Domů
Životní prostředí
Spojené království podpoří 24 projektů pro navýšení domácí produkce biomasy pro energetiku
Sklady na dovezenou biomasu u elektrárny Drax (zdroj DRAX).
Zdroj: Drax

Spojené království podpoří 24 projektů pro navýšení domácí produkce biomasy pro energetiku

Podle informací zpravodajského portálu S&P Global Platts odkazujícího se na prohlášení zastupitelů tamního ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie (dále BEIS) má Spojené království podpořit 24 projektů, které mají zvýšit produkci domácí biomasy využitelné pro energetické účely. Ta je v dnešní době téměř výhradně do země importována.

Využívání biomasy ve Spojeném království

Spojené království má podpořit projekty celkovou částkou pohybující se okolo 5,5 milionu USD. Biomasa využívaná pro výrobu elektrické energie pochází v současnosti v případě Spojeného království z velké části ze zahraničí, zejména pak od amerických výrobců dřevěných pelet.

Trnem v oku ekologických organizací je pak zvláště britská elektrárna Drax. Dle dat ekologických aktivistů Biofuelwatch spotřebovala v loňském roce samotná elektrárna Drax přibližně 7,4 milionů tun dřevěných pelet vyrobených z cca 14 milionů tun dřevní hmoty. Pro ilustraci – celková produkce dřeva ve Spojeném království se dle dat ekologické organizace pohybovala v roce 2019 na úrovni okolo 11,1 milionů tun.

Pelety pro elektrárnu Drax se dovážejí z USA, Kanady nebo například Brazílie. Právě tento fakt vadí ekologickým organizacím nejvíce – doprava biomasy na velké vzdálenosti.

Státní podpora na výrobu elektrické energie z biomasy má elektrárně Drax skončit v roce 2027 a společnost hledá cesty, jak snížit své náklady, aby se udržela v chodu. I proto dokončili v letošním roce zástupci Draxu akvizici kanadského výrobce dřevěných pelet, jelikož zvyšování dodávek z vlastních zdrojů, byť dopravované na velké vzdálenost, je jednou z nich. Pomoci ale může i plánované navýšení domácí produkce.

Domácí produkce

„Inovační program pro zdroje biomasy umožní větší dodávky organických materiálů z domácích zdrojů na úkor importu, přičemž 24 projektů podpoří ekonomiku na venkově napříč Spojeným královstvím, počítaje vytvořením nových pracovnách míst a podporou investic,“ nechali se slyšet zástupci BEIS.

Mezi projekty, jimž byla udělena individuální dotace za účelem navýšení produkce nepotravinářské biomasy, která mohla dosáhnout až 200 tisíc liber, patří například závody na zpracování lesní biomasy, travních porostů nebo mořských řas.

„Podporujeme inovátory ze Spojeného království, abychom zajistili domácí produkci biomasy, což je součástí našich širších plánů vedoucích k pokračujícímu snižování emisí uhlíku, jelikož chceme být ekologičtější,“ uvedl Lord Callanan z BEIS.

Zástupci BEIS dále uvedli, že vláda představí novou strategii pro biomasu během příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jaroslav Novák
28. srpen 2021, 20:35

1 kg UO3 = 1000 000 kg Biovsázky, ročně 8TWh z neemisní jaderky pro BPS spotřebuje 240 000 000 l nafty na 600 000 ha OP, hnojiva + postřiky + sklizeň, IN shodné, životnost technologie i stavby BPS pouze 1/4 jaderky! UK nastupuje další slepou cestu v energetice, v UK národohospodáři nebyli, pouze těžit a rabovat kolonie!!!

petr
28. srpen 2021, 21:46

Dovolím si glosovat v duchu velkých klasiků (Medělejev)

"Spalovat pelety v elektrárnách je stejný nesmyls jako pálit zde peníze"

Já jen podotýkám, že samotné bankovky hodnotu nemají, jen to co představují, tedy pelety mají reálnou hodnotu daleko vyšší, a proto je dobré je využívat v decentralizovaných zdrojích a ne v takovémto šílenství jako je tato bývalá uhelná elektrárna.

Miloslav Černý
29. srpen 2021, 11:07

Pěstování ano, ale ne za účelem pálení, nýbrž k zachytávání CO2. Vůči CO2 je spalování sice neutrální, ale pro prioritně nejdůležitější snižování skleníkových emisí to přínos žádný nemá. V tom je zatím nejúčinnější využití pouze energie sluneční. A že to nemusí zdaleka stačit nabírá reálné obrysy, proto ty názory některých, že je ta honba za CO2 účelově smyšlená. Tu sněhovou kouli valící se z kopce nebude snadno zastavit, zvláště když nabírá již sama na hmotnosti. Kam se až dokoulí a s jakým důsledkem, bude záležet na těch překážkách, které jí budou stát v cestě

šabi
30. srpen 2021, 09:45

Když se dostatečně oteplí, tak se sněhová koule sama rozpustí...:-)

Michal K.
30. srpen 2021, 10:59

Rubat lesy, vozit ich cez pol planety, spalit ich a tvrdit, ze to robime v mene ochrany planety.

Ciste sialenstvo

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se