Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse a Ansaldo Nucleare spolupracují na technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru
Zdroj: Westinghouse
Zdroj: Westinghouse

Westinghouse a Ansaldo Nucleare spolupracují na technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru

Společnosti Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly dohodu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny nové generace založené na technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru (Lead-cooled Fast Reactor – LFR). Podle dohody budou obě společnosti rozvíjet společný projekt s cílem maximalizovat synergie, spojit zkušenosti s projektováním, testováním a licencováním a sladit příslušné partnery a dodavatele.

Studie olovem chlazeného rychlého reaktoru (LFR) od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Obě společnosti spolupracují již čtyři desetiletí na vývoji pokročilé technologie lehkovodních reaktorů prostřednictvím projektů elektráren AP600 a AP1000.

"Společnost Ansaldo Nucleare se rozhodla pro projekt AP1000, protože Ansaldo Nucleare sdílí s Westinghousem společnou vizi. Od začátku století pevně věříme a investujeme do technologie LFR a těšíme se, až se vydáme na další cestu spolupráce se společností Westinghouse směrem k jejímu nasazení," uvedl představenstva společnosti Ansaldo Nucleare, Roberto Adinolfi.

Vývoj rychlého olovem chlazeného reaktoru

Dohoda obou společností navazuje na vývojové aktivity, které již probíhají ve Velké Británii, USA, Itálii a Rumunsku, kde je instalováno více než deset nejmodernějších zkušebních zařízení technologií na bázi olova.

Rychlý množivý reaktor (FBR) BN-800 v JE Bělojarsk. Zdroj: Rosatom

Světová jaderná asociace (WNA) uvádí, že LFR jsou "flexibilní reaktory na bázi rychlých neutronů, které mohou využívat ochuzené uranové nebo thoriové palivové matrice a zužitkovat aktinidy z paliva lehkovodních reaktorů.

Chlazení kapalným kovem (Pb nebo eutektikem Pb-Bi) probíhá za atmosférického tlaku přirozenou konvekcí (alespoň pro odvod zbytkového tepla). Palivo je kovové nebo nitridové z regionálních nebo centrálních přepracovatelských závodů.

Předpokládá se široká škála velikostí reaktorových bloků. Od továrních "baterií" s 15-20letou životností pro malé sítě nebo rozvojové země až po modulární jednotky o výkonu 300-400 MWe a velké samostatné elektrárny o výkonu 1400 MWe.

"Cílem je zásadní zlepšení výkonnosti ve srovnání s tradiční jadernou technologií, včetně lepší ekonomiky, univerzálnosti trhu nad rámec elektřiny a lepší udržitelnosti," zdůraznily obě společnosti.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko chce nové velké reaktory. Jaderná ofenziva může být riskantní
26. leden 2023, 07:34
EDF rozšířila nabídku jaderných zdrojů pro Polsko o technologii malých modulárních reaktorů NUWARD
23. leden 2023, 07:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Maly Jarda
8. říjen 2022, 20:13

Zatímco do Evropy Američani posílají jimi vymyšlenou proti-jadernou ideologii ničení energetiky a ekonomiky známou jako Green deal.

Pavel
11. říjen 2022, 14:52

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Posílají ho k nám prostřednictví agenta schrodera přítele covidového strašpytla puťky a čelního představitele gazpromu.
.

Josef Štancl
9. říjen 2022, 17:55

Trochu zaspali vývoj, Rusové už staví Brest300. Tak snad za 20 let taky začnou něco stavět, ovšem problém je že nic moc nepostavili.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516