Domů
Elektřina
EDF oznámilo další zpoždění JE Flamanville

EDF oznámilo další zpoždění JE Flamanville

Podle prohlášení francouzské společnosti EDF dojde k dalšímu zpoždění výstavby jaderného reaktoru EPR ve Flamanville ve Francii. Nyní je plánovaný datum spuštění reaktoru posunut na rok 2018 a náklady na výstavbu jsou podle aktuálních odhadů vyčísleny na 10,5 mld. euro. O situaci již včera informoval francouzský Le Figaro, dnes zprávu potvrdil Reuters.

Nová jaderná elektrárna ve Flamanville, kterou staví ve spolupráci společnost EDF a Areva, má zahájit provoz až v roce 2018. Tato skutečnost opět zvýší cenu projektu, který již nyní velmi výrazně překročil původní rozpočet. Původní rozpočet JE Flamanville byl 3,3 mld. euro, nyní se předpokládá 10,5 mld. euro, tedy třikrát vyšší.

Výstavba reaktoru v jaderné elektrárně Flamanville začala již v roce 2007 a dle původního plánu měla být spuštěna v roce 2012. Ani nyní, tři roky po plánovaném spuštění není JE Flamanville spuštěn. Podle nových odhadů bude elektrárna spuštěna až v roce 2018, tedy o šest let později.

Celá Evropa čeká až se začnou stavět nové bloky JE v Česku. Kdo jiný z EU to může světu předvést, jak se to dělá? https://t.co/u8AlQrhbjY

— Michal Snobr (@michalsnobr) 2. Září 2015

Výstavbu této jaderné elektrárny poznamenala zejména zpráva o kvalitě oceli, ze které je zhotovena tlaková nádoba jaderného reaktoru.

Problémy Arevy s dostavbou reaktoru EPR

Areva nemá v Evropě problémy s výstavbou reaktoru EPR pouze v JE Flamanville. Druhý projekt, jaderná elektrárna Olkiluoto, taktéž nabírá významné zpoždění a také zaznamenal výrazný nárůst nákladů.

Očekávaným projektem Arevy je především Hinkley Point C, který je před zahájením dostavby.

Areva se dlouhodobě potýká s finančními problémy, které jsou částečně způsobeny i komplikacemi ve výstavbě nových bloků. Již dříve v tomto roce Areva oznámila, že se chystá propustit po celém světě tisíce zaměstnanců. V průběhu letošního července koupila EDF většinový podíl v sekci jaderných reaktorů společnosti Areva.

Reaktor EPR (European Pressurised Reactor) je PWR reaktor nové generace. Měl by mimo jiné bezpečně zvládnout i náraz civilního letadla. Je často označován za příliš náročný a drahý. Někteří reaktor EPR dokonce označují za nepostavitelný.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.