Domů
Elektřina
Španělsko vydražilo přeshraniční přenosové kapacity za téměř 1 mld. Kč

Španělsko vydražilo přeshraniční přenosové kapacity za téměř 1 mld. Kč

Španělsko získá  za vydražení přeshraničních přenosových kapacit na příští rok více než 38 mil. €, což odpovídá vice než 1 mld. Kč. Dražba se týkala přenosových kapacit se sousedními státy, Francií a Portugalskem.

Aukce na přeshraniční přenos elektřiny zaručuje obchodníkovi možnost doručit určitý objem elektřiny koupené v zahraničí za pevně danou částku. Mezi Francií a Španělskem se dražila přenosová kapacita ve výši 600 MW, které mají být k dispozici nepřetržitě po celý rok. Vysoutěžená cena byla 4,36 €/MWh za energii vyvezenou do Francie. V opačném směru z Francie do Španělska byla nabídnuta celková kapacita v objemu 800 MW a cena skončila na 7,51 €/MWh. V obou případech uspělo 12 z 30 účastníků aukce.

Na západní hranici země není poptávka o přenosovou kapacitu vysoká, což se odráží ve výsledné ceně. Ze Španělská do Portugalska bylo v aukci na příští rok vyhrazeno 250MW s vysoutěženou cenou 0,12 €/MWh a v opařeném směru 350 MW s cenou 0,08 €/MWh. Aukce se účastnilo 16 subjektů, z toho bylo úspěšných 9.

Provozovatel španělské přenosové soustavy Red Electrica de Espaňa takto přidělil jednotlivým subjektům možnost opce na import/export elektřiny v rámci propojených evropských přenosových soustav. Podobný systém používá i ČEPS, jeho výnosy za tuto činnost se pohybují na podobné úrovni jako ve Španělsku.

Jednotliví obchodníci mohou tedy během příštího roku nakupovat levnější elektřinu v sousedních státech a dovážet ji do Španělska. Pokud vysoutěžili opce na vývoz elektřiny, tak celá procedura funguje podobně – kdykoli bude elektřina ve Španělsku nižší než v sousedním státu o více, než je vysoutěžená cena opce za přeshraniční kapacitu, tak se vyplatí obchodníkům elektřinu prodat do zahraničí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.