Domů
Elektřina
Nová „megabaterie“ pomáhá stabilizovat německou síť

Nová „megabaterie“ pomáhá stabilizovat německou síť

Výkonem 10 MW a kapacitou 10,8 MWh se může pyšnit nově zprovozněný bateriový systém pro skladování energie v německém Feldheimu. Tamní síti přináší efekt především v podobě její stabilizace s ohledem na velký podíl výroby z obnovitelných zdrojů.

Projekt, jenž vznikl za spolupráce dvou významných společností z oblasti větrné energie Enercon a Energiequelle, je svým rozsahem největším v Německu i celé Evropě. 3360 lithium-iontových baterií poskytne dostatek energie až pro 2000 místních domácností.

„Vhodné systémy pro skladování energie jsou klíčovým požadavkem pro bezpečnost budoucích dodávek elektrické energie z větrných zdrojů. S rozsáhlým bateriovým systémem, jako je tento ve Feldheimu, již můžeme efektivním a hospodárným způsobem sehrát důležitou roli při stabilizaci sítě,“ uvedl výkonný ředitel Energiequelle Michael Raschemann

Hlavní náplní daného zařízení je poskytnutí výkonu pro udržování rovnováhy v síti. Náhlé změny výkonu v síti, způsobené velkým podílem obnovitelných zdrojů energie, mívají negativní efekt na kvalitu parametrů elektrické energie, a to především na frekvenci.

Ačkoliv se svou skladovací kapacitou nemůže rovnat přečerpávacím vodním elektrárnám, hlavní výhodou zařízení je jeho rychlost. Díky reakční době v řádu sekund může velmi pružně reagovat na změnu výkonu v síti a pomáhat tak frekvenci stabilizovat.

„Naše baterie reagují na tyto výkyvy vysoce dynamicky, čímž působí jako regulační prvek. Reakční doba v řádu sekund, rychlejší než může poskytnout jakákoliv elektrárna, je velmi zajímavá pro provozovatelé přenosových sítí, kteří jsou připraveni za výkon našich baterií zaplatit,“ uvedl již dříve projektový manažer Niklas Netzel.

Celkové náklady na projekt dosáhly 12,8 milionů euro. Společnost odhaduje, že systém bude schopen přinést výnosy až 2500 euro týdně.

Zdroj úvodní fotografie: LG Chem Europe

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan
20. listopad 2015, 15:37

Takže návratnost je 100 let? slušná investice...

Eduard Majling
22. listopad 2015, 15:51

Doba návratnosti projektu je vskutku poněkud dlouhá. Část nákladů (zhruba 5 mil. euro) sice byla podle vyjádření společnosti Energiequelle (http://www.energiequelle.de/index.php/en/home/51-neuigkeiten-en/339-europe-s-biggest-battery-storage-system-enters-service) financována prostřednictvím grantu, ale i tak by při příjmu 2500 euro týdně životnost baterií zřejmě nestačila.

Jedná se však o údaje uveřejněné přímo společností Energiequelle, jež se na realizaci projektu podílí - http://www.energiequelle.de/index.php/en/home/51-neuigkeiten-en/299-new-energy-battery-storage-system-to-be-installed-pilot-project-is-a-milestone-and-a-research-project

Martin Šindelář
8. únor 2016, 15:22

2500 EUR týdně po odečtení odpisů investice a rezerv na nové baterie? Pokud ano, tak jako regulační prvek sítě OK, jinak by to nedávalo smysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se