Domů
Obnovitelné zdroje
Evropa je stále lídrem ve využití energie oceánu, k udržení pozice je však třeba podpora

Evropa je stále lídrem ve využití energie oceánu, k udržení pozice je však třeba podpora

Evropa byla i v loňském roce lídrem v nových instalacích přílivových a vlnových elektráren, když instalovala 3,7 MW, respektive 500 kW nového výkonu. Vedoucí pozici by si Evropa měla udržet i v roce 2019. Jak však upozorňuje asociace Ocean Energy Europe, bez potřebné finanční podpory bude obtížné držet krok s nástupem Číny, USA či Kanady.

Asociace Ocean Energy Europe zveřejnila na konci dubna zprávu mapující hlavní trendy a statistiky v oblasti využití energie oceánu v roce 2018.

Ze zprávy vyplývá, že si Evropa i v loňském roce udržela pozici lídra v této oblasti, když instalovala 3,7 MW nového výkonu v přílivových elektrárnách a 500 kW nového výkonu ve vlnových elektrárnách.

Celkově bylo v Evropě od roku 2010 instalováno 26,8 MW přílivových elektráren z čehož je 11,9 MW aktuálně v provozu a 14,9 MW bylo po otestování provozu odstaveno.

Nový instalovaný výkon přílivových elektráren v Evropě. Zdroj: Ocean Energy Europe

Vlnových elektráren bylo od roku 2010 instalováno 11,3 MW, přičemž aktuálně jsou v provozu zdroje s celkovým instalovaným výkonem 2,9 MW. Zbytek byl podobně jako v případě přílivových elektráren odstaven po ukončení testovací fáze projektu.

Nový instalovaný výkon vlnových elektráren v Evropě. Zdroj: Ocean Energy Europe

Podle zveřejněných dat dodaly evropské přílivové a vlnové elektrárny do sítě již téměř 35 GWh elektřiny, přičemž loňský rok byl z tohoto pohledu rekordní, když bylo do sítě dodáno téměř 11 GWh elektrické energie.

Nástup Kanady, USA a Číny

Asociace Ocean Energy Europe upozorňuje, že aby si Evropa udržela vedoucí pozici v této oblasti, je nutné podporovat projekty využití energie oceánu na národní úrovni.

„Elektřina a zkušenosti získané z provozu technologií využívajících energii oceánu v posledních letech jasně ukazují, že je možné vyrábět velké množství elektřiny na moři. Co nyní potřebujeme k industrializaci je finanční podpora, kterou dostávají ostatní obnovitelné zdroje a kterou dokonce získaly i fosilní paliva,“ upozorňuje Rémi Gruet, výkonný ředitel asociace Ocean Energy Europe.

Jak je patrné z následujících grafů, zbytek světa dohání v posledních letech Evropu zejména v oblasti přílivových elektráren.

Zatímco v Evropě jsou v této oblasti tahouny hlavně Spojené království, Francie a Itálie, ve světě se začínají objevovat projekty v Kanadě, Číně a Spojených státech amerických.

Nový instalovaný výkon přílivových elektráren v daném roce – srovnání Evropy a zbytku světa. Zdroj: Ocean Energy Europe

Nový instalovaný výkon vlnových elektráren v daném roce – srovnání Evropy a zbytku světa. Zdroj: Ocean Energy Europe

Pozitivní výhled pro letošní rok

Asociace Ocean Energy Europe očekává, že letošní rok bude z pohledu nových instalací v Evropě jedním z historicky nejlepších.

Uvedeno do provozu by mohlo být až 8 MW nových přílivových elektráren a 3,4 MW vlnových elektráren.

Mimo Evropu by mohly být spuštěny přílivové elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 3,1 MW (zejména Kanada, Čína a USA) a vlnové elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 1,2 MW (zejména USA).

Zdroj úvodní fotografie: Ocean Energy Europe

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.