Domů
Energetika v zahraničí
Saudi Aramco plánuje zvýšit produkční kapacitu ropy o 550 tis. barelů ropy za den
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Saudi Aramco plánuje zvýšit produkční kapacitu ropy o 550 tis. barelů ropy za den

Saúdskoarabská společnost Saudi Aramco, která je největší ropnou společností na světě, přičemž většinovým vlastníkem je Saúdská Arábie, plánuje do roku 2025 navýšit svou produkční udržitelnou kapacitu o 550 tis. barelů ropy za den. Navýšení ropné produkce je součástí dlouhodobého plánu společnosti, jehož cílem je zvýšení maximální udržitelné kapacity na 13 mil. barelů ropy za den (bpd).

Saudi Aramco pokračuje ve svých plánech na zvýšení produkce surové ropy. Dle vyjádření představitelů společnosti, jak informuje zahraniční zpravodajský portál S&P Global Platts, plánuje Saudi Aramco vyplnit díru na trhu. Ta má vzniknout v důsledku plánovaného omezení investic do ropného sektoru jinými giganty.

Dle vyjádření společnosti z 9. srpna letošního roku plánují Saúdové zvýšit produkci ze současných 12 mil. bpd na 12,55 mil. bpd do roku 2025. Udržitelnou produkci ropy pak chtějí v následující dekádě dostat až na 13 mil. bpd.

Produkce se má zvýšit na těžebních polích Marjan a Berri, kde jsou již inženýrské práce zaměřené na navýšení produkce ve velmi pokročilé fázi. Produkční kapacita se má rozšířit o 300 tis. bpd, resp. o 250 tis. bpd.

„Vidíme velký pokles investic, co se týče ropných dodávek ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Tuto příležitost chceme využít, prvně tak že zvýšíme maximální udržitelnou kapacitu z 12 mil. bpd na 13 mil. bpd,“ pronesl výkonný ředitel společnosti, Amin Nasser.

Další možností, jak nastiňuje Nasser, je pro Aramco využití ropných zásob Saúdské Arábie, které čítají 260 mil. barelů, pokud by k tomu tamní vláda dala pokyn a na trhu byla dostatečná poptávka. Tímto způsobem by se mohlo Aramco dostat i nad zmiňovaných 13 mil. bpd.

Plán Aramca tak jde proti plánům většiny velkých ropných společností, které své investice do dalšího rozvoje ropného sektoru omezují. Kapitálové výdaje Aramca mají dle očekávání dosáhnout v roce 2021 na 35 miliard USD v porovnání s 26,9 miliardami USD zaznamenanými v roce 2020.

„Jistěže se snažíme těžit z nedostatku investic hlavních hráčů na trhu investováním do tohoto odvětví,“ nechal se slyšet Nasser.

Společnost v tomto týdnu rovněž ohlásila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.  Čistý zisk se meziročně zvýšil téměř čtyřnásobně v přepočtu na 549,5 miliardy Kč.

„Společnost zůstává odhodlána napomoct globální energetické transformaci a vidí obnovitelné zdroje jako doplněk vlastních energetických produktů, podpořených rozsáhlými solárními a větrnými zdroji v království. Společnost v současnosti vyhodnocuje investice do potenciálních projektů spojenými s OZE se svými partnery,“ uvádí Nasser s odkazem na investice do obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se