Domů
Akumulace energie
Baterie jako energetická budoucnost New Yorku
Bateriové úložiště
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Baterie jako energetická budoucnost New Yorku

Má-li americké město New York dosáhnout svých plánovaných cílů na snížení emisí skleníkových plynů, musí nahradit provoz některých svých špičkových parních elektráren bateriovými systémy. To vyplývá z nově uveřejněné studie konzultantské společnosti Stratgen Consulting.

Jako mnoho států a regionů světa si i americký  stát New York stanovil environmentální cíle na snížení svého negativního vlivu na životní prostředí. V konkrétním případě tohoto státu ležícího na východním pobřeží USA jde o snížení emisí skleníkových plynů o 80 % do roku 2050 a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny na 50 % do roku 2030.

K dosažení těchto cílů má být využito hlavně zvýšení energetické účinnosti v domácnostech a průmyslu, instalace nových offshore větrných elektráren a zachování jaderné energetiky (ta se ale zde nepočítá mezi obnovitelné zdroje energie, pozn. red.). Dle nově zveřejněné studie by New Yorku mohlo pomoci také využití bateriových systémů.

Dle studie New York City´s Aging Power Plants: Risks, Replacement Options, and the Role of Energy Storage vypracovanou konzultantskou společností Stratgen Consulting je možné dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů ve městě New York nahrazením zastaralých fosilních špičkových zdrojů bateriovými systémy.

Do 5 let dosáhne konce životnosti téměř třetina výrobní kapacity

V nejbližších 5 letech dosáhne konce své životnosti 2860 MW new yorkských elektráren s parní nebo spalovací turbínou. To představuje 30 % tamní výrobní kapacity. Jejich náhradou by měly být obnovitelné zdroje kombinované s bateriovými systémy.

Dle studie provoz několika starých špičkových fosilních zdrojů v NY stojí zákazníky na platbách 268 miliónů dolarů ročně.

„Jak se stát New York postupně přibližuje ke splnění svých cílů na dosažení 50 % výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 a snížení emise skleníkových plynů o 80 % do roku 2050, stále častěji vyvstává otázka, jak zajistit stabilitu elektrizační sítě, pokud se již nemůžeme spolehnout na fosilní zdroje,“ uvedl William Acker, výkonný ředitel New York Battery and Energy Storage Technology Consortium.

Zdroj úvodní fotografie: Younicos

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
hariprasad
1. říjen 2017, 14:11

Správné rozhodnutí. Nabázel jsem toto řešení i pro ČR jako možnost stabilizace sítě a saturaci přetoků (hlavně) ze sousedního Německa. Bylo by to finančně výhodné, rozdíl ceny při přebytku (nákup/dobíjení) a nedostatku (prodej/vybíjení) může dosahovat i několika korun za kWh. Pravděpodobně bychom na tom mohli i vydělávat. Ještě před 2 roky jim to připadalo jako utopie. Místo toho máme transformátory za miliardu+. Dobře nám tak.

Martin Hájek
2. říjen 2017, 12:39

Tak to jste asi spadnul z rajčete na znak a bouchnul se do hlavy. Přetoky jsou při přebytku elektřiny v Německu. Když v tu dobu začnete v ČR dobíjet, tak samozřejmě ten přetok jenom zvětšíte. Nastudujte si, prosím, alespoň Kirchhoffovy zákony.

hariprasad
2. říjen 2017, 21:48

Máte pravdu, tohle jsem nedomyslel. PST transformátory zřejmě jako regulační prvek budou potřeba. Stejně, mnoho to nemění na tom, že bychom neměli smysluplně využít levnou elektřinu v případě přebytku.

Vinkler
2. říjen 2017, 07:30

Musk realizuje baterie v Austrálii za 50 mil dolarů tedy tak za 1,5 miliardy Kč. Je to i s měniči?

Přetok zatěžuje vedení a tedy i ty kousky jen k baterii. Nové vedení?

Ono to nebude einfach.

Jan Veselý
2. říjen 2017, 11:21

Uměl byste to napsat ještě jednou a tentokrát k věci, logicky smysluplně a česky?

Vinkler
3. říjen 2017, 08:14

- Obsah je to co píše p. Hájek.

- Ono to nebude Einfach = nebude to tak jednoduché.

Poznámka: pokud Němci postaví PST taky, vnutí nám své přetoky tak jak tak.

Milan Vaněček
3. říjen 2017, 08:51

Němci nám vnutí svě přetoky elektrické stejně jako nám vnutili své přetoky zemědělské i jiné. Tak je to ve zcela otevřené ekonomice bez ochrany (regulace) vnitřního trhu. Tak to nastane když jedna ekonomika (ČR) je mnohem slabší než ta sousední. To už malý stát musí být hodně bohatý, jako třeba Švýcaři aby si uchránil místní trh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se