Domů
Jaderné elektrárny
Rusko spustilo výcvikový simulátor nejvýkonnějšího rychlého reaktoru BN-800
Plnorozsahový simulátor reaktoru BN-800; Zdroj: Rosatom

Rusko spustilo výcvikový simulátor nejvýkonnějšího rychlého reaktoru BN-800

Plnorozsahový simulátor na čtvrtém bloku Jaderné elektrárny Bělojarsk (ruský reaktor na rychlé neutrony BN-800) prošel schvalovacími testy. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Reaktor BN-800 provozovaný na rychlých neutronech zahájil svůj provoz na 100% výkonu poprvé v srpnu 2016.

Reaktorový blok s instalovaným elektrickým výkonem 789 MW využívá směsné palivo z uranových a plutoniových oxidů, přičemž jeho rozložení je uzpůsobeno tak, aby při provozu vznikalo nové jaderné palivo pro pohon reaktoru. BN-800 je nejvýkonnějším reaktorem svého druhu a překonává svého mladšího bratříčka BN-600, který disponuje elektrickým výkonem 560 MW a nachází se v sousedství, jako blok Bělojarsk 3.

Rychlý reaktor (FBR) BN-800; Zdroj: Rosatom

Simulátor přesně kopíruje blokovou dozornu reaktoru BN-800 a byl zřízen ve výcvikovém středisku Bělojarské elektrárny, která se nachází poblíž města Zarechny, ve Sverdlovské oblasti. Výcvikový trenažér byl vyvinut ve spolupráci s Ruským výzkumným institutem pro provoz jaderných elektráren (VNIIAES), vybavení bylo vyrobenou Uralskými elektromechanickými závody (Ural’skiy Elektromekhanicheskiy Závod) a software dodala společnost ENIKO TSO.

Jaderná elektrárna Bělojarsk 4; Zdroj: Rosatom

Operátoři jaderných elektráren „musí být schopni řídit blok za všech okolností“, a proto každý operátor podstoupí ročně 144 výcvikových hodin, ze kterých 80 hodin stráví na novém simulátoru, uvedl Rosatom. Použití plnorozsahového simulátoru „výrazně rozšiřuje“ schopnosti personálu a poskytuje jim možnost analyzovat různé provozní situace pod vedením zkušených instruktorů.

Reaktor BN-800; Zdroj: Rosatom

Bělojarská jaderná elektrárna byla uvedena do provozu v dubnu 1964 prvním reaktorem Bělojarsk 1 a jednalo se o lehkovodní grafitový reaktor (LWGR) AMB-100, který byl v roce 1983 vyřazen z provozu. Třetí blok elektrárny, BN-600 je v provozu od roku 1980.

Autor úvodní fotografie: Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Pácalt
6. duben 2019, 15:02

Uměl by někdo se 100%ní jistotou říci, jestli jde o příklad "rychlého množivého" reaktoru a jestli jej lze považovat za reaktor 4. generace? Případně co mu do označení 4. generace chybí?

V článku je uvedeno, že " využívá směsné palivo z uranových a plutoniových oxidů, přičemž jeho rozložení je uzpůsobeno tak, aby při provozu vznikalo nové jaderné palivo pro pohon reaktoru."

Honza
6. duben 2019, 16:02

Ano, opravdu se jedná o rychlý množivý reaktor, neboť používá ke štěpení jaderného paliva rychlých neutronů. Rychlý reaktor se od pomalého liší ve své provozní konstrukci především ve dvou bodech:

1. používá jiné palivo než pomalé reaktory (ty používají běžně jako štěpný materiál U02 s podílem uranu 238 a 235 96:4); v rychlém reaktoru je U235 zastoupen až v 90 %.

2. rychlý reaktor neobsahuje moderátor, na rozdíl od pomalého reaktoru.

Josef
6. duben 2019, 19:28

Ano to je JE IV generace takové budou na západě tak za 50 let Rusko JE IV generace provozuje už 42 let. Jejich jaderná energetika je desítky let před USA nebo Francií.

Jsou prakticky nevyčerpatelným zdrojem energie. Nicméně cena za 1kWh je vyšší než u WWER. Po roce 2020 by měl být k dispozici komerční prototyp podobně cenově náročný jako III+ . Takový bychom si mohli postavit třeba v Dukovanech a krmit jej vyhořelým palivem, ale to nehrozí ti naši patolízalové koupí západní skanzen...

Petr
7. duben 2019, 00:13

Jo jde plně podle definic o reaktor 4. generace. Chybí tomu jen to, že Rusko je plánuje masově stavět až ve velikosti 1200MW, a s cenou podobnou běžným VVER 3+, k čemuž je třeba ještě nějaký čas. Taky je pro ně doma daleko levnější teď prodlužovat životnost stávajících reaktorů. A jelikož je neplánuje moc vyvážet, tak nemá teď opravdu kam spěchat. Nejspíš je bude stavět jen na svém území po roce 2030, a supervýhodně skupovat od ostatních vyhořelý supernebezpečný odpad (palivo) v dobách vyšších cen běžně používaného uranu.

petr
6. duben 2019, 23:04

Rusko je na špici v kosmických technologiích, zbraňových systémech a jaderné energetice.

V ostatním ale pokulhávají, nejvíce však v demokracii a normálních sousedských vztazích. Jsou to prostě primární okupanti a to je moc velká škoda pro ně i svět.

Proto s nimi asi nedojde k obchodu pro naše JE, je to škoda, ale riziko je velké...

Petr
7. duben 2019, 00:03

Riziko je přesně takové jako u Temelína a Dukovan.

Rusku už s vymírajícím obyvatelstvem, kde se snaží pouze o stop stav, stačí okupovat jen Sibiř a přístup k mořím, nic ostatního je moc nezajímá, a kdyby na něj neútočili právě kvůli sibiřským surovinám stále a neustále i po rozpadu SSSR západní neziskovky, novináři, podplacení aktivité a podobní rozvraceči, tak by se Rusko ani nenamáhalo se sestřelením židozednářské agentky Clintonové a diverzifikovaným směřováním maxima svých surovin do Číny.

Jiří Rýpar
7. duben 2019, 17:21

Jediné co vadí normální spolupráci a obchodu jsou sluníčkářský vymitý mozky,potřeba zbankrotovaného západu budovat obraz nepřítele...a západní politika šíření demošky a liberálního fašismu.....Srbsko,Irák,Libie,Sýrie,Irán,Venezuela

atd....,

Loudil
7. duben 2019, 22:35

Já jsem tu teď s politikou nezačal , ale přesto si lehce přidám. Mně je na Rusku sympatické, že jako vítěz nad Napoleonem i Hitlerem ctí své národní tradice a nepůjde před USA na kolena za žádných okolností , i kdyby mělo silně trpět. Má svou ideu svobodné nezávislé politiky , pro kterou je ochotné přinést i velkou oběť . Třeba stagnující životní úrovně. Jiné národy /bohužel i my Češi/ pro kus žvance hodíme přes palubu bývalé spojence, svobodné rozhodování, hrdost, národní svobodu, ... a servilně poníženě se budeme "tulit" k novému našemu poručníkovi. Kdysi nám poroučela : Vídeň, pak Paříž, pak Berlín, pak Moskva, nyní Washington. Smutný obrázek historie. Třeba bývalá Jugoslávie na tom není tak špatně. Roku 1941 se partyzáni Broze Tita postavili okupačním nacistům, roku 1948 se Jugoslávie nesklonila před Stalinem a dělala svoji národní politiku. Roku 1999 šlo Srbsko do války proti NATO. Kdyby se takto statečně dokázal chovat každý i malý národ, svět by dnes vypadal zcela jinak. Supervelmoci by ztratily jistotu svého diktátu zbytku světa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se