Domů
Uhlí
Spojené království zažilo při chladných březnových dnech "návrat uhelného krále"
Uhelná elektrárna Eggborough

Spojené království zažilo při chladných březnových dnech "návrat uhelného krále"

Uhlí
14 komentářů
22. květen 2018, 07:24
Jan Budín

Spojené království zažilo na přelomu února a března situaci, kdy chladné počasí způsobilo prudký nárůst ceny zemního plynu, což vyústilo v nárůst výroby elektřiny z uhlí. V nejvíce kritický moment vystoupaly ceny elektřiny až na hodnotu 990 liber/MWh a ceny plynu na desetinásobek průměrné roční ceny. 

Nejchladnější jarní den, který nastal 1. března, kdy průměrná denní teplota klesla na -3,8 °C, vyústil v 10% nárůst spotřeby elektřiny. Večerní špičkové zatížení dosáhlo podle reportu Drax Electric Insights hodnoty 53,3 GW.

Ze situace vytěžily nejvíce uhelné elektrárny, které se díky vysoké ceně zemního plynu dostaly v tzv. merit orderu před elektrárny spalující zemní plyn.

Výroba uhelných elektráren zažila během chladných dnů prudký nárůst. Zdroj: Drax Electric Insights
Výroba elektřiny z uhelných elektráren zažila během chladných dnů prudký nárůst. Zdroj: Drax Electric Insights

Podle uvedeného reportu by výkonově byly nárůst spotřeby elektřiny schopny pokrýt elektrárny spalující zemní plyn i bez pomoci uhelných elektráren, jelikož v uvedeném období bylo dostupných 12-19 GW výkonu v plynových elektrárnách.

Problém by však pravděpodobně nastal kvůli nedostatečnému množství dostupného paliva. Podle reportu by totiž pokrytí nárůstu spotřeby elektřiny elektrárnami spalujícími zemní plyn znamenalo spotřebu zemního plynu na úrovni 6 TWh, což je více plynu, než kolik bylo k dispozici v zásobnících na konci března.

Cena elektřiny atakovala během chladných dnů 1000 liber/MWh. Uhlí vystřídalo při výrobě elektřiny zemní plyn. Zdroj: Drax Electricity Insights
Cena elektřiny atakovala krátkodobě během chladných dnů 1000 liber/MWh. Uhlí vystřídalo při výrobě elektřiny zemní plyn. Zdroj: Drax Electric Insights

Nedostatek zemního plynu vyhnal cenu vzhůru

Provozovatel britské přepravní soustavy plynu National Grid byl 1. března kvůli chladnému počasí a s ním spojeným nárůstem spotřeby zemního plynu při vytápění nucen poprvé za osm let vyhlásit varování kvůli nedostatku zemního plynu. To způsobilo prudké zvýšení jeho spotové ceny až na desetinásobek průměrné roční ceny.

Nárůst ceny plynu přiměl provozovatele elektráren spalujících zemní plyn snížit výrobu a pustil tak na trh uhelné elektrárny.

Spotřeba zemního plynu pro vytápění a spotřeba elektřiny ve Spojeném království od roku 2014. Zdroj: Drax Electric Insights
Spotřeba zemního plynu při vytápění a spotřeba elektřiny ve Spojeném království od roku 2014. Zdroj: Drax Electric Insights

Nedostatek zemního plynu byl částečně způsoben neočekávaně vysokou spotřebou zemního plynu při vytápění. Pět z šesti britských domácností totiž používá podle uvedeného reportu při vytápění zemní plyn.

Dalším podnětem pro vyhlášení vyrování kvůli nedostatku plynu byla extrémně nízká úroveň zásob plynu v zásobnících. Množství uskladněného zemního plynu bylo na konci března nejnižší od roku 2010. V týdnu, kdy udeřily největší mrazy, bylo spotřebováno 26,7 TWh , z čehož 8,4 TWh pocházelo ze zásobníků.

Množství zemního plynu dostupného v zásobnících a ve formě LNG ve Spojeném království. Zdroj: Drax Electric Insights
Množství zemního plynu dostupného v zásobnících a ve formě LNG ve Spojeném království. Zdroj: Drax Electric Insights

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Martin Hájek
22. květen 2018, 09:38

Je ovšem zřejmé, že v tomto režimu nejde uhelné elektrárny dlouhodobě ekonomicky provozovat a budou během několika let uzavřeny. Pak bůh ochraňuj královnu a Británii. Propojení s rozvrácenou energetikou Belgie asi problém nevyřeší...

Jan Veselý
22. květen 2018, 10:56

Při téhle ceně, nouzi a frekvenci problému jsou asi nejvhodnějším řešením záložní dieselagregáty. A samozřejmě HLAVNĚ větší rezerva v plynových zásobnících, pak je nepřekvapí ani studený únor.

Jan Veselý
22. květen 2018, 11:02

A samozřejmě dávám za pravdu frankovi, zateplené baráky mají menší spotřebu plynu na vytápění, takže ho mnohem více zbude na výrobu elektřiny.

Martin Hájek
22. květen 2018, 12:13

To je jistě pravda, nicméně již letmý pohled na žalostný standard britského bytového fondu napovídá, že to těžko půjde stihnout významně posunout během několika let, kdy problém vygraduje.

Lubos
22. květen 2018, 12:15

Ja davam za vinu hlavne nedostatocne zasoby plynu. Nie je predsa mozne aby UK mala mensie zasoby ako CR... Potom sa divia ze maju take problemy. Minulorocne zatvorenie Offshore Zasobniku Rough im osekalo ich capacitu o 70 % (3,3 BCM), ale tuto zimu a neho aspon cerpali Cushion Gas, ktory zostal. No a jediny aktivny project UGS v UK je Islandmagee v Severnom Irsku (slabych 500 MMCM) co je dokopy nic. Keby mali dost plynu a cena komodity by nevystrelila do nebies, uholne elektrarne by si neskrtli.

Martin Hájek
23. květen 2018, 01:50

Tak to jsou ještě větší zoufalci než jsem myslel. Jsou na hraně propasti a zničí si zásobník na plyn, to může udělat jen idiot. Respektive jen úplně nekompetentní vláda to může připustit.

Carlos
23. květen 2018, 08:08

Pokud se dobře pamatuji na to co se o tom loni psalo, tak ten zásobník je asi 40 let starý a zjistili že geologie kolem není ve skutečnosti nic moc a měli strach že to začne unikat, v lepším případě v hroším že se jim to celé rozbije. Únik takového množství plynu by nebyl jen tak.

Navíc Britové mají přístup poněkud podobný jako je v USA, včera jsem někde zahlédl (cleanctechnica??) článek o tom že se chytají podniknout kroky k velkému usnadnění těžby z břidlic. Před lety našli prý celkem zajímavé ložisko ropy na pevnině atp. Takže možná hodlají pokračovat v řešení svých problémů takto. Navíc se na Británii řítí pohroma v podobě Labouristické strany a jejího možného vítězství ve volbách. (šušká se něco o návrzích na znárodňování) Takže z toho může být pro Británii setsakra polízanice.

Jan Veselý
23. květen 2018, 08:51

Dvě poznámky:

Břidlice jsou plán vládních konzervativců. Jsou mimořádně nepopulární mezi lidmi a aby měly vůbec šanci se rozběhnout, předpokládá to, že těžba bude vyjmuta z environmentální regulace (jako v USA). Kdo by do toho šel, když labouristická opozice hřímá proti tomu.

Je třeba si uvědomit, že v posledních 20-25 letech zahnula britská politická scéna (po vzoru USA) ostře vpravo. Takže současný "extrémní levičák" ve vedení Labour Party, Jeremy Corbyn je názorově tak někde na úrovni pravého křídla německé SPD nebo ČSSD, tj. žádná katastrofa. V oblasti energetiky lze od něj očekávat, že bude prosazovat fakticky program EU, tj. odstraňování překážek při vstupu na trh pro OZE a program energetické efektivity.

Lubos
23. květen 2018, 09:16

Geologia reservoaru nebol az taky velky problem ako stav vtlacnych a vytlacnych sond (vrtov) a vek offshore zariadenia. A kedze Storage nie je tak lukrativny business ako 20 - 30 rokov dozadu spocitali ze obnova by nebola ekonomicky navratna a radsej to zabalili... smutne je ze si uz 5-10 rokov dozadu nezacali riesit nahradu... projektov je tam dost.

Martin Pácalt
23. květen 2018, 11:53

Připadá mi to jako když si nějaký stavebník od jara začne vybírat nejlevnější vytápěcí systém a trvá mu to tak dlouho, že ho vzpamatuje až úder podnulových teplot v interiéru.

Budu se opakovat, ale přepočítávat vše jen na peníze a výhled 10let dopředu je krátkozraké a vede to často k podobným scénářům.

Martin Hájek
23. květen 2018, 18:01

Je zřejmé, že to není lukrativní business pro soukromou firmu a proto se rozhodla neinvestovat, odsát podušku a zabalit to. Ale vláda má odpovědnost za energetickou bezpečnost a měla tento problém řešit.

K panu Veselému - rozhodně nemám ten pocit, že by Británie zahnula ostře vpravo, to ani náhodou. Ostatně energetika je toho jasným důkazem, boj s klimatem, administrativní zavírání uhelných elektráren nebo podpora obnovitelných zdrojů rozhodně nejsou pravicové nápady, přesto je Británie realizovala pod vedením konzervativců. Čímž se následně pod vedením konzervativců dopracovala k zavedení regulace cen elektřiny a plynu pro domácnosti, což nejen není pravicový nápad, ale je to i v rozporu s evropskou legislativou. Ve skutečnosti Britští konzervativce nejsou dávno žádná pravice, ale už jsou nalevo od středu. Korbyn je daleko nalevo do naší ČSSD, ale v některých ohledech i KSČM a pokud vyhraje v Británii volby, v čemž mu střevíčková lady vydatně pomáhá, tak bůh chraň královnu a Británii.

frank
22. květen 2018, 10:45

Nízká kvalita staveb, zateplení, zvolené vytápění jakož i zranitelnost všech domácích rozvodů a sítí proti chladu je v Anglii až v neuvěřitelném kontrastu proti investicím do " moderních eko-způsobů " výroby elektřiny.

Zprávy, že v "odlehlých oblastech" vozí armáda lidem vrtulníky palivo, protože na silnici je 10 cm sněhu , aby netopili knihami a nábytkem po několika dnech chladu už vlastně ani nepřekvapí.

Jan Veselý
22. květen 2018, 11:01

Buďme proto rádi, že Česko patří mezi země, které dlouhodobě mají ambici řešit ekonomickou a ekologickou náročnost domácího vytápění pomocí energetické efektivity. Britská vláda historicky zajišťovala levné palivo, a to je tak akorát cesta do průseru.

Martin Hájek
22. květen 2018, 12:10

Výjimečně musím souhlasit, nicméně Britská vláda zajišťuje levné palivo i nadále - viz regulace cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Elektřina sice bude levná, ale časem jí nebude dost pro všechny... to je socialismus v praxi v podání konzervativní vlády.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se