Spojené království chce urychlit dosažení uhlíkové neutrality většími investicemi do jaderných zdrojů a flexibility
Vláda Spojeného království zveřejnila plán dekarbonizace svého energetického sektoru do roku 2035. Změnila tak svůj původní plán dosáhnout uhlíkově neutrální energetiky do roku 2050.
V listopadu loňského roku zveřejnil premiér Boris Johnson plán, tzv: "Deset bodů k zelené průmyslové revoluci", který zahrnuje mimo jiné i cíl investovat do jaderné energetiky, zvláště pak do malých modulárních reaktorů. To by mělo v zemi až čtyřnásobně navýšit bezemisní výrobu elektřiny, a pomoci jí tak dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.
Na začátku minulého týdne premiér Borisem Johnson a ministr obchodu, energetiky a průmyslové strategie Kwasi Kwarteng představili nový plán, který navazuje na Borisův desetibodový plán z předešlého roku. Tento plán zavazuje Spojené království k dosažení energetické uhlíkové neutrality o patnáct let dříve než si země stanovila.
Vláda se již zavázala odstranit ze svého energetického mixu uhelné elektrárny a to nejpozději v roce 2025 a možná již v roce 2024.
"Vývoj technologií k výrobě čisté energie nám umožní omezení emitujících plynových elektráren, které v naší energetice hrají momentálně klíčovou roli," uvedlo ministerstvoobchodu, energetiky a průmyslové strategie (BEIS)."Aby byla zajištěna spolehlivost čisté elektrické soustavy, bude třeba doplnit větrné a solární zdroje dalšími čistými technologiemi, jako jsou jaderné a flexibilní technologie, které mohou dodávat elektřinu nebo snižovat poptávku, v případě nízké výroby ze solárních a větrných elektráren," dodává ministerstvo.
Ministerstvo dále uvedlo, že vláda zdvojnásobí snahu o rozvoj nové generace domácích technologií od solárních, onshore i offshore větrných zdrojů, přes vodíkové či jaderné technologie po zachycování uhlíku a skladování energie.
"Náš plán přejít na čistou energii a uhlíkově neutrální ekonomiku znamená vznik nových pracovních pozic v nových typech průmyslových odvětví," řekl Kwarteng.
"Nedávné výkyvy cen plynu ukázaly, že pro větší bezpečnost energetického sektoru je třeba zajistit soběstačnost. Právě přes výrobu bezuhlíkové energie v této zemi je třeba v dlouhodobém horizontu chránit rozpočty domácností."
Vláda uvedla, že další podrobnosti o svých širších plánech na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 stanoví před klimatickým summitem OSN COP26, který se bude konat od 31. října do 12. listopadu v Glasgow.
Momentálně ve Spojeném království zajišťují jaderné zdroje asi 16 % výroby elektřiny, ale řada současných bloků se pomalu blíží ke konci své plánované životnosti. V roce 2016 vláda schválila smlouvy na první jadernou elektrárnu nové generace Hinkley Point C, která by měla zajistit 7 % poptávky po elektřině v zemi.
Tom Greatrex, výkonný ředitel Asociace jaderného průmyslu se vyjádřil slovy, že "cíl premiéra vyžaduje naléhavé investice do nové generace jaderných elektráren. Aby se nám podařilo energetiku dekarbonizovat, budeme potřebovat silný nízkouhlíkový energetický mix. Víme, že jaderná energie a obnovitelné zdroje úspěšně spolupracují na snižování emisí a udržování soustavy bezpečné a stabilní. Vláda musí přijmout právní předpisy pro nový model financování a jasně podpořit velké i malé jaderné projekty."
Mohlo by vás zajímat:
Jak to že tu nejsou komentáře které by tento britský příklon k jaderné energetice osoudily když vše přeci vyřeší OZE a výroba vodíku jako dlouhodobé řešení akumulace. Čekal jsem tu minimálně komentář p. Vaněčka.
Také se tomu trochu divím.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se