Domů
Evropská Unie
ACER: EU by mohla uspořit miliardy eur díky přeskupení obchodních zón
Zdroj: ČEPS

ACER: EU by mohla uspořit miliardy eur díky přeskupení obchodních zón

Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) přišla s informací, že přeskupení obchodních zón v rámci Evropy by mohlo přinést úspory až ve výši 5 mld. eur. Uvedený odhad je součástí nové zprávy o monitoringu trhu.

Evropská agentura ACER, která sdružuje regulační úřady jednotlivých členských států, přišla s návrhem, jak uspořit značnou částku peněz. Upozornila, že současné obchodní zóny založené na historickém rozdělení by teoreticky mohly být přeskupeny tak, aby se zvýšil přeshraniční obchod s elektřinou a země se více energeticky propojily. Informaci prezentoval předseda ACERu Rafael Garcia, když vystoupil v Bruselu s novou zprávou o monitoringu trhu.

Nicméně tento odhad je založen na technických možnostech a nebere v úvahu politické pozadí celé problematiky. Téma obchodních zón je politicky velmi citlivé, protože například Německo zastává myšlenku jednotné obchodní zóny. Naproti tomu stojí vybrané sousední státy včetně České republiky, které poukazují na fakt, že přetěžování sítí na území Německa vede dlouhodobě k neplánovaným přetokům výkonu do okolních států. Jedním z posledních opatření v této oblasti je rozdělení německo-rakouské obchodní zóny, které proběhlo k 1. říjnu 2018.

Evropská unie by měla v blízké budoucnosti schválit novou legislativu o struktuře trhu. ACER nebude tedy do té doby ohledně nového rozdělení zón nic navrhovat a počká na novou legislativu. Rakousko, které nyní předsedá EU, by rádo předjednalo přijetí nové legislativy do konce roku, aby se stihla schválit před květnovými volbami.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.