Domů
Elektřina
Spotřeba elektřiny ve Francii se vloni propadla na nejnižší hodnotu od krize v roce 2009
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Spotřeba elektřiny ve Francii se vloni propadla na nejnižší hodnotu od krize v roce 2009

Vlivem opatření proti šíření onemocnění COVID-19 se spotřeba elektrické energie ve Francii meziročně snížila o 3,5% na 460 TWh, uvedl ve středu francouzský provozovatel přenosové soustavy. Jedná se o nejnižší spotřebu přinejmenším od finanční krize z roku 2009. Meziroční pokles spotřeby dokonce překonal pokles z doby hospodářské krize.

Hlavním tahounem poklesu byl těžký průmysl, kde spotřeba elektrické energie ve srovnání s rokem 2019 poklesla o 10 %. V jednotlivých odvětvích, jako je automobilový průmysl, výroba oceli nebo železniční doprava, dosáhl meziroční pokles spotřeby dokonce 20–25 %.

Spotřeba v sektoru domácností byla srovnatelná s rokem 2019. Celkový meziroční pokles spotřeby elektřiny o 3,5 % byl vyšší než pokles zaznamenaný po hospodářské krizi v roce 2008.

Pokles výroby jádra a nárůst výroby z větru

Výroba elektřiny byla rovněž ovlivněna koronavirovou krizí a poklesla o 7 %. Pokles spotřeby na jedné straně vedl k menší poptávce po výrobních kapacitách, na druhé straně pandemie onemocnění COVID-19 vedla k prodloužení doby údržby jaderných reaktorů a několikanásobné revizi odstávek s cílem maximalizovat dostupnost jaderných elektráren v zimě.

Koronavirová krize měla dle společnosti RTE, provozovatele francouzské přenosové soustavy, přímo zapříčinit pokles výroby jaderných elektráren o 34 TWh. Průměrný nedostupný výkon jaderných elektráren se zvýšil na 22,3 GW, oproti 17,8 GW v roce 2019. Nejvyšší hodnoty dosáhl 7. července, a to v průměru 37,9 GW, což představuje 60 % instalovaného výkonu francouzských jaderných elektráren.

V této souvislosti, a také vlivem ukončení provozu elektrárny Fessenheim, poklesla jaderná výroba ve srovnání s rokem 2019 o 11,6 % na celkových 335 TWh. Podíl jaderné energie na energetickém mixu se tak snížil o 3,5 procentního bodu na 67,1 %.

Výroba obnovitelných zdrojů energie se naopak zvýšila, v případě větrných elektráren o 17 %, vodních elektráren o 8 % a solární elektrárny vyrobily o 2,3 % více elektřiny. S celkovou výrobou 39,7 TWh neboli 7,9 % francouzské výroby převýšily větrné elektrárny produkci plynových elektráren, a staly se tak třetím největším zdrojem elektřiny ve Francii.

Tepelné elektrárny byly vystaveny nízké poptávce z důvodu zvýšené výroby obnovitelných zdrojů energie a snížené spotřeby. Produkce uhelných elektráren poklesla ve srovnání s rokem 2019 o 12,7 %, a dosáhla tak své nejnižší hodnoty od roku 1950.

V roce 2020 bylo více než 93 % elektřiny ve Francii vyrobeno z nízkoemisních zdrojů. Emise COve výrobě elektřiny poklesly ve srovnání s rokem 2019 téměř o 9 %, a představovaly tak pouze 5 % celkových emisí CO2 ve Francii.

Francie zůstává největším exportérem elektřiny v Evropě

I přesto, že vývoz elektřiny z Francie poklesl ve srovnání s rokem 2019 o 7 %, zůstala Francie čistým exportérem na všech svých hranicích a s exportovanými 43,2 TWh zůstává zemí s největším vývozem elektřiny v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Karásek
4. březen 2021, 14:36

Snížila se spotřeba a taky výroba z JE a nic se nestalo. OZE navyšují všude a i ve Francii. Jednou dojdou ve Francie k tomu, že OZE jsou ekologičtější i ekonomičtější a JE bude už jen paběrkovat. Francouzská předlužená ekonomika navíc bude mít s JE problémy a to především až staré bloky doslouží a budou je vyřazovat. To pak budou svého jaderného dobrodružství litovat.

Vinkler
5. březen 2021, 07:05

Jak nic nestalo? Francie jde jako jedna z prvních EU první do kytek. To nevidíte?

Petr
5. březen 2021, 10:58

Až na to, že je to lež, a při hrozbě evropského blackoutu musela být zastavena průmyslová výroba v Itálii a právě Francii, které tak jasně chyběla právě ta zrovna odstavená jaderka.

petr
4. březen 2021, 20:40

Dobrý večer, jediného, čeho možná budou litovat je, že včas a více nebudovali nové JE až když je budou zmatení ekologickou pseudo-proagandou občané Hesenska, Bavorska a jiných spolkových zemích prosit o dodávku elektřiny...

Pak vše půjde velmi rychle, jako když dojde přírodnímu neštěstí či válce... škoda že lidstvo jde vždy až na tu pomyslnou hranici...

Vinkler
6. březen 2021, 19:19

Jasně, dokud se něco nestane, jsou to jen coby - kdyby kecy.

Současný kovid.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se