Domů
Rychlé zprávy
Švédsko: Odložení rozhodnutí o konečném úložišti jaderného materiálu ohrožuje provoz jaderných reaktorů
Švédsko úložiště jaderného paliva. Zdroj: SKB
Zdroj: SKB

Švédsko: Odložení rozhodnutí o konečném úložišti jaderného materiálu ohrožuje provoz jaderných reaktorů

Řešení otázky skladování použitého jaderného paliva vytvořilo ve Švédsku legislativní komplikace. Podle provozovatelů by mohlo dojít k dřívějšímu odstavení jaderných elektráren z důvodu zaplnění veškeré skladovací kapacity prozatímního úložiště použitého jaderného paliva.

Rozhodnutí švédské vlády o povolení rozšíření stávajícího prozatímního úložiště použitých palivových souborů při pokračujícím zvažování žádosti o výstavbu konečného hlubinného úložiště vytvořilo legislativní nejistoty v konečném rozhodnutí o skladování použitého jaderného paliva. Společnost Vattenfall varuje, že rozhodnutí, které je nyní přijato, může ukončit provoz dvou bloků v jaderné elektrárně Forsmark mezi roky 2024 a 2025.

Vláda oznámila své rozhodnutí umožnit rozšíření prozatímního skladu jaderného paliva na konci srpna. Současně však vyčkává výstavbu a provoz konečného úložiště použitého jaderného paliva. Rozhodnutí bylo učiněno i přes naléhání průmyslových partnerů. Ti varovali před rozdělením obou žádostí, které může mít za následek zdržení výstavby, nedostatek kapacity pro použité jaderné palivo a následně také nedostatek elektřiny.

Provozovatelé švédských jaderných elektráren vyzývali vládu, aby rozhodla o rozšíření prozatímního úložiště a současné výstavbě konečného úložiště použitého jaderného paliva nejpozději do 31. srpna.

Částečné rozhodnutí o rozšíření prozatímního úložiště je nezbytné pro zajištění energetických dodávek v následujících letech. S rozhodnutím o rozšíření skladovací kapacity, se stáváme zodpovědní za dodávky elektřiny ve Švédsku. Pokud se nerozhodneme, riskujeme vážné problémy pro společnost v případě, že klíčové dodávky elektřiny nebudou zajištěny,“ odvětil ministr životního prostředí na výzvy průmyslu.

Prozatímní úložiště použitého jaderného paliva Clab Prozatímní úložiště použitého jaderného paliva Clab Zdroj: SKB

Vláda sdělila, že pracuje co možná nejrychleji na přípravě rozhodnutí o konečném úložišti jaderného materiálu. Očekává, že rozhodnutí bude provedeno v následujících měsících. Také však dodala, že následný schvalovací proces si může vyžádat další čas.

Pokud nebude do roku 2023 existovat nějaké právně závazné povolení o rozšíření prozatímního úložiště, bude tím negativně ovlivněna švédská produkce elektřiny.

Společná žádost

Společnost zabývající se zpracováním radioaktivního odpadu, Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) předložila žádost o výstavbu prvního švédského hlubinného úložiště a zpracovacího závodu v březnu 2011.

Společné zařízení je v žádosti pojmenováno Clab a původně mělo pojmout až 6000 obalových souborů s celkovým množstvím 12000 tun radioaktivního odpadu. SKB již podruhé požádala o zvýšení kapacity ukládaného materiálu. Ten má být uložen v hloubce 500 metrů.

Podle švédského environmentálního kodexu musí být změny konzultovány s obyvateli lokality Oskarshamn a Östhammar. Ti mají možnost rozhodnutí zvrátit.

V roce 2018, kdy se naposledy diskutovalo o tématu hlubinného úložiště, byli obyvatelé Oskarshamn rozhodnutí podpořit plány společnosti SKB. Plánované úložiště bylo v říjnu 2020 podpořeno i obyvateli Östhammar.

Riskantní rozhodnutí

V reakci na vládní rozhodnutí vyjádřil generální ředitel společnosti SKB údiv nad nerozhodností vlády ohledně konečného úložiště radioaktivního odpadu.

Tato nerozhodnost zvyšuje riziko bezpečné produkce elektřiny. Problém může vzniknout v případě dřívějšího zaplnění prozatímního úložiště použitého jaderného paliva,“ dodal.

Kvůli rozdělení obou žádostí vzniká další riziko blokace žádosti u soudu pro životní prostředí. Ten totiž musí žádost znovu projít a schválit. Společnost Vattenfall vyjádřila 5. května své obavy ohledně předčasného uzavření jaderných reaktorů kvůli plným skladům použitého jaderného paliva.

Nedostatečná kapacita skladů by mohla postihnout provoz dvou bloků v elektrárně Forsmark již v letech 2024 a 2025. Další blok ve Forsmarku bude možná muset ukončit provoz v roce 2028.

Švédsko je nyní na svých šesti provozovaných jaderných reaktorech závislé, jelikož zajišťují přibližně 40 % dodávek elektřiny. Podobně však jako i jiné evropské země se Švédsko plánuje jaderné energetiky vzdát.

Od roku 1980 jsou tak švédské reaktory postupně uzavírány. Nyní je ve Švédsku odstavených celkem 7 bloků. Mezi dominantní technologii patří ve Švédsku varné reaktory. Kromě těch jsou zde v provozu i tlakovodní reaktory a v minulosti byl provozován demonstrační těžkovodní reaktor.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Ivan Novák
13. září 2021, 11:41

Zmatek je negativně vnímán vždy a oprávněně. V článku se bohužel trochu nepřehledně míchá centrální švédský sklad jménem Clab (dočasný sklad, "mezisklad", jde o zkratku z několikaslovného označení jeho funkce) a konečné úložiště. Clab je v provozu od r. 1985, jde v podstatě o vodní bazén vykutaný v hloubce 30 m pod povrchem země, jak píše SKB, a nikdy se nepředpokládalo a nadále se nepředpokládá nějak ho přeměnit na konečné úložiště. Zvýšit jeho kapacitu ale už není snadné, a skladovat další vyhořelé palivo v kontejnerech na pozemcích elektráren by dlouhodobě komunikovanou švédskou koncepci nakládaní s ním zpochybnilo, veřejnost by začala prožívat ten výše zmíněný zmatek.

Karásek
13. září 2021, 11:56

Problém je s prozatimním úložištěm jaderného paliva, o konečném úložišti ani nemluvě. Nikdo není schopen sto tisíc let smrtící vyhořelé palivo bezpečně izolovat od okolí ,ale stále chceme stavět další jaderné bloky. Paradox.

Vladimír Šťastný
13. září 2021, 12:38

Způsob, jak vyhořelé palivo bezpečně uložit je běžně známý, to jen politici naskakují na módní vlny protiatomu, a nechtějí dát stavbám úložišť zelenou. Paradox je zastavit výrobu z uhlí a nebudovat další jaderné bloky ve chvíli, kdy jsou ostatní známé technologie výroby elektřiny zoufale nevýkonné a vyžadující další a další investice do úložišť nebo přeměny energie. Budou tak dlouho šaškovat, až budeme všichni čumět a jektat zubama.

pr
13. září 2021, 15:31

Ve spojitosti s čumendou a jektáním byste spíše než kvantifikátoru který není pravdivý, což vím neb se znám, mohl užívat přiléhavější první osobu jednotného čísla.

Vladimír Šťastný
13. září 2021, 19:03

Jistě, vy budete čumět a jektat zuby o den či dva později....

hellokitty
13. září 2021, 16:12

a kde to uloziste postavime? ja ho v nasej vesnici nechcem, date si ho do svojej vesnice?

Vladimír Šťastný
13. září 2021, 19:00

Klidně.

hellokitty
14. září 2021, 12:47

a co na to susedia a vedenie obce, tiez suhlasia?

energetik
13. září 2021, 12:08

recyklace, všude čtu jak prý je to levné a dokonale bezodpadové úplné perpetuum mobile, tak ať si atomteroristé pustí žilou a neotravují s tím ostatní.

Vladimír Šťastný
13. září 2021, 12:32

Zrovna tak si atomteroristé mohou říct, ať si ozeteroristé stavějí své ostrovy a neotravují s připojením na veřejnou síť.

pr
13. září 2021, 15:35

Šak oni to tak už dělají (ne jeden z mypoweru). Takže na tahu jsou nyní ti které jmenoval energetik. O žádném jsem neslyšel. Tak šupšup, máte zpoždění.

Vladimír Šťastný
13. září 2021, 19:02

śup, śup, dojde na vás, a to bude keců, kdo co měl udělat, že máte právo a kdo je za to odpovědný:-)))

hlpb
13. září 2021, 19:30

Vláďo, ale to už se roky děje, v Německu je přes 2 mil. střešních FVE, loni v Polsku bylo připojeno přes 300 tis. střešních FVE, v Rakousku plánují 1 mil., v ČR letos přibude cca 10.000 střešních FVE, v dalších letech to budou desítky tisíc za rok, v Austrálii má FVE na střeše 3 miliony domácností = více jak 25% domů. Desítky milionů subjektů z celého světa si vyrábějí a spotřebovávají vlastní EE. Tento trend ve světě obrovsky naroste, v budoucnu bude mít svojí FVE doslova každý. Tito samovýrobci jsou částečně soběstační a zbytek EE jim rádi dodají distributoři. Zvykej si, během 5 let uvidíš v ČR velký nárůst nejen střešních FVE, ČEZ a další velké energetické firmy chystají obrovské FVE. FVE bude jednoznačný král energetiky, to je jistota.

energetik
13. září 2021, 21:32

Ano správně, věřenou síť na kterou nemají JE žádné výhradní právo a také jí škodit svou neschopností regulace a náhlými nečekanými výpadky obrovských výkonů.

Ivan Novák
13. září 2021, 22:00

JE samozřejmě regulovat umí. Pokud některé služby výkonové regulace nenabízí, je to proto, že se takový provozní režim vyplatí méně, než když ho poskytuje plynový nebo uhelný blok s relativně vyššími palivovými náklady. Současná dobře propojená evropská síť výpadek konvenčního bloku bez potíží zvládne, změny výroby FVE a VTE jsou náročnější, protože kumulativně představují daleko větší neovlivnitelný výkon.

energetik
13. září 2021, 22:23

Nesmysl, regulovat neumí na libovolnou hodnotu 0-100% do 1 s a znovu zpět na původní výkon. Že dokáže sjet s výkonem na 50% za několik hodin a přitom prodělávat kalhoty se nedá nazvat regulací. To nesplňuje ani současné požadované podmínky pro připojení do sítě povinné pro všechny nové zdroje. To je technicky a ekonomicky úplně k ničemu, to mohlo fungovat tak s uhlím které JE poskytovali zálohu tím že se na uhlí trochu ubralo o to málo co zrovna vyráběli JE. Ale uhlí končí a s ním i jádro, protože přijde o své nutné záložní a regulační zdroje.

richie
16. září 2021, 15:29

jasne ..

"..regulovat neumí na libovolnou hodnotu 0-100% do 1 s a znovu zpět na původní výkon....To nesplňuje ani současné požadované podmínky pro připojení do sítě povinné pro všechny nové zdroje. To je technicky a ekonomicky úplně k ničemu...."

presne to iste plati pre "modne/moderne" nahodne zdroje EE .. pre FVE medzi 18:00 az 8:00 vzdy a casto aj mimo tento cas a pre VTE za slabeho vetra a bezvetria (co su obdobia aj niekolk dni) ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se