Domů
Přenos elektřiny
Jednání o synchronizaci Pobaltí s evropskou elektrizační soustavou je na dobré cestě
Vedení vvn ČEPS
Zdroj: ČEPS

Jednání o synchronizaci Pobaltí s evropskou elektrizační soustavou je na dobré cestě

Na konci června představitelé pobaltských států spolu s předsedou Evropské komise Junckerem našli politickou shodu na synchronizaci elektrických soustav. Nyní se poprvé setkala pracovní skupina High Level Group, která má vyřešit praktické provedení propojení soustav.

Skupina se setkala poprvé minulý týden a přijala výsledky studie, která se zabývá dynamikou a stabilitou systémů a která byla zpracována uskupením evropských provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E. Výsledky studie ukázaly, že model synchronizace, který byl vybrán politickými představiteli na začátku léta, je technicky proveditelný za přijatelné náklady.

Jedná se o propojení soustav již existujícím AC vedením mezi Polskem a Litvou (LitPol link), které bude doplněno o nové offshore spojení linkou HVDC opět mezi Polskem a Litvou. High Level Group také souhlasila s analýzou, že vybraná varianta řešení propojení zajistí spolehlivou dodávku a provoz baltické elektrizační soustavy, tak jako tomu je ve zbytku kontinentální Evropy.

Jakmile budou nyní ověřeny všechny technické a finanční možnosti a časový harmonogram tak, jak ho navrhuje pracovní skupina High Level Group, dojde k formálnímu spuštění projektu. Celý proces propojení by měl být uskutečněn během prvního čtvrtletí roku 2019. Projekt má podle zdrojů oslovených agenturou Reuters stát 560 mil. euro, tedy zhruba 14,4 mld. Kč.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
frank
19. září 2018, 10:54

Ono to nebylo jen o politické shodě Pobaltí s EU, paralelně je to i o shodě EU a Ruska ohledně napájení Kaliningradské enklávy a celkového odpojení Pobaltí od ruské sítě BRELL. Pokud vím, tak EU se s Ruskem shodla na technickém řešení celého problému...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se