EIA: Japonsko plánuje v příštím desetiletí až 20 GW v nových uhelných blocích
Podle nového reportu americké agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) japonské společnosti plánují v příštím desetiletí výstavbu až 45 nových uhelných elektráren. Uhelné elektrárny by do budoucna měly nahradit nákladnou výrobu elektrické energie z ropy a jejich produktů.
Podíl uhlí v sektoru elektroenergetiky dosahoval před odstavením jaderných elektráren přibližně 23 %, následně stoupl na 31 % v roce 2015, přičemž na celkové spotřebě energie v zemi se v témže roce uhlí podílelo 27 %. Podle plánů japonské vlády by do roku 2030 měl podíl uhlí na výrobě elektřiny postupně klesnout na přibližně jednu čtvrtinu.
Rychlost výstavby a počet nových uhelných bloků bude záviset na tom, kolik stávajících jaderných bloků se opět vrátí zpět do provozu a na rozhodnutí vlády, zda nové bloky schválí vzhledem k závazku Japonska omezit své emise skleníkových plynů.
„Země nasazuje nové, čisté uhelné technologie, jako ultra-nadkritické bloky nebo technologie integrovaného kombinovaného cyklu zplyňování (IGCC), aby zajistila plnění environmentálních cílů a nahradila některé desítky let staré uhelné elektrárny,“ uvádí v reportu EIA.
Před havárií v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 bylo Japonsko po Spojených státech a Francii třetím největším spotřebitelem elektřiny z jaderných elektráren. V roce 2010 se jaderné zdroje podílely na celkové spotřebě energie v zemi přibližně 13 %.
Ke konci letošního roku by podle EIA mělo být v Japonsku 42 provozuschopných jaderných bloků s celkovým čistým výkonem 40 GW.
Přestože podíl ropy na celkové spotřebě energie v zemi poklesl od 70. let z 80 % na 42 % v roce 2015, ropa v Japonsku zůstává stejně jako v případě řady dalších zemí největším zdrojem energie. V případě výroby elektrické energie nedosahoval v roce 2010 podíl ropy ani jedné desetiny.
Japonsko počítá i s jádrem
Po odstavení jaderných zdrojů chybějící výkon nahradily zejména zdroje spalující LNG, ropu a uhlí. Podle EIA současná japonská vláda stále počítá s využíváním jaderných elektráren jako zdroje pro pokrytí základního zatížení. Podle vlády je využívání jaderné energie nezbytné k vyřešení současné energetické situace v zemi, kdy průmysl a další spotřebitelé čelí vysokým cenám.
Podle současných cílů Japonska pro rok 2030 má mít největší podíl na výrobě elektřiny zkapalněný zemní plyn (27 %), těsně následovaný uhlím (26 %). Obnovitelné zdroje, včetně vodních, by měly v roce 2030 pokrývat 22-24 %, jaderné elektrárny 20-22 % a ropa pouhá 3 %.
Úvodní fotografie: japonská uhelná elektrárna Maizuru, autor: KishujiRapid
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se