Domů
Elektřina
National Grid věří v realizovatelnost nových propojení mezi Velkou Británií a EU

National Grid věří v realizovatelnost nových propojení mezi Velkou Británií a EU

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid ve středu oznámil, že obchodní příležitosti v podobě výstavby nových přeshraničních vedení mezi Velkou Británii a jejími evropskými sousedy zůstávají dobré i přes Brexit. Na konci minulého týdne přitom National Grid varoval před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU.

Velká Británie plánuje podle zahraniční agentury Reuters výstavbu nových přeshraničních propojení s Francií, Dánskem, Belgií a Norskem. Po dokončení těchto projektů by došlo k navýšení přenosové kapacity přeshraničních vedení ze stávajících 4 GW na 18 GW.

Rozhodnutí Velké Británie o opuštění Evropské unie však vyvolalo obavy, že by země mohla přijít o své slovo v oblastech, jako jsou přenos elektřiny či obchodování s elektřinou, což by mohlo mít dopad do plánů na výstavbu nových přeshraničních linek.

Ředitel oddělení business development v National Grid Ian Graves však ve středu při jednání na Ministerstvu podnikání, energetiky a průmyslu řekl, že podmínky pro rozvoj nových přeshraničních propojení zůstávají dobré.

„Naše přeshraniční linky jsou budovány jako komerční subjekty. Máme motivaci k zajištění, aby linky byly vystavěny a byly flexibilní a připraveny k použití ve správný čas. To by mělo pokračovat bez ohledu na Brexit,“ řekl Graves.

Minulý týden přitom National Grid varoval před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU. Britský provozovatel přenosové soustavy zmínil kromě rizik v oblasti realizovatelnosti nových propojení s pevninskou Evropou také možné zdražení importované elektřiny, která nyní není díky účasti ve vnitřním trhu s energií EU zatížena žádným zvláštním příplatkem.

Velká Británie aktuálně pokrývá svou spotřebu elektřiny ze zhruba 9 % právě pomocí importu. Do budoucna by přitom kvůli plánovanému uzavření zastaralých jaderných elektráren a všech uhelných elektráren mohl import dále narůstat.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.