Domů
Elektřina
Podíl výroby elektřiny z uhlí v Číně je druhým rokem na vzestupu

Podíl výroby elektřiny z uhlí v Číně je druhým rokem na vzestupu

I přes masivní rozvoj obnovitelných zdrojů a jádra v posledních letech roste v Číně druhým rokem podíl uhelných elektráren na celkové výrobě elektřiny v zemi. Podle analytiků Citi sice podíl uhlí na celkovém zdrojovém mixu při výrobě elektřiny klesl z 83 % v roce 2011 na 73 % v roce 2015, loni však vzrostl na 74 % a v prvních dvou měsících letošního roku dosáhl 78 %.

Podíl uhlí na celkovém zdrojovém mixu při výrobě elektřiny poklesl díky snahám Číny o rozvoj obnovitelných zdrojů a jádra mezi lety 2011 až 2015 o 10 % na 73 %, v loňském roce však vzrostl na 74 % a silnou pozici si uhlí drží i v počátku letošního roku.

Podle analytiků Citi byl podíl výroby uhelných elektráren v prvních dvou měsících letošního roku zhruba 78 %. Analytici předpokládají, že spotřeba uhlí zůstane vysoká přinejmenším v dalších měsících první poloviny letošního roku.

„Výroba elektřiny ve vodních elektrárnách byla v období leden až únor nižší meziročně o 5 %, což přispělo k vyššímu nárůstu výroby z tepelných elektráren než v důsledku rostoucí celkové spotřeby,“ uvedli podle Platts analytici Citi.

OZE a jádro mají stále nízký podíl na celkové výrobě

Jaderné a větrné elektrárny, které podle analytiků Citi tvoří zhruba 4,8 % celkové výroby elektřiny v Číně, a solární elektrárny, které mají necelý 1% podíl, pokračují v rychlém růstu, avšak ve srovnání celkovou výrobou tvoří stále pouhý zlomek.

„Přestože obnovitelné zdroje energie a vodní elektrárny mají prioritní přístup do sítě, veškerý meziroční nárůst spotřeby elektřiny nad 1 % musí být pokryt tepelnými elektrárnami, pokud nebude růst výroba vodních elektráren,“ dodali analytici.

Analytici dále uvedli, že 5% meziroční nárůst výroby elektřiny v čínských uhelných elektrárnách by znamenal zvýšení spotřeby uhlí o 65 milionů tun. Import uhlí do Číny v období leden až únor 2017 vzrostl meziročně o 48,5 % na 42,6 milionů tun.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.