Ke konci roku 2017 bylo v Číně instalováno téměř 450 000 nabíjecích míst. Polovina z nich byla postavena za státní podpory pro veřejné použití, další polovina jich spadá pod soukromé uživatele.

V Číně je na rozmachu elektromobilita a s tím spojený rozvoj nabíjecí infrastruktury. Loni bylo ve veřejné síti dobíjecích míst evidováno 214 000 míst, kde bylo možno dobít elektromobil. Oproti předešlému roku došlo k nárůstu o 51 %. V soukromém sektoru je počet ještě o trochu vyšší a počet nabíječek se pohyboval okolo čísla 232 000.

Zajímavé je, že poměr instalovaných nabíječek a prodaných vozidel s elektrickým pohonem nepřesáhl poměr 1:4, tedy na každá 4 auta připadá 1 nabíječka. V ČR je momentálně přes 3000 elektromobilů a plug-in hybridů a podle stránky EV mapa okolo 900 nabíjecích míst (z čehož téměř 200 jsou „obyčejné zásuvky“, které nedodají větší výkon než zhruba 3,6 kW). Přestože již několik čínských firem zbankrotovalo a trh je značně turbulentní, existují investoři, které technologii velmi věří a doufají, že nabíjecí infrastruktura pro elektromobily skrývá velký ekonomický potenciál.

Pokud by Čína plnila své plány na rozvoj elektromobility v letech 2015-2020, tak by do dvou let mělo být po celé zemi instalováno 12 000 centralizovaných dobíjecích míst a dalších 4,8 milionu decentralizovaných. V plánech se počítá, že takováto infrastruktura je dostatečná pro  5 milionů vozidel s elektrickým pohonem.

Pokud se vyplní předpovědi, tak očekávané investice do nabíjecí infrastruktury dosáhnou 184 miliard juanů (bezmála 600 miliard Kč). Jen v roce 2020 by nabíječky mohly generovat tržby 56 mld. juanů (180 miliard Kč), z čehož by 40 % mohl tvořit zisk. Je pochopitelné, že taková investice přiláká spoustu zájemců, i když zisk je pořád velmi nejistý. Již nyní se například ukazuje, že provozní náklady jsou vyšší, než se předpokládalo a že nástup boomu bude pomalejší, než ukazují předpovědi.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *