Rusko spustilo výcvikový simulátor nejvýkonnějšího rychlého reaktoru BN-800

DomůJaderné elektrárnyRusko spustilo výcvikový simulátor nejvýkonnějšího rychlého reaktoru BN-800

Plnorozsahový simulátor na čtvrtém bloku Jaderné elektrárny Bělojarsk (ruský reaktor na rychlé neutrony BN-800) prošel schvalovacími testy. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Reaktor BN-800 provozovaný na rychlých neutronech zahájil svůj provoz na 100% výkonu poprvé v srpnu 2016.

Reaktorový blok s instalovaným elektrickým výkonem 789 MW využívá směsné palivo z uranových a plutoniových oxidů, přičemž jeho rozložení je uzpůsobeno tak, aby při provozu vznikalo nové jaderné palivo pro pohon reaktoru. BN-800 je nejvýkonnějším reaktorem svého druhu a překonává svého mladšího bratříčka BN-600, který disponuje elektrickým výkonem 560 MW a nachází se v sousedství, jako blok Bělojarsk 3.

Rychlý reaktor (FBR) BN-800; Zdroj: Rosatom

Simulátor přesně kopíruje blokovou dozornu reaktoru BN-800 a byl zřízen ve výcvikovém středisku Bělojarské elektrárny, která se nachází poblíž města Zarechny, ve Sverdlovské oblasti. Výcvikový trenažér byl vyvinut ve spolupráci s Ruským výzkumným institutem pro provoz jaderných elektráren (VNIIAES), vybavení bylo vyrobenou Uralskými elektromechanickými závody (Ural’skiy Elektromekhanicheskiy Závod) a software dodala společnost ENIKO TSO.

Jaderná elektrárna Bělojarsk 4; Zdroj: Rosatom

Operátoři jaderných elektráren „musí být schopni řídit blok za všech okolností“, a proto každý operátor podstoupí ročně 144 výcvikových hodin, ze kterých 80 hodin stráví na novém simulátoru, uvedl Rosatom. Použití plnorozsahového simulátoru „výrazně rozšiřuje“ schopnosti personálu a poskytuje jim možnost analyzovat různé provozní situace pod vedením zkušených instruktorů.

Reaktor BN-800; Zdroj: Rosatom

Bělojarská jaderná elektrárna byla uvedena do provozu v dubnu 1964 prvním reaktorem Bělojarsk 1 a jednalo se o lehkovodní grafitový reaktor (LWGR) AMB-100, který byl v roce 1983 vyřazen z provozu. Třetí blok elektrárny, BN-600 je v provozu od roku 1980.

Autor úvodní fotografie: Rosatom