Domů
Komoditní trhy
Zelené certifikáty
Komerční sdělení
Větrná farma Power County v Idaho (USA), severní část má 7 turbín a jižní 11 turbín o výkonu 2,5 MW. (Zdroj U.S. Department of Energy).

Zelené certifikáty

Zelená osvědčení nebo také zelené certifikáty jsou obchodovatelná komodita dokládající, že je určitá elektřina vyrobena s využitím obnovitelných zdrojů energie (OZE). Mohou mít garantované minimální ceny. S těmito osvědčeními lze obchodovat nezávisle na vyrobené elektřině.

Hlavní charakteristikou systému zelených osvědčení je, že je elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů certifikovaná. Tato osvědčení přitom mají dva účely. Zaprvé mohou sloužit jako účetní mechanismus v případě nutnosti plnit povinnosti stanovené vládou, nebo jako doklad, že bylo vyrobeno určité množství obnovitelné energie, určený pro zákazníky vyžadující zelenou

Zelené certifikáty
Zelené certifikáty

elektřinu. Zadruhé napomáhají zelená osvědčení vzniku trhu se zelenými osvědčeními, který funguje nezávisle na trhu s elektrickou energií jako komoditou.

Vydávání zelených certifikátů

Výrobci elektřiny dostávají osvědčení za každou předdefinovanou jednotku elektřiny vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie, která putuje do sítě. Odběratelé elektřiny mají stanoveny cíle odběru nebo prodeje elektřiny z obnovitelných zdrojů. Aby ukázali, že stanovené cíle plní, musejí tito odběratelé v určeném čase odevzdat příslušná osvědčení. Pokud nejsou schopni svým závazkům dostát, bude jim vyměřeno penále. Odběratelé tak mají důvod nakupovat od výrobců osvědčení a tato osvědčení získávají na hodnotě. Očekává se, že konkurence mezi výrobci a rostoucí nabídka zelených osvědčení povedou k poklesu ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů. V tomto ohledu je systém zelených osvědčení považován za ekonomický způsob, jak dosáhnout cílů v oblasti obnovitelné energie.

Obchodování se zelenými certifikáty

Aby odběratelé dosáhli stanovených cílů, zaplatí za osvědčení určitou cenu. Tato cena bude určena trhem, tzn. poptávkou (která je daná stanoveným cílem) a nabídkou. Při nízké nabídce zelených osvědčení bude cena vysoká, což bude motivovat další výrobce k poskytování obnovitelné elektrické energie. Teoreticky bude navíc obnovitelná energie zajišťována efektivně, protože ti výrobci, kteří dokáží nabídnout obnovitelnou elektrickou energii za nejnižší ceny, dokáží lépe prodat svou značku.

AIB (Association of Issuing Bodies)

AIB (Asociace vydavatelských subjektů) si klade za úkol vývoj, využití a rozšiřování standardizovaného systému pro výměnu certifikátů EECS (European Energy Certificate System). Unicorn organizaci AIB podporuje a úzce s ní spolupracuje již od roku 2016.
Systém EECS je postaven na strukturách a postupech, která zajišťují spolehlivé využití mezinárodních certifikačních schémat. Tato schémata naplňují kritéria objektivity, nediskriminace, transparentnosti a nákladové efektivity, aby tak usnadnila mezinárodní výměnu certifikátů a osvědčení.
Za účelem dalšího zjednodušení mezinárodní výměny energetických certifikátů provozuje AIB aplikaci nazývanou Hub pro komunikaci mezi registry.

Aplikace HUB vyvinutá a podporovaná společností Unicorn

Aplikace HUB představuje ústřední komunikační bod pro výměnu certifikátů mezi registry. Její transakční systém zpracování zpráv zajišťuje spolehlivost, integritu a bezpečnost přenosu osvědčení a certifikátů.¨

O autorovi článku: Václav Suda pracuje v Unicornu přes 3 roky. Začínal jako Business Analytik na  projektu AIB Hub, který je postaven na výměně zelených certifikátů a jejich zpracování. Na tomto projektu nyní zastává pozici Project Managera.
Kontakt: vaclav.suda@unicorn.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Prokš
16. leden 2019, 23:19

Dobrý den,

Nejsem kdovíjaký blesk, jsem jen technik, ale toto mi hlava nebere. Nebo možná bere až moc dobře a jen nechápu, že je to vůbec možné a autoři tohoto nestojí před soudem, nebo spíše linčem!

Cituji podle mě klíčové body:

- S těmito osvědčeními lze obchodovat nezávisle na vyrobené elektřině.

- Zaprvé mohou sloužit jako účetní mechanismus v případě nutnosti plnit povinnosti stanovené vládou

- Zadruhé napomáhají zelená osvědčení vzniku trhu se zelenými osvědčeními

- Odběratelé tak mají důvod nakupovat od výrobců osvědčení a tato osvědčení získávají na hodnotě

Vše ostatní je jen mlha a žvásty obchodníků k navnadění a rozjetí tohoto dalšího super kšeftu.

Takže "OZE" nejen že dostává dotace v různých formách, ještě si mastí kapsu prodejem certifikátů. Navíc jsou OZE ještě více motivováni do sítě rvát co nejvíce bez ohledu na stav sítě: protože jednak elektřina a dotace, druhak protože další významný příjem z prodeje získaných certifikátů - no neberte to! A síť ať se třeba po....

A odběratel prostě nakupuje certifikáty, protože jsou to vlastně odpustky které musí odevzdávat, jinak na něj zaklekne stát. Takže vlastně zakuklené další daňové zatížení a státem posvěcené výpalné směrem k šikovným správcům/obchodníkům trhů s certifikáty. Když odběratel pravidelně předkládá dost těch "zeleně potištěných roliček s papírem", tak je z obliga. I když třeba jinak spotřebovává stále a kontinuálně bez ohledu na aktuální procentuální strukturu dodávek. Takhle třeba ty Google serverovny mohou být "zelené" - v PR se to tak skvěle vyjímá...

Jako by nám CO2 odpustky nestačily. A ono asi ne, furt je evidentně ještě dost prostoru jak lidi dojit a škubat.

energetik
17. leden 2019, 06:18

"A odběratel prostě nakupuje certifikáty, protože jsou to vlastně odpustky které musí odevzdávat, jinak na něj zaklekne stát."

Máme doma 100% certifikované energie z OZE a nikdo nás do toho nenutil, je to dobrovolné.

Emil
17. leden 2019, 07:08

U nás je to zatím dobrovolné. Kupují je převážně lidé, kteří si opravdu myslí, že k nim pak teče jen ta "zelená" elektřina, kterou si nakoupili, což je samozřejmě nesmysl. V Rakousku už to dobrovolné není. Majitel domu musí při kolaudaci prokázat, že "odebírá" elektřinu z OZE právě pomocí těchto odpustků, jak správě píše pan Prokš.

energetik
17. leden 2019, 07:58

Nesmysl to není, i když se ty elektrony z různých elektráren v síti zamíchají, ale ty elektrony od elektrárny díky střídavému proudu stejně moc daleko od elektrárny neutečou prakticky sebou jen "škubou" tam a zpátky.

Co ze sítě odeberme to musí nějaká OZE elektrárna vyrobit a je úplně jedno jde je v síti připojena a ta dostane zaplaceno. Bilance energie v síti musí být zachovaná, nelze ji odebírat bez výroby nebo ji v těch drátech akumulovat.

Emil
17. leden 2019, 08:37

Co ze sítě odeberete, to musí nějaká elektrárna vyrobit. Rozhodně to ale nemusí být OZE, jak Vy tvrdíte. Leda že byste řídil svoji spotřebu podle aktuálního počasí, což asi neděláte. Takže ve skutečnosti odebíráte úplně stejně "hnědou" energii jako všichni ostatní, kteří žádný certifikát nemají. Já si počkám, až se objeví možnost přispívat například pomoci "DMS mezera vetrnik".

Petr
17. leden 2019, 10:14

Jak se zde píše.

Dokud neměníte svůj odběr elektřiny podle aktuálních přebytků OZE v síťi, tak je to naprostý náboženský odpustkový nesmysl jako modlení na dálku místo u postele nemocného, kde o něj i pečujete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se