstrukce plně vyhovuje bezpečnostním požadavkům USA.

První bloky APR-1400 jsou již v provozu

Úplně první bloky APR-1400 - Shin Kori 3 a 4 - byly uvedeny do komerčního provozu v prosinci 2016 a v září 2019. Výstavba dalších dvou bloků APR-1400 (Shin Kori 5 a 6) byla zahájena v dubnu 2017 a v září 2018. Jejich uvedení do provozu je plánováno na březen 2023 a červen 2024.

Jaderná elektrárna Barakah

KHNP podotkla, že Shin Hanul 1 je prvním energetickým reaktorem v Jižní Koreji, který dosáhl technologické nezávislosti. Hlavní komponenty bloku jako jsou hlavní cirkulační čerpadlo (HCČ), nebo systém kontroly a řízení (SKŘ) elektrárny pochází od místních dodavatelů.

Čtyři reaktory APR-1400 dodala KHNP také pro JE Barakah ve Spojených arabských emirátech. První dva bloky byly připojeny k elektrizační soustavě v srpnu 2020 a v září 2021.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.