Siemens Gamesa, největší výrobce větrných elektráren na světě, zvyšuje své zaměření na technologii akumulace energie. Závislost výkonu větrných elektráren na aktuálních větrných podmínkách vidí jako problematickou a chce nabídnout konzistentnější zdroje energie.

Generální ředitel Siemens Gamesa, Markus Tacke, uvedl, že jeho cílem je zajistit dostupnost obnovitelných zdrojů energie „na povel“, a to i v případě, že vítr nefouká a slunce nesvítí.

„Chybějící částí je skladování. Chcete-li odblokovat potenciální omezení růstu, je to technologie, kterou je třeba rozvíjet,“ uvedl Tacke v rozhovoru pro list Financial Times.

Tacke poukázal na to, že vzhledem ke klesajícím nákladům na větrné elektrárny začíná mít smysl je kombinovat se solárními elektrárnami nebo skladováním, aby byl vytvořen konzistentnější zdroj energie. Proto Siemens Gamesa zvyšuje své investice do technologií pro ukládání energie.

Siemens Gamesa mimo klasických baterií investuje i do jiných způsobů akumulace, jako je například inovativní způsob ukládání tepelné energie do útvaru vyplněného horninou. Společnost také testuje systém vanadium-redoxní průtokové baterie – technologii, která by se podle některých mohla stát konkurencí lithium-iontových baterií.

Tacke věří v růst trhu s větrnými elektrárnami

Po fúzi společnost Siemens Gamesa zahájila restrukturalizaci, která zahrnovala škrty až 6000 pracovních míst a přemístění továrny z Dánska do Maroka pro snížení nákladů. Společnost uvedla, že cílem je snížit do roku 2020 náklady o přibližně 2 miliardy EUR.

„Větrný průmysl je průmysl, který potřebuje velké objemy dodávek – zúročit náklady na výzkum a vývoj, využít globální rozšíření a využívat jednotlivé dodavatele. Objem pomáhá být v současném prostředí konkurenceschopný,“ uvádí Tacke.

Tacke zároveň dodal, že by mohlo dojít k větší konsolidaci větrného průmyslu, zejména mezi dodavateli druhé a třetí úrovně. Ceny větrných turbín v posledních deseti letech prudce klesly a kvůli klesajícím maržím klesl i počet výrobců turbín.

Navzdory poklesu celosvětové výstavby větrných elektráren, který podle Světové větrné energetické rady probíhá od roku 2015, Tacke věří, že se trh brzy vrátí k růstu.

Trh s offshore větrnými elektrárnami bude podle Tackeho růst více než dvojnásobně rychleji než onshore větrné elektrárny a předpovídá 13% roční růst pro offshore a 5% roční růst pro onshore větrné elektrárny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *