Domů
Obnovitelné zdroje
V Utahu byla zprovozněna první komerční geotermálně-vodní elektrárna

V Utahu byla zprovozněna první komerční geotermálně-vodní elektrárna

Společnost Enel Green Power North America (EGPNA), dceřiná společnost italské elektrárenské společnosti Enel S.p.A., zahájila provoz ve své geotermálně-vodní elektrárně v lokalitě Cove Fort v americkém Utahu. Cove Fort je první elektrárnou svého druhu postavenou v obchodním měřítku. Elektrárna vznikla z již provozované geotermální elektrárny doplněné o technologii schopnou využít energii vody vstřikované do vrtů.

Geotermální elektrárna Cove Fort s instalovaným výkonem 25 MW byla uvedena do provozu v roce 2013, ročně elektrárna vyráběla až 160 GWh elektrické energie. Cove Fort zásobuje elektrickou energií přes 13 000 amerických domácností a ročně tak zabránila vypuštění přibližně 115 000 tun CO2.

Nově instalovaná inovativní technologie „plně zanořeného zařízení pro výrobu elektrické energie“ (fully submersible downhole generator technology) využívá energii vody, která vtéká zpět do hlubinného vrtu a přeměňuje jí na elektřinu. Zároveň také umožňuje lépe kontrolovat tok solanky zpět na povrch. Přítomnost generátoru vytváří tlak působící proti toku solanky, což snižuje turbulenci toku ve vrtu a snižuje tak pravděpodobnost jakéhokoliv poškození vrtu. Takováto inovace, která je první svého druhu, může značně snížit náklady na provoz a údržbu celého zařízení.

Technologie během tříměsíční zkušební fáze zvýšila produkci o 1 GWh

Data získaná z počáteční testovací fáze, která probíhala mezi červencem a zářím roku 2016, ukazují na to, že přidání vodního generátoru do vstřikovacího vrtu mělo za následek celkový nárůst produkce za dobu testovací fáze o 1 008 MWh.

„První zprovoznění této technologie je významným milníkem pro geotermální průmysl a posílením našeho úsilí využívat inovativní technologie a zvyšovat energetickou účinnost. Vytváříme inovativní řešení, která dělají obnovitelné zdroje energie lepší, silnější a chytřejší. Díky tomu se nám znovu podařilo najít důmyslnější způsob, jehož použití v našich elektrárnách po celém světě zlepší jejich provoz a navýší jejich výrobu .“ – Francesco Venturini, výkonný ředitel Enel Green Power

EGPNA působí celkem v 23 amerických státech a 2 kanadských provinciích. Společnost spravuje větrné, solární, vodní a geotermální elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 2,5 GW.

Zdroj úvodního obrázku: Enel Green Power

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruský plyn postupně nahradí dodávky odjinud a obnovitelné zdroje. Evropská komise má strategii
22. květen 2022, 09:45
KONFERENCE: Cesta k energetické nezávislosti vede přes úspory a obnovitelné zdroje
19. květen 2022, 07:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se