Evropa je stále lídrem ve využití energie oceánu, k udržení pozice je však třeba podpora
Evropa byla i v loňském roce lídrem v nových instalacích přílivových a vlnových elektráren, když instalovala 3,7 MW, respektive 500 kW nového výkonu. Vedoucí pozici by si Evropa měla udržet i v roce 2019. Jak však upozorňuje asociace Ocean Energy Europe, bez potřebné finanční podpory bude obtížné držet krok s nástupem Číny, USA či Kanady.
Asociace Ocean Energy Europe zveřejnila na konci dubna zprávu mapující hlavní trendy a statistiky v oblasti využití energie oceánu v roce 2018.
Ze zprávy vyplývá, že si Evropa i v loňském roce udržela pozici lídra v této oblasti, když instalovala 3,7 MW nového výkonu v přílivových elektrárnách a 500 kW nového výkonu ve vlnových elektrárnách.
Celkově bylo v Evropě od roku 2010 instalováno 26,8 MW přílivových elektráren z čehož je 11,9 MW aktuálně v provozu a 14,9 MW bylo po otestování provozu odstaveno.
Vlnových elektráren bylo od roku 2010 instalováno 11,3 MW, přičemž aktuálně jsou v provozu zdroje s celkovým instalovaným výkonem 2,9 MW. Zbytek byl podobně jako v případě přílivových elektráren odstaven po ukončení testovací fáze projektu.
Podle zveřejněných dat dodaly evropské přílivové a vlnové elektrárny do sítě již téměř 35 GWh elektřiny, přičemž loňský rok byl z tohoto pohledu rekordní, když bylo do sítě dodáno téměř 11 GWh elektrické energie.
Nástup Kanady, USA a Číny
Asociace Ocean Energy Europe upozorňuje, že aby si Evropa udržela vedoucí pozici v této oblasti, je nutné podporovat projekty využití energie oceánu na národní úrovni.
„Elektřina a zkušenosti získané z provozu technologií využívajících energii oceánu v posledních letech jasně ukazují, že je možné vyrábět velké množství elektřiny na moři. Co nyní potřebujeme k industrializaci je finanční podpora, kterou dostávají ostatní obnovitelné zdroje a kterou dokonce získaly i fosilní paliva,“ upozorňuje Rémi Gruet, výkonný ředitel asociace Ocean Energy Europe.
Jak je patrné z následujících grafů, zbytek světa dohání v posledních letech Evropu zejména v oblasti přílivových elektráren.
Zatímco v Evropě jsou v této oblasti tahouny hlavně Spojené království, Francie a Itálie, ve světě se začínají objevovat projekty v Kanadě, Číně a Spojených státech amerických.
Pozitivní výhled pro letošní rok
Asociace Ocean Energy Europe očekává, že letošní rok bude z pohledu nových instalací v Evropě jedním z historicky nejlepších.
Uvedeno do provozu by mohlo být až 8 MW nových přílivových elektráren a 3,4 MW vlnových elektráren.
Mimo Evropu by mohly být spuštěny přílivové elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 3,1 MW (zejména Kanada, Čína a USA) a vlnové elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 1,2 MW (zejména USA).
Zdroj úvodní fotografie: Ocean Energy Europe
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se