Domů
Elektřina
Odstávky ve Francii navyšují cenu elektřiny v Evropě, ohrožena je především Velká Británie

Odstávky ve Francii navyšují cenu elektřiny v Evropě, ohrožena je především Velká Británie

Odstávky francouzských jaderných elektráren způsobily nárůst cen elektřiny v kontinentální Evropě. Nejvyšší tlak je očekáván především na soustavu Velké Británie, která bojuje s poklesem dostupného výkonu kvůli uzavírkám uhelných elektráren.

Kvůli bezpečnostním obavám o odolnost některých komponent bylo ve Francii odstaveno 20 z celkových 58 provozovaných jaderných reaktorů. V následujících měsících se očekává odstávka dalších čtyř bloků.

Prohlubující se problémy ve Francii již způsobily nárůst cen elektřiny v kontinentální Evropě. Důvodem je nutnost navýšení importu elektřiny do Francie z Německa a dalších sousedních zemí pro pokrytí výrobního deficitu.

Nastalá situace ohrožuje především soustavu Velké Británie, která se v tomto roce ze 7 % spoléhala na dovoz elektřiny prostřednictvím podmořských propojovacích kabelů z Francie a Nizozemí. Británie se tuto zimu, tedy v období, kdy spotřeba elektřiny vlivem nutnosti vytápění a vyšší míry osvětlení dosahuje svého maxima, bude muset vyrovnat buď s nižšími dovozy elektřiny, nebo bude muset zaplatit vyšší cenu za importovanou elektřinu.

„Pokud se situace dramaticky nezmění, lze v příštích měsících očekávat navýšení cen elektřiny a plynu pro všechny spotřebitele,“ řekl Nick Grogane ze společnosti Energy Solutions.

Provozovatel přenosové soustavy Velké Británie, National Grid, tento měsíc předpověděl, že rozdíl mezi dostupným výkonem a maximální spotřebou bude 6,6 %. Tento výkonový přebytek již obsahuje speciální smlouvy s několika uhelnými a plynovými elektrárnami na jejich ponechání v pohotovosti. Bez těchto opatření by rozdíl dosáhl rekordně nízkých 1,1 %. Jen pro letošní zimu ovšem Natinal Grid za 3,6GW výkonovou rezervu zaplatí 122 milionů liber (3,65 mld. Kč), což je více než 3,5násobek nákladů za předchozí zimu.

Podle Grogana zavedení pohotovostních rezerv znamená, že by se země neměla obávat blackoutů. Podle něj by ovšem v případě nutnosti využít drahou energii ze záložních těchto zdrojů znamenalo výrazné navýšení jak nákladů, tak i znečištění ovzduší.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.