Domů
Jaderné elektrárny
Spuštění jaderné elektrárny Vogtle 3 a 4 může být uspíšeno

Spuštění jaderné elektrárny Vogtle 3 a 4 může být uspíšeno

Společnost Southern Company je přesvědčena, že splní termín uvedení třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle v americké Georgii do provozu schválený národním regulátorem na listopad 2021. Výkonný ředitel Tom Fanning v průběhu prezentace výsledků firmy za rok 2019 mimo jiné také poznamenal, že blok designu AP-1000 může být spuštěn již v květnu příštího roku a čtvrtý blok by jej měl v dalším roce následovat.

Stavba třetího bloku JE Vogtle začala v březnu 2013 a čtvrtého bloku v listopadu stejného roku. Southern Nuclear a Georgia Power, dvě dceřiné firmy Southern Company, převzaly řízení stavebního projektu v roce 2017 poté, co společnost Westinghouse vyhlásila úpadek dle kapitoly 11.

Vogtle 3 má plánovaný termín uvedení do provozu na listopad 2021 a čtvrtý blok na listopad 2022. Testování hlavních systémů začalo na třetím bloku v listopadu 2019 jako součást přípravy na studené a následně horké hydrozkoušky naplánované v tomto roce. Držitel licence, Southern Nuclear Operating Company, informoval Americkou komisi pro jadernou regulaci (NRC) o záměru začít zavážet jaderné palivo do reaktoru 23. listopadu tohoto roku.

Výstavba americké jaderné elektrárny Vogtle 3 (srpen 2013); Zdroj: NRC

„V dubnu 2019 jsme stanovili agresivní plán stavebních prací, abychom dosáhli schválených termínů v listopadu 2021 a 2022,“ řekl Fanning. „Realizace této strategie vedla k významnému pokroku na staveništi a v roce 2019 jsme dosáhli všech zásadních milníků.“

Do konce roku 2020 bude 90 % projektu výstavby hotovo

Testování otevřené reaktorové nádoby třetího bloku začalo v listopadu a bloková dozorna byla připravena k testovacímu provozu v prosinci. Celý projekt je nyní dokončen z 84 %.

Výstavba třetího bloku je momentálně z 85 % dokončena a čtvrtý blok je hotov z 63 %. Agresivní plán výstavby ustavený v dubnu 2019 stanovil cíl dosáhnout 90 % projektu do konce tohoto roku.

Únorová analýza potvrdila možnost dřívějšího spuštění bloků

Southern Company na počátku února 2020 dokončila revizi stavebního plánu Vogtle 3 a 4.

„Zaprvé, jsme potvrdili schopnost dosáhnout spuštění bloků do listopadu 2021, respektive 2022. Zadruhé, podpořili jsme strategii lokality, abychom nadále mohli naplňovat agresivní plán urychlení startu třetího bloku v květnu 2021 a o další dva měsíce dříve dokončili čtvrtý blok, který dle agresivního stavebního plánu bude spuštěn v březnu 2022. A zatřetí jsme potvrdili původní prognózu plánovaných kapitálových nákladů,“ dodal Fanning.

Jaderná elektrárna Vogtle

Agresivní plán je „kompatibilní“ s původním

Firma Southern Company dříve vytvořila listopadový benchmark, který předpokládá termíny postupu úrovněmi stavebních prací a milníků projektu nezbytné pro dosažení regulátorem schváleného termínu spuštění třetího bloku v listopadu 2021.

Aktuální stav (únor 2020) výstavby třetího bloku JE Vogtle; Zdroj: Georgia Power

“Tento benchmark umožňuje čisté srovnání s propracovaným agresivním plánem stavby,” řekl Fanning. “Podle listopadového benchmarku má dojít k zavezení paliva až v létě 2021 s následným spuštěním bloku v listopadu 2021. Listopadový benchmark také podporuje naše očekávání, že i agresivní stavební plán je vhodnou strategií a poskytuje dostatečnou flexibilitu k dosažení regulátorem schváleného spuštění bloku v listopadu 2021.”

Odhadovaná cena dokončení jaderných bloků Vogtle 3 a 4 je 2,5 miliardy dolarů a neočekávají se žádné další změny v nákladech na celý projekt výstavby.

Zdroj úvodní fotografie: Georgia Power

Komentáře

(5)

petr

28. únor 2020, 21:33

Tak jsem opravdu napjatý, co na to napíše náš pán Vaněček...

Milan Vaněček

29. únor 2020, 09:13

Tak se na přání petra ozývám, ano, je to tak "slibem neurazíš", "sliby se slibují a blázni se radují",

je to stejné jako to bylo ve Flamanville, Olkiluoto, Mochovcích, ...

Diskutujme o realitě, až to konečně spustí, jestli vůbec (teď můžem diskutovat akorát o slibech, stále rostoucí ceně a stále nabíhajícím čase realizace...)

Jiří

29. únor 2020, 12:06

Spuštění Vogtle 3,4 je další z úspěšných návratů k pokračování jaderné energetiky v USA. Stejně jako prodloužení licencování kalifornských JE. Navštívil jsem Vogtle před 3 roky a byla by neuvěřitelná škoda tento špičkový projekt nedokončit. WH projekt AP 1000 je tak reálně blíž naplnit i naše (CZ) potřeby. Pripočtene-li si k tomu fakt, že PL nebude stavět nic jiného než toto (nebo maximálně tak Korejce), tak to je i pro nás výzva.

Opět i toto je pro náš další rozvoj jádra velmi pozitivní zpráva.

Martin Pácalt

1. březen 2020, 08:37

Máte pravdu. Do soutěže v Dukovanech se americké reaktory hodí nejen ke kontrole nabízené ceny vůči ostatním firmám, ale hlavně jako další možnost reálného dodavatele 1 - 2 bloků, který staví i ve vlastní zemi. Jestli má něco ukrojit z ohromného podílu uhlí a plynu v USA, tak to je paralelní rozvoj jaderných a OZE elektráren (USA mají velký nevyužitý potenciál ve vodních zdrojích), pro vítr mají hodně opuštěných lokalit - dost místa.

Jan Veselý

1. březen 2020, 09:49

Realita je taková, že jediným dalším pokračováním jaderné výstavby v USA je ta baterie menších reaktorů od Nuscale v Utahu. A i tam je to s VELIKÝM otazníkem.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.