Domů
Elektřina
Španělsko vydražilo přeshraniční přenosové kapacity za téměř 1 mld. Kč
vedení čeps

Španělsko vydražilo přeshraniční přenosové kapacity za téměř 1 mld. Kč

Španělsko získá  za vydražení přeshraničních přenosových kapacit na příští rok více než 38 mil. €, což odpovídá vice než 1 mld. Kč. Dražba se týkala přenosových kapacit se sousedními státy, Francií a Portugalskem.

Aukce na přeshraniční přenos elektřiny zaručuje obchodníkovi možnost doručit určitý objem elektřiny koupené v zahraničí za pevně danou částku. Mezi Francií a Španělskem se dražila přenosová kapacita ve výši 600 MW, které mají být k dispozici nepřetržitě po celý rok. Vysoutěžená cena byla 4,36 €/MWh za energii vyvezenou do Francie. V opačném směru z Francie do Španělska byla nabídnuta celková kapacita v objemu 800 MW a cena skončila na 7,51 €/MWh. V obou případech uspělo 12 z 30 účastníků aukce.

Na západní hranici země není poptávka o přenosovou kapacitu vysoká, což se odráží ve výsledné ceně. Ze Španělská do Portugalska bylo v aukci na příští rok vyhrazeno 250MW s vysoutěženou cenou 0,12 €/MWh a v opařeném směru 350 MW s cenou 0,08 €/MWh. Aukce se účastnilo 16 subjektů, z toho bylo úspěšných 9.

Provozovatel španělské přenosové soustavy Red Electrica de Espaňa takto přidělil jednotlivým subjektům možnost opce na import/export elektřiny v rámci propojených evropských přenosových soustav. Podobný systém používá i ČEPS, jeho výnosy za tuto činnost se pohybují na podobné úrovni jako ve Španělsku.

Jednotliví obchodníci mohou tedy během příštího roku nakupovat levnější elektřinu v sousedních státech a dovážet ji do Španělska. Pokud vysoutěžili opce na vývoz elektřiny, tak celá procedura funguje podobně – kdykoli bude elektřina ve Španělsku nižší než v sousedním státu o více, než je vysoutěžená cena opce za přeshraniční kapacitu, tak se vyplatí obchodníkům elektřinu prodat do zahraničí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se