Domů
Jaderné elektrárny
Spojené království se připravuje na zákaz účasti čínských firem na tamních jaderných projektech
jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Spojené království se připravuje na zákaz účasti čínských firem na tamních jaderných projektech

Čínské investice v britských jaderných elektrárnách příští generace by měly být zakázány z bezpečnostních důvodů. Obrovskou multi-miliardovou finanční mezeru by měly vyplnit penzijní fondy. Čína má aktuálně investice ve všech klíčových projektech jaderných elektráren ve Spojeném království.

Jaderné elektrárny jsou klíčovým prvkem v plánu Spojeného království s cílem zajistit budoucí energetickou bezpečnost země. Tím by se i měly odstranit případné cenové šoky a zároveň jsou součástí většího plánu nazvaném „Zelená průmyslová revoluce“.

Vyloučit Čínu bude drahé

Dle místního zpravodajského deníku Daily Mail plánuje tamní vláda udělat tlustou čáru za Čínou a oficiálně zakázat její jakoukoliv budoucí účast na projektech jaderných elektráren. Konkrétně by se mělo jednat o čínskou společnost China General Nuclear Power Group (CGN) v rámci jaderné elektrárny Sizewell C a tím stanovit precedent pro budoucí projekty.

Nicméně čínská společnost CGN již má dvacetiprocentní podíl v projektu Sizewell C, který se nalézá na pobřeží oblasti Suffolk. Podíl je na vývoj celého projektu a CGN má zároveň možnost si podíl nechat v dostavené elektrárně. Kromě projektu Sizewell C je také CGN zapojena do projektu Bradwell v Essexu a velice diskutovaného jaderného projektu Hinkley Point C vedeného francouzskou EDF. Jedná se víceméně o všechny aktivní i pozastavené projekty jaderných elektráren ve Spojeném království.

"CGN je v současné době investorem v projektu Sizewell C do doby, než vláda vydá konečné investiční rozhodnutí. Probíhají vyjednávání a zatím nebylo žádné výsledné rozhodnutí vydáno," sdělil mluvčí vlády Spojeného království.

Případné vyloučení čínských investorů z projektů by za sebou zanechalo velkou finanční díru. Ministerstvo financí Spojeného království již analyzovalo možnosti nahrazení čínských investorů a zatím preferovanou možností se zdá být mechanismus regulační báze aktiv (Regulated Asset Base), v rámci kterého mají soukromí investoři garantovaný zisk. Tento model se používá například pro velké infrastrukturní projekty.

Jádro je budoucnost a řešení

Experti přes energetiku prohlásili, že současná energetická krize byla způsobena neobvykle nízkou výrobou elektřiny větrnými elektrárnami. Dle expertů oslovených deníkem tento fakt zdůrazňuje, proč potřebuje Spojené království postavit jaderné elektrárny a zajistit spolehlivou výrobu čisté energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Lukas
30. září 2021, 07:49

Posledny odstavec hovori za vsetko a ja to stale hovorim, aktualne sa bez JE neobideme. Do buducna to bude asi top Mix JE+OZE+Plyn. OZE fanatici sa nemozu spoliehat, ze bude svietit slnko nonstop a vietor viat 365 dni v kuse, podobna situacia ako za posledne dva mesiace sa moze kedykolvek opakovat.

Milan Vaněček
30. září 2021, 10:32

Tak Slunce bude určitě svítit nonstop. Když ne, život na Zemi zanikne.

Jaderné elektrárny fungují nonstop asi jen na jaderných ponorkách, ale ten typ opravdu extrémně drahých reaktorů se silně obohaceným palivem je omezen na jaderné mocnosti a zakázán šířit mezi ostatní země.

Je jasné, že je

1) potřeba kombinovat různé zdroje elektřiny, každý má své výhody a nevýhody.

2) potřeba mnohonásobně více FVE, VtE, vodních elektráren, bateriové akumulace dříve než se (za mnoho desítek let) obejdeme (zcela nebo na 80-90%) bez fosilních paliv

3) Hysterie okolo energetiky, rozdmychávaná dvěma tábory (na jedné straně extrémní stoupenci Grety a spol., na straně druhé spekulanti okolo tradičních starých technologií-uhlí, jádro, plyn)

slouží jen ke zvyšování ceny energií a zisků velkovýrobců.

4) Nahrazovat staré zdroje můžeme jen když již máme vybudovanou jejich náhradu pomocí zdrojů nových (slunce, vítr, voda), pomocí akumulace a chytrých sítí,

a dočasné pomoci zdrojů přechodných (plyn, dosluhující jádro).

Josef
1. říjen 2021, 00:41

Vítr nemusí foukat i celé týdny a slunce nemusí svítit na FV panely i měsíce , takže spoléhat se na tyto zdroje nelze a fosilní paliva s nimi nelze alespoń ve státech kde je zima nahradit. Ve skutečnosti ani jádro neumí zcela nahradit fosilní paliva , myslím tím samozřejmě ekonomicky přijatelně. Nicméně jaderné technologie spolu s využitím odpadního teplo pro CZT dokáží nahradit tak 70-80% fosilních paliv a což pro bojovníky za klima stačí protože pokud klesne spotřeba fosilních paliv zhruba na 1/3 současného stanu přestane růst k. CO2 v atmosféře.

Michal K.
30. září 2021, 11:02

hlavne netreba zabudat na ekologiu a vypustanie CO2.

Nemecko 2018 emisie 402 CO2eq/kWh elektriny (jadro 13%)

Slovensko 2018 emisie 198 CO2eq/kWh elektriny (jadro 55%)

francuzsk0 2018 emisie 55 CO2eq/kWh elektriny (jadro 73%)

energetik
30. září 2021, 12:15

CO2 není tak škodlivé jako ty jaderné emise, takže Německo jde správným směrem a Francie mám schválený plán jak Německo následovat.

Mirek
1. říjen 2021, 08:19

Naprostý blábol od "energetika".

richie
30. září 2021, 15:12

to energetik

gratulujem - jedna veta a 3x omyl

CO2 není tak škodlivé jako ty jaderné emise poprosim informaciu co su to tie jadrove emisie

Německo jde správným směrem - bez dalsieho komentara - do roka to zistia vsetci aky spravny smer to je ..a kolkonas to bude vsetkych stat

Francie mám schválený plán jak Německo následovat. - vyslovene klamstvo, su zatial len rozne politicke vyhlasenia (na obe strany - zalezi z ktoreho spektra pochadza a ako je zorientovany v oblasti - toto sme tu uz vyvratili - naposledy asi pred tyzdnom)

Lukas
30. září 2021, 11:22

Na vas je skoda reagovat :D OZE fanatizmus level Expert.

A ano, detsky povedane slnko svieti stale, aj v noci na opacnu stranu planety, aj ked je zamracene svoet ale solar vtedy nevyrobi absolutne nic.

hellokitty
30. září 2021, 19:37

a od toho su tie baterie, ze z nich mame tu energiu ked je slnko na opacnej strane planety

dokonca z nich mame tu energiu, aj ked su ostatni susedia potme, lebo vichrica zhodila par stromov na kable a vypadla na par hodin elektrika

a ked bolo vcera zamracene a prsalo, tak som vyrobil stale asi tak 35% elektriny na pokrytie spotreby domacnosti, zvysok som mal v baterke no a dnes svietilo slnko tak sa doobeda (no... 13:40...) nabila na 100%

s cim ti vedci pridu nabuduce? snad nie este s vykonnejsimi a lacnejsimi solarmi a baterkami, to by bolo uplne skandalne

mrazik
1. říjen 2021, 07:27

Baterie musel nekdo vyrobit a kupuji se za urcitou cenu. Ted je otazkou, zda se ukladani do baterii vyplati, jaka je nakonec vysledna cene elektriny z techto baterii. Dale maji urcitou zivotnost, bohuzel se tato zivotnost kryje s ekonomickou vyhodnosti rersp. nevyhodnosti.

richie
1. říjen 2021, 08:40

to hellokitty

ano FVE s dostatocne velkou baterkou je super vec (teda aspon z technologickeho a funkcneho pohladu) a vobec nikto to tu nerozporuje - a aj sam o tom priebezne uvazujem, ale ekonomicky je to (aspon u nas) v podstate nenavratne (v ramci zarucenej zivotnosti) ..

otazka je ale ekonomicka, doplnte prosim aku kapacitu mate (panelov aj bateriek a sposob prepojenia a propojenia) a kolko to cele stalo, aby sa dala odhadnut ekonomicka navratnost, prip. cena prevadzky

najvacsi problem so sucasnou OZE (a hlavne FVE a VTE) je ze sa nasadzuje bez dostatocnej akumulacie (vacsionu dokonce bez akejkolvek) a ospevuje sa "lacno" vyrobena EE, ale vsetko bez akumulacie co posuva ekonomicku (a aj realizacnu a prevadzkovu) stranku na celkom inu uroven

hellokitty
1. říjen 2021, 13:33

ulozisko ma 7,2kWh cenovo vychadza cca 10000/kWh s DPH, za 3 roky som z neho vycyklil 2766kWh co je vzhladom na velkost a hlbku vybijania nejakych 480 cyklov a SOH je stale 98% takze ak pocitame zivotnost SOH 80%, tak z neho vycyklim este 9x tolko, tak to o trochu prekona odhadovanu zivotnost 4500 cyklov pri 80% DoD

tak si vypocitajte pri cenach elektriny ake mate, lebo kazdy ma iny tarif, ja mam iba vysoky, tak platim aktualne 4,33/kWh, pri takej cene mi vychadza nerovnica 72000 za baterky vs nejakych 116000 v ulozenej elektrine za celu dobu zivotnosti a to nepocitam so zvysovanim cien elektriny

richie
30. září 2021, 15:07

to Milan Vaněček

pokuste sa prosim uz reagovat zodpovedajuco vasej urovni.

"..Tak Slunce bude určitě svítit nonstop. Když ne, život na Zemi zanikne.."

v kontextne miesta kde debatujeme je tento koment hodny tak p.Blahu alebo nejakeho bulvaru, nie odbornika na FVE

ad 1) suhlas

ad 2) suhlas

ad 3) suhlas, teda s malou upravou textu "..Hysterie okolo energetiky, rozdmychávaná dvěma tábory (na jedné straně extrémní stoupenci Grety a spol., na straně druhé spekulanti okolo tradičních starých technologií-uhlí, jádro, plyn ako aj FVE a VTE.."

ad4) v podstate suhlas s dorazom na akumulaciu (a teda bez toho zbytocneho dovetku)

Richard Vacek
30. září 2021, 09:08

To pamatujeme i od nás. Vše muselo být z našeho tábora míru. A jak jsme si pochutnávali na kubánských pomerančích.

Jaroslav Loudil
30. září 2021, 15:14

Británie je opravdu nespolehlivý obchodní partner ! Roku 2015 si pozvou do Londýna čínského prezidenta, kterého tam vozí ve zlatém kočáře s královnou Alžbětou a pak podepíší dohody o zapojení Číny do stavby třech tamních atomek. Uběhne 6 roků a už "špekulují", jak dohody změnit a Čínu vyštípat ze své energetiky. To je krajně ubohé ! No, Británie se od časů Opiových válek v 19.století vůbec nezměnila. Je dobře, že vypadla z EU, o takové "ubohé figuranty" nemůže mít nikdo zájem. Jak se tahá nějaká pomatená ideologie do ekonomiky, je to vždycky špatně. Británii považují všichni za servilního lokaje USA. Jak se něco "šustne" ve Washingtonu, tak se v Londýně rychle aplauduje "Brávo !" a ozývá se spokojené souhlasné mručení. Pokud USA prohlásí, že Země je placka, tak to Londýn rychle odkývne a ještě uspořádá ovace , jaké jsou to za oceánem "myslivny".

Mirek
1. říjen 2021, 08:25

Naprostý souhlas. Británie najednou nechce Čínu, a Rosatom samozřejmě také ne. A kdo jim ty jaderné elektrárny postaví? Zkrachovalý Westinghouse, kterého kanadský vlastní (investiční fond) zatím nedokáže prodat ani po částech. Domnívám se, že potenciální dodavatel EDF se dostatečně zdiskreditoval v Hnkley Point C, ve Finsku i ve Francii samotné.

Carlos
30. září 2021, 16:31

Protože se na ČLR během těch posledních 6 let provalilo pár věcí a chovala se tak jak chovala. Když zjistíte že Vaše žena chodí za jiným a ještě hraje maty, tak se s ní budete chtít taky rozvést.

Mirek
1. říjen 2021, 08:33

Co se provalilo? CGN/CNN jsou spolu s Rosatomem naprosto jednoznačné světové jedničky v oboru jaderné energetiky. Čína nyní staví asi 16 jaderných bloků najednou, 49 jich má v plánu, a 168 v další perspekzivě.

Jaroslav Loudil
1. říjen 2021, 10:20

Na USA se zase "provalilo", že ve válkách v Iráku a Afganistánu pobily na 500 000 nevinných civilistů. A to se mi zdá být horší, jak ta vaše nevěrná manželka.

Carlos
1. říjen 2021, 10:47

Argumentace typu "vy zase bijete černochy" není validní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se