Britská Národní jaderná laboratoř (NNL) se dohodla s americkou Národní laboratoří Oak Ridge (ORLN) na vzájemné spolupráci v oblasti výzkumu jaderné energie. Dohoda mezi oběma laboratořemi byla oznámena na setkání britských a amerických činitelů, které se odehrálo tento týden ve Washingtonu. Ti ve Washingtonu ve čtvrtek podepsali akční plán mezi Spojeným královstvím a USA, který má posílit spolupráci obou států v oblasti jaderného výzkumu.

V rámci uzavřeného memoranda, jehož cílem je využít odborných znalostí a zkušeností obou institucí, budou obě vládní laboratoře spolupracovat na projektech souvisejících s jadernou energií. Spolupráce má probíhat prostřednictvím sdílení názorů, výměny zaměstnanců a společných workshopů. Cílem je, mimo jiné, vytvořit modelovací a simulační nástroje pro vyspělé reaktory, výzkum konceptů paliv, které jsou odolné vůči haváriím, či vytvoření řídicích a vyhodnocovacích metod pro použité jaderné palivo. Laboratoře mají rovněž spolupracovat při výrobě isotopů potřebných pro kosmické, lékařské a průmyslové aplikace.

„Cílem v každé oblasti je poskytnout různé pohledy na to, jak se obě organizace potýkají s obtížnými výzkumnými otázkami, které odpovídají potřebám jaderné komunity,“ uvádí prohlášení ORNL.

„Partnerství s přední jadernou institucí jako je NNL je vzrušující příležitostí pro rozšíření toho, co jako národní laboratoř provádíme a potenciálně tuto činnost provádět i lépe. Tato dohoda sdružuje dva světově uznávané lídry v oboru a umožňuje jim pokračovat v poskytování odpovědí na volání našich států po dokonalosti v jaderné vědě a průmyslu,“ tvrdí Alan Icenhour, zástupce ředitele pro Jadernou vědu a inženýrství v ORNL

Britsko-americký akční plán

Akční plán, který má oběma zemím zajistit přínos pro jaderné odvětví, splnění emisních cílů a bezpečnost v jaderné energetice byl ve Washingtonu podepsán představiteli amerického Ministerstva pro energetiku (DOE) a britského Ministerstva pro obchod, energie a průmyslové strategie (BEIS). Nově uzavřený plán má sloužit jako dodatek k již existujícím kooperačním mechanismům a má stavět na stávající spolupráci mezi oběma státy v univerzitních, laboratorních a průmyslových odvětvích.

Novou Dohodu o jaderné spolupráci uzavřelo Spojené království s USA v červnu. Ta byla zapotřebí pro zajištění pokračování spolupráce a obchodu po odchodu Velké Británie z EU.

„Cílem akčního plánu je umožnit spolupráci ve výzkumu a vývoji v oblasti pokročilých civilních jaderných technologií mezi oběma zeměmi. Oba státy uznávají, že pro dosažení optimálního vývoje civilních jaderných technologií v dlouhodobém horizontu je zapotřebí využít různých přístupů a technických cest,“ stojí v prohlášení DOE.

„Uzavření dohody o akčním plánu mezi Spojenými státy americkými a Spojeným královstvím nám umožňuje posunout se vpřed a soustředit se na řadu klíčových pokroků v oblasti jaderné energetiky, včetně reaktorů a paliv. Oba státy uznávají hodnotu dvoustranné spolupráce v oblasti inovací v jaderné energetice,“ uvádí Ed McGinnis, hlavní zástupce náměstka ministra v Úřadu pro jadernou energetiku v DOE.

Zdroj úvodního obrázku: National nuclear laboratory

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *