Domů
Přenos elektřiny
ENTSO-E: Problém s odchylkami frekvence v kontinentální Evropě musí být rychle vyřešen

ENTSO-E: Problém s odchylkami frekvence v kontinentální Evropě musí být rychle vyřešen

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) pokračuje v diskuzi s provozovateli přenosových soustav Srbska (EMS) a Kosova (KOSTT) ohledně pokračujících problémů s odchylkami frekvence v synchronně propojené oblasti kontinentální Evropa. Pokles frekvence v síti vede ke zpožďování některých měřičů času a podle ENTSO-E může potenciálně vést až k rozsáhlému blackoutu.

Synchronně propojená oblast kontinentální Evropa, která zahrnuje 25 zemí včetně České republiky, zažívá od konce roku 2017 problémy s odchylkami frekvence od požadované hodnoty 50 Hz. ENTSO-E již v březnu uvedlo, že zdrojem těchto odchylek je oblast Srbska, Makedonie a Černé hory, konkrétně elektrizační soustavy Kosova a Srbska.

Začátkem listopadu ENTSO-E uvedlo, že diskuze o řešení tohoto problému stále pokračují.

„Je extrémně důležité, abychom co nejdříve vyřešili tento problém, obzvláště kvůli blížícímu se zimnímu období. Cílem našeho úsilí je zabránit dalším odchylkám času a souvisejícím finančním dopadům a ve finále také potenciálnímu blackoutu v Evropě,“ uvedlo ENTSO-E.

ENTSO-E vystupuje jako prostředník ve sporu mezi Srbskem a Kosovem. Vztahy Srbska s Kosovem jsou napjaté již od doby kosovského vyhlášení nezávislosti před deseti lety, které Bělehrad neuznal. Jednou z řady sporných oblastí je i sdílení rozvodné sítě.

Srbsko má podle ENTSO-E povinnost zajistit plynulou dodávku do sítě, když Kosovo nestačí vyrábět dostatek elektřiny, jako tomu bylo například v prvních měsících letošního roku. Kvůli sporům však Srbsko nezasáhlo a frekvence začala kolísat, což se podle asociace projevilo nejpatrněji právě na elektrických hodinách. Zpoždění mohlo dosáhnout až šest minut.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se