Evropská komise vydala v lednu prohlášení, které informovalo, že devět států EU zaostává při dodržování regulí týkajících se znečištění ovzduší (toto uvedla v tiskové zprávě z 19. ledna). Zároveň varovala, že pokud státy nepřijmou účinná opatření, bude nucena je žalovat u Soudního dvoru Evropské unie. K tomuto kroku nyní Komise opravdu přistoupila, jak vyplývá z jejího tiskového prohlášení z konce minulého týdne.

Česká republika patří dlouhodobě k zemím, které evropské instituce kritizuje kvůli znečištění ovzduší. Po schůzce z konce ledna se ale nakonec Komise rozhodla ČR nežalovat. Česko totiž navrhlo uspokojivá řešení možné nápravy této situace. Stejné štěstí ale nemělo šest z původně devíti států, které byly touto formou varovány. Slovensku a Španělsku se žaloba taktéž vyhnula – totéž se ale nedá říct o Británii, Rumunsku, Itálii, Německu, Maďarsku a Francii.

„Rozhodnutí předat případ těchto členských států k Soudnímu dvoru bylo přijato v zájmu obyvatel Evropy.“ … „Tyto členské státy již dostaly několik „posledních šancí“ v průběhu posledního desetiletí ke zlepšení své situace. Věřím, že dnešní rozhodnutí povede ke zlepšení pro obyvatele a to v rychlejším časovém horizontu.“ – Karmenu Vella, komisař pro životní prostředí.

Česko po setkání z konce ledna dle Komise předložilo opatření, která mohou situaci adekvátně napravit. Komise ale ujistila, že bude situaci nadále monitorovat. Konkrétně byl státu vyčítán nedostatečný pokrok ve snižování znečištění prachovými částicemi a oxidem dusičitým, ke kterému se zavázal v letech 2005 a 2010 (ke snížení mělo dle cílů v těchto letech představených dojít „co nejdříve“). Oba typy znečištění způsobují dle některých zdrojů v Evropě až půl milionu předčasných úmrtí ročně.

Komise nabízí státům pomoc při implementaci vhodných opatření a rovněž vyzvala ke spolupráci států mezi sebou. Komisařka pro průmysl Elżbieta Bieńkowska navíc dodala, že bojovat se znečištěním ovzduší půjde pouze v případě, kdy ruku k dílu přiloží automobilový sektor. Vozy s nulovými emisemi jsou dle ní jedinou cestou před.

Nutno taktéž podotknout, že před Soudním dvorem se kvůli limitům polétavého prachu v minulosti již objevily Polsko a Bulharsko. V dubnu 2017 bylo rozhodnuto, že tímto porušují unijní právo, sankce v podobě pokuty se ale ještě nedostavila.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *