Domů
Akumulace energie
Většina velkých bateriových úložišť bude v USA v následujících letech kombinována s fotovoltaikou
Solární elektrárna s bateriovým úložištěm
Zdroj: El Periódico de la Energía

Většina velkých bateriových úložišť bude v USA v následujících letech kombinována s fotovoltaikou

Výstavba velkých bateriových úložišť bude ve Spojených státech i na jiných trzích v nadcházejících letech pravděpodobně zrychlovat, přičemž stále patrnější je trend kombinace úložišť se zdroji elektrické energie, nejčastěji obnovitelnými. Bezmála dvě třetiny výkonu velkých bateriových úložišť, která by měla vyrůst do roku 2024 v USA, mají být podle plánů developerů párovány s fotovoltaickými parky.

Zatímco v uplynulých letech byla velká bateriová úložiště budována ve Spojených státech především jako samostatná zařízení, aktuálně je tomu naopak. Podle údajů o projektech nahlášených developery americké vládní agentuře U.S. Energy Information Administration (EIA) by z plánovaných velkých úložišť o celkovém instalovaném výkonu 14,5 GW, která mají být zprovozněna mezi lety 2021 a 2024, mělo být celkem 9,4 GW propojeno se solárními parky.

Další úložiště o výkonu 1,3 GW mají být propojena s větrnými nebo tepelnými elektrárnami na fosilní paliva, nejčastěji plynovými. Kapacitu úložišť sice agentura neuvádí, v posledních letech jsou však nejčastěji budována velká úložiště s kapacitou na 4 hodiny provozu při plném výkonu.

Ke konci roku 2020 přitom byla podle dat agentury v USA v provozu velká bateriová úložiště o celkovém výkonu 1,5 GW, z čehož 71 % tvořila samostatná úložiště. Do roku 2024 mají samostatná úložiště tvořit pouze zhruba čtvrtinu nových projektů. Tyto údaje však zahrnují pouze velká úložiště, nikoliv akumulaci na úrovni domácností a komerčních maloodběratelů.

Výkon velkých bateriových úložišť, která by měla v USA zahájit provoz mezi lety 2021 a 2024, a přidružených výrobních technologií Výkon velkých bateriových úložišť, která by měla v USA zahájit provoz mezi lety 2021 a 2024, a přidružených výrobních technologií. Zdroj: EIA

Jasná převaha fotovoltaických elektráren oproti větrným je dána skutečností, že fotovoltaické elektrárny nabízí stabilnější a lépe předvídatelný profil výroby, což pomáhá efektivněji využívat úložiště. Přestože výrobu může ovlivnit oblačnost, mlha či jiné nepříznivé podmínky, v případě větrných elektráren může být výroba velice nízká i několik dní v kuse. V případě USA je další výhodou fotovoltaických elektráren i finanční podpora v podobě federálních daňových kreditů.

S poklesem cen baterií zájem developer roste

Výstavba velkých bateriových úložišť zaznamenává v poslední době boom po celém světě, a pokračování tohoto trendu tak lze očekávat i v následujících letech. S růstem poptávky stoupá i kapacita výrobních závodů, což se běžně projevuje dalším poklesem nákladů na budování bateriových úložišť. Podle dat EIA ceny velkých úložišť v USA poklesly mezi lety 2015 a 2018 o téměř 70 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
richie
30. září 2021, 16:23

to je vsetko pekne, len tam este chybaju aj odhadovane ceny LCOE pre tieto uloziska (z rovnakeho zdroja - EIA):

pre obdobie o cca 5 rokov (~2026) cca 120$/MWh

pre obdobie o cca 20 rokov (~2040) cca 110$/MWh

teda uz neocakavaju tak rapidne zlacnovanie ako za posledne roky.

Tak ked si zaratame tieto ceny k cenam OZE, tak nam na konci dna vyjdu celkom ine vysledne ceny nez sa tu casto ospevuje (v podastate niekolko nasobne).

Jan Stehlik
30. září 2021, 17:57

Dnes nemá smysl cokoliv kalkulovat. Už mě přišli ceny energií a vše jde brutálně nahoru . jak sněhová koule se to bude nabalovat do ceny čehokoliv. Od cementu , ocele až po pečivo . A to jsme na začátku .

Josef
30. září 2021, 21:59

Přesně tak a lidé na to nebudou mít a začne ekonomická krize uměle vyvolaná EU.

Carlos
30. září 2021, 23:21

Aha, takže ono nedošlo k rapidnímu oživení světové ekonomiky, ono nedošlo k tomu že fouká méně než normálně, ani k tomu že Rusko zmenšilo už před měsícem dodávky, dost možná proto aby si vylobovalo zprovoznění Nordstream2*, ani nebyly problémy s lodní dopravou... Ne, za všechno může EU... No potěš pandu.

*www. ceskenoviny. cz/zpravy/cnbc-rusko-zpomalilo-dodavky-plynu-do-evropy-mozna-kvuli-nord-streamu-2/2080630

Jan Veselý
1. říjen 2021, 09:20

Bez ohledu na to, že krizi nejspíše vyvolá prasknutí spekulační bubliny čínských nemovitostí (Evergrande) nebo politikařením vyvolaný státní bankrot v USA. Obojí je sakra blízko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se