V Kalifornii odstavili z provozu obří bateriové úložiště Moss Landing I kvůli přehřívání baterií
Provozovatel obřího bateriového úložiště Moss Landing, které se nachází v americkém státě Kalifornie, musel během víkendu odstavit většinu jeho kapacity z provozu. Důvodem bylo přehřívání některých z baterií z doposud neznámých příčin. Díky nedávnému rozšíření úložiště aktuálně disponuje výkonem 400 MW s kapacitou na 4 hodiny provozu při plném výkonu.
Poté, co společnost Vistra nedávno dokončila rozšíření svého kalifornského bateriového úložiště Moss Landing z původních 300 MW / 1200 MWh na 400 MW / 1600 MWh, musela během minulého víkendu první fázi odstavit z provozu. Příčinou bylo přehřívání několika modulů úložiště, které si podle společnosti rovněž vyžádalo cílenou aktivaci rozprašovacího systému. K požáru v úložišti však díky robustním bezpečnostním systémům a včasnému zásahu nedošlo.
„S bezpečností na prvním místě zvolila společnost konzervativní přístup a ponechá celé zařízení mimo provoz, zatímco bude hledat původní příčinu tohoto incidentu ve spolupráci se svým dodavatelem konstrukčních prací Fluence a výrobcem baterií LG Energy Solution. Společnost Vistra si není jista datem opětovného uvedení zařízení do provozu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a přípradným potřebným opravám,“ uvedl provozovatel bateriového úložiště v tiskové zprávě.
K odstavení došlo v případě první fáze projektu, jeho nedávné rozšíření o 100 MW / 300 MWh, které se podle společnosti nachází v jiné budově, nadále zůstává v provozu.
Výpadek neohrozil bezpečnost provozu soustavy
Odstavení takto výkonného prvku z provozu sice může mít jistý dopad na situaci na trhu, bezpečnost provozu nicméně podle vyjádření kalifornského provozovatele přenosové soustavy California Independent System Operator neohrozilo.
„Ačkoliv se nevyjadřujeme k výkonnosti jednotlivých výrobců v naší soustavě, ztráta jakéhokoliv zdroje energie v kritické části roku může být výzvou. Kterýkoliv z mnoha zdrojů může nahradit takováto omezení v závislosti na nabídkách na trhu v daném okamžiku, včetně dovozu,“ uvedla podle serveru S&P Global Platts mluvčí provozovatele Anne Gonzalesová.
Mohlo by vás zajímat:
Otazka na znale... uloziste... tedy baterie je "zdrojem" a "vyrobcem"? Nebo se neco ztratilo v prekladu?
moj telefon bateriu pouziva ako "zdroj" energie, iba potrebuje obcas dobit z ineho zdroja do plnej kapacity, to sa pripoji nabijacka na telefon do zasuvky, ktoru mi napaja cez den elektraren na streche, pripadne v noci bateria a v pripade nedostatku oboch co je asi 3 mesiace v roku, tak distribucna sustava, kam to prudi z roznych dalsich zdrojov
Takze to nic nevyrabi, jen uchovava, ne?
tak tak, vyrabaju to panely alebo v mensej miere ostatne zdroje z distribucnej sustavy
Dobrý den,
z mého pohledu je optimální označení úložiště, jelikož baterie se chová při nabíjení jako spotřebič a následně při vybíjení jako zdroj.
Pokud Váš dotaz směřoval na vyjádření mluvčí kalifornského PPS, jedná se o přesnou citaci, proto byl v článku použit termín výrobci.
Přeji příjemný den,
EM
akumulační systémy jako třeba i přečerpávací "elektrárny" někteří započítávají do výroby i když jsou energeticky ztrátové, jsou to tedy spotřebiče. Stačí se podívat na grafy v článku: "Zástupci EK: Trh s uhlíkem potřebuje při ceně 60 EUR zachovat klid" kde Polsku započítali do výrobního koláče i přečerpávací elektrárny.
Cha, cha, chá! A to jsme teprve na začátku tohoto šílenství. Teď by se tu měli ale rychle objevit fanatici, kteří to prohlásí za naprosto bezvýznamnou událost, kterou do budoucna jistě vyřeší další technologický pokrok! Jistě, že vyřeší, jen jestli to bude dostatečně brzy! Zatím to tak nevidím!
No já bych to nepřeceňoval. Taky mě vyhořela mycilinka (na nádobí) a netvrdím, že všechny jsou špatné.
No, ještě to budou muset trochu debugovat.
Zajímavé, místní zdroje říkají, že na místo byli povoláni hasiči a, dle vyjádření šéfa zásahu, prostor byl zakouřený bez viditelného ohně , část zásobníku byla deformována teplem, některé dráty roztavené... "We didn’t see any fire when we came in. What we saw was a lot of smoke," said Fire Chief Joel Mendoza. "The battery modules are actually encased in plastic. So in the event of overheating, you’re gonna see a lot of smoke."
Mendoza says the battery racks had been "scorched" and wires "melted."
Články ve velkých staničních bateriích jsou tradičně zapojeny sério-paralelně. Větší počet sériových řetězů, koncové uzly řetězů zapojeny paralelně. Takže pokud tam nedošlo ke zkratu někde mimo samotné články, a přitom se tavily dráty, tak mě leda napadá zkrat jednotlivého článku, následně vyrovnávací proud. Bylo by zajímavé vědět, zda jsou jednotlivé série individuálně chráněny proti nadproudu, zda se na každé sérii zvlášť měří proud, a zda je na každé sérii zvlášť hlídána symetrie - se záznamem v dohledovém systému. Pokud takový systém mají, muselo být na dispečinku vidět na první pohled, co se děje. Asi jenom nechtějí zveřejňovat detaily, dokud se to pořádně formálně nevyšetří (nejlépe nezveřejňovat vůbec :-)
To je asi vše, co jsem schopen si vycucat z prstu na bázi selského rozumu.
Popravdě bych čekal mnohem komplexnější zapojení. Že tam možná ani přímé paralelní řazení nebude, že to bude celé spřažené přes čtyřkvadrantové (?) měniče, kterými se menší moduly = sériové baterie jednotlivě fázují k síti, nebo nějaké hierarchická struktura...
Hlavně že neunikla radiace a toxické radionuklidy.
A vy si myslíte, že ten obsah baterek bude o tolik lepší, než radioaktivní materiál? Určitě nezpůsobí nemoc z ozáření, ale nějakou tu rakovinku by ten nepořádek způsobit mohl...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se