1. Výroba elektřiny se zápornými emisemi? V Anglii spouští pilotní projekt zachytávání emisí uhlíku

Uhelná elektrárna Drax byla předělána na spalování pelet (zdroj: Drax)

Skupina Drax Group představila projekt zachytávání emisí uhlíku ve své elektrárně Drax v North Yorkshire, která byla zčásti konvertována na spalování biomasy. Kombinace spalování biomasy spolu se zachytáváním emisí CO2 má díky „záporným“ emisím pomoci naplnit klimatické cíle. V rámci první fáze Drax ověří, že technologie vyvinutá společností C-Capture bude v praxi fungovat.

Britská společnost Drax Group oznámila spuštění pilotního projektu technologie zachytávání uhlíku BECCS (Bio-Energy Carbon Capture and Storage) ve spolupráci se společností C-Capture. Testování technologie bude probíhat v elektrárně Drax v hrabství North Yorkshire, bloky této původně uhelné elektrárny provozovatel postupně transformuje na spalování biomasy. Konverzí prošly 3 z 6 bloků, čtvrtý by měl být v provozu do konce roku 2018.

2. Čeká Evropu další solární boom? Dovozní cla na levné čínské panely končí

V září vyprší platnost cla na dovoz čínských solárních panelů do Evropské unie. Pokud cla nebudou prodloužena, mělo by to znamenat obrovský boom pro tento sektor a vytvoření mnoha desítek tisíc pracovních míst, stejně jako realizaci bezdotačních solárních farem, v zemích EU jako je Francie či Německo, kde jsou nižší velkoobchodní ceny elektřiny.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o názoru evropského společenství solárního průmyslu. Dle slov Christiana Westermeiera, prezidenta obchodní asociace SolarPower Europe, bude mít ukončení minimální dovozní ceny (dovozní clo) pro čínské fotovoltaické panely obrovský dopad na toto odvětví v Evropě. Westermeier uvedl i konkrétní čísla, kdy by ukončení minimální dovozní ceny mělo vytvořit dodatečných 40 000 pracovních pozic k současným 80 000 pracovním pozicím v sektoru solární energetiky.

3. Dlouhé stráně letos čekají opravy a modernizace za více než 200 mil. Kč

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž- Zdroj: ČEZ

Více než 200 milionů korun investuje v druhém letošním pololetí energetická společnost ČEZ do modernizace a oprav vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku, která kvůli tomu bude od 9. července do 10. září celá mimo provoz. Pro turisty bude elektrárna včetně okolí i v době odstávky přístupná, řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

„V součtu to bude druhá největší investice v historii elektrárny Dlouhé stráně,“ uvedl Sobol.

4. Japonská Kansai snižuje cenu elektřiny poté, co restartovala dva jaderné reaktory

Japonská elektrárenská společnost Kansai Electric Power Company se rozhodla snížit ceny elektřiny pro své zákazníky v průměru o více než 5 % v souvislosti s obnovením výroby v jaderných reaktorech Ohi 3 a 4 a následným snížením nákladů. Společnost provedla podobné snížení ceny také minulý rok v srpnu potom, co byl obnoven komerční provoz v reaktorových bloků č. 3 a č. 4 jaderné elektrárny Takahama.

Společnost 28. května oznámila, že od 1. července sníží ceny elektřiny v průměru o 5,36 % z 17,37 japonských jenů (cca 3,52 kč) za kWh na 16,44 JPY (3,33 kč) za kWh.

5. Siemens Gamesa zvyšuje svou orientaci na akumulaci energie. Chce nabízet konzistentnější zdroje energie

Siemens Gamesa, největší výrobce větrných elektráren na světě, zvyšuje své zaměření na technologii akumulace energie. Závislost výkonu větrných elektráren na aktuálních větrných podmínkách vidí jako problematickou a chce nabídnout konzistentnější zdroje energie.

Generální ředitel Siemens Gamesa, Markus Tacke, uvedl, že jeho cílem je zajistit dostupnost obnovitelných zdrojů energie „na povel“, a to i v případě, že vítr nefouká a slunce nesvítí.

6. Umělá inteligence proniká do energetiky. V Německu pomáhá předvídat poruchy

Německá energetická společnost E.ON vyvinula technologii využívající umělou technologii pro údržbu distribuční soustavy. Technologie umožní předcházet poruchám na elektrickém vedení. Pilotní projekt před 9 měsíci spustila společnost Schleswig-Holstein Netz AG, patřící do skupiny E.ON.

Nový přístup k prediktivní údržbě využívá množství interních a externích dat v kombinaci s umělou inteligencí. Mezi sbíraná data patří například stáří a typ vedení, údaje o údržbě, počasí a informace v reálném čase, jako je například aktuální zatížení. Dle společnosti E.ON výsledné prognózy otevírají zcela nové možnosti údržby distribučních a přenosových vedení.

7. Tennet zahájil výstavbu důležitého německého vedení. Jedná se zatím o malý díl „skládačky“

Německá přenosová soustava bude posílena o velmi potřebný projekt Elbekreuzung 2, posilující původní 380kV vedení na severu země zprovozněné před 40 lety. Kapacita vedení nacházejícího se severně od hamburského přístavu a zajišťujícího přenos elektřiny z nejsevernější oblasti Německa přes řeku Labe na jih bude navýšena na 9,6 GW, čtyřnásobek současné kapacity. Současná německá vláda zároveň ujišťuje, že rozvoj přenosové soustavy je její nejvyšší prioritou.

Podle společnosti TenneT, která provozuje část německé vysokonapěťové rozvodné sítě od hranice s Dánskem až po rakouskou hranici, je tento projekt nezbytný pro zmírnění nedostatečné severojižní přenosové kapacity v německé přenosové soustavě. K jeho zprovoznění má dojít v roce 2019.

8. Westinghouse chce v ČR modernizovat jaderné elektrárny

Jaderná elektrárna dukovany

Americká společnost Westinghouse se chce podílet na zavedení digitálních technologií v českých jaderných reaktorech. V případě, že bude vypsán tendr na výstavbu dalšího jaderného bloku v Česku, Westinghouse bude o své účasti uvažovat. Řekl to dnes na setkání s novináři José Emeterio Gutiérrez, generální ředitel firmy, která loni v březnu vyhlásila bankrot a nyní prochází restrukturalizací. Dodal, že Westinghouse hodlá pod novým vlastníkem rozšiřovat své aktivity ve střední a východní Evropě.

„Věříme, že máme dobré technologie, které by mohly České republice pomoct,“ řekl Gutiérrez.

9. Nord Stream 2: Začínají stavební práce, politickému tlaku projekt stále odolává

Přípravné práce na plynovodu Nord Stream 2 začaly v minulém týdnu, v červenci by měla začít i stavba samotného plynovodu. Projekt má již řadu nutných povolení, přičemž zatím bez větších problémů odolává politickému tlaku, který proti němu v poslední době přichází nejen z Bruselu a Polska, ale i ze Spojených států amerických.

V Evropě se jedná v současnosti bez nadsázky o nejvýznamnější připravovaný plynovod, který má Evropskou unii zásobovat zemním plynem. Projekt budí především negativní politické ohlasy, s postupujícím časem se ale zdá, že tlak politiků zatím není nijak účinný.

10. Květnová horka se projevila vyšší spotřebou elektřiny

Vedení vvn ČEPS

Současné, na květen netypicky teplé počasí, zvýšilo v posledních dnech spotřebu elektřiny. V některých časech činí meziroční nárůst až šest procent. Důvodem je mimo jiné větší využívání klimatizací. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle něj jde ale stále o spotřebu hluboko pod úrovní zaznamenávanou v zimě i během parných dnů v létě, kdy teploty dosáhnou ještě výš než v posledních dnech.

„Z hlediska spotřeby je na konci jara a v létě spotřeba o více jak třetinu nižší než v zimě, nedostatky tedy nehrozí. Naopak na letní období se pravidelně plánují odstávky elektráren kvůli údržbě,“ uvedl mluvčí.

Inovativní technologie

Nabití baterie v řádu sekund? Řešení může přinést revoluční 3D architektura

battery cells

Tlak na neustálé zrychlování všech procesů současného světa, včetně nabíjení elektronických zařízení, je všudypřítomný. Vědecká spolupráce na Cornellské univerzitě, v čele s Ulrichem Wiesnerem, by mohla přinést řešení díky nové architektuře baterie, která má potenciál velmi rychlého nabíjení.

Revoluční trojrozměrná (3D) architektura umožňuje značné snížení rozměrů díky integraci všech elektrochemických složek do vzájemně propojených sítí využívajících tří rozměrů. Jako ilustrativní příklad lze uvést, že při zachování rozměrů vrstev a materiálů by klasická architektura baterie byla 4700krát větší. Dokonce i při 20% kapacitě by baterie byla 940krát větší, tedy skoro o 3 řády.

Vědci se o krok přiblížili účinné výrobě syntetických paliv z oxidu uhličitého

Vědci se přiblížili o další krok k vytvoření recyklačního systému, který bude využívat solární energii k účinné přeměně oxidu uhličitého a vody na syntetická paliva. Díky optimalizaci několika částí stávajícího recyklačního řetězce bylo dosaženo dvou elektronové chemické reakce. Dochází tak ke značné úspoře energie oproti jedno elektronové reakci.

Vedoucí výzkumu Prashant Jain, profesor chemie na Illinoiské univerzitě, uvedl, že výzkum svítá naději těm, kteří doufají v nalezení cesty, jak přeměnit oxid uhličitý ze vzduchu na užitečné zdroje energie.

Téma

Predikce v energetice 1: Co a jak lze predikovat?

Tento článek je prvním ze série článků věnovaných predikcím, které již dnes prostupují všemi oblastmi lidského života a energetika není v tomto ohledu výjimkou. Posláním tohoto seriálu je především seznámit širší veřejnost s tím, co se vlastně pod pojmem predikce skrývá. Čtenáři se dostane odpovědí na otázky, jaký účel predikce má a také bude objasněno jaké výhody a úskalí s sebou predikce přinášejí. V neposlední řadě pak bude popsáno to, jakým způsobem se nyní predikuje v praxi a jak spolehlivé takové predikce vlastně jsou. Hlavní ambicí tohoto seriálu je srozumitelnou formou představit predikce jako zajímavý obor lidského bádání a poodhalit zákoutí světa predikcí a to především ta související s energetikou.

Vzhledem k obrovské dynamice současné společnosti je dnes jedním z klíčových faktorů úspěchu schopnost co nejpřesnější předpovědi toho, co se odehraje v budoucnosti. Dlouhodobě mohou na vysoce konkurenčních trzích přežít pouze ti, kteří dokáží správně předpovídat budoucí vývoj.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-06-03″,“from“:“2018-05-27″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-05-27″,“end_date“:“2018-06-03″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-06-03″,“from“:“2018-05-27″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-05-27″,“end_date“:“2018-06-03″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *