Enel dokončil světově první geotermálně-biomasovou hybridní elektrárnu
Na konci minulého měsíce italský Enel v tiskové zprávě oznámil dokončení výstavby světově první hybridní elektrárny kombinující geotermální elektrárnu Cornia 2 se spalováním biomasy.
Přidání části spalující biomasu s výkonem 5 MW k již existující geotermální elektrárně o výkonu 13 MW by mělo ročně znamenat 30 GWh energie navíc, zároveň se podle Enelu ušetří 13 000 tun CO2 vypuštěného do ovzduší.
Projekt využívá biomasu získanou z místních lesů v okruhu 70 km, jejíž spalování pomáhá zvyšovat teplotu páry uvolňované z geotermálního vrtu ze 150-160 °C až na 370-380 °C. Tím se zvyšuje celková entalpie páry, což vede k většímu výkonu turbíny a zvýšení účinnosti v důsledku snížené vlhkosti přehřáté páry.
„Integrace různých technologií je významným krokem vpřed pro budoucnost energie z obnovitelných zdrojů,“ řekl generální ředitel společnosti Enel Green Power Francesco Venturini.
„Tato elektrárna, stejně jako naše elektrárna Stillwater ve Spojených státech, která kombinuje kontinuální výrobní kapacitu binárního cyklu geotermální technologie s termodynamickou solární elektrárnou, umožní optimalizaci výroby a představuje napodobitelný model, který otevírá nové energetické, ekonomické a pracovní příležitosti.“
Enel investoval do projektu více než 15 milionů euro (více než 400 milionů korun). Nová elektrárna je technologicky inovativní hlavně z toho důvodu, že nemá téměř žádný dopad na životní prostředí, vylepšuje stávající elektrárnu a kombinuje dva obnovitelné zdroje energie v systému s potenciálem pro budoucí mezinárodní rozvoj.
Úvodní fotografie (ilustrační – geotermální elektrárna Reykjavik): ThinkGeoEnergy
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se