Domů
Obnovitelné zdroje
Analýza: Většině solárních projektů s předpokládaným zprovozněním v příštím roce hrozí zpoždění či zdražení
Zdroj: GE Renewable Energy
Zdroj: GE Renewable Energy

Analýza: Většině solárních projektů s předpokládaným zprovozněním v příštím roce hrozí zpoždění či zdražení

Globální energetická krize a nedostatečná nabídka řady materiálů zasáhly nespočet průmyslových odvětví, solárního nevyjímaje. Podle analýzy společnosti Rystad Energy aktuální nárůst cen surovin a přepravních nákladů může v příštím roce ohrozit projekty solárních parků čítající více než polovinu z přepokládaného instalovaného výkonu, který by měl být zprovozněn v následujícím roce.

Nedostatek energetických komodit a jejich rostoucí ceny se projeví i na cenách dalších komodit, které jsou vstupními materiály pro průmyslovou výrobu. Podle nedávné analýzy společnosti Rystad Energy vzrostla cena konvenčních solárních panelů od loňského roku z méně než 0,2 USD/Wp na zhruba 0,26-0,28 USD/Wp v druhé polovině letošního roku, tedy bezmála o polovinu.

Za tímto razantním nárůstem stojí především extrémní růst ceny polykrystalického křemíku, klíčové suroviny pro výrobu solárních panelů, jehož cena podle společnosti vzrostla ve srovnání s lednem 2020 na trojnásobek. Kromě křemíku zdražují i další vstupní suroviny, včetně stříbra, mědi, hliníku či skla.

„Solární průmysl čelí jedné z největších výzev pouze několik dní před COP26. Nelze očekávat, že současná úzká hrdla poleví v průběhu následujících 12 měsíců, což znamená, že developeři a odběratelé se budou muset rozhodnout, zda omezí své marže, odloží projekty či navýší koncové ceny, aby projekty finančně vycházely,“ uvedl David Dixon, senior analytik pro obnovitelné zdroje u společnosti Rystad Energy.

Kromě zdražení vstupních materiálů v posledních měsících rostou i přepravní náklady, které tak hrají stále významnější roli v celkových nákladech. Ty podle společnosti s ohledem na omezení vyvolaná pandemií vzrostly od září 2019 do letošního října o 500 % z průměrných 0,005 USD/Wp na 0,03 USD/Wp.

Solární panely a náklady na jejich přepravu podle Rystad Energy tvoří u velkých fotovoltaických parků zhruba čtvrtinu až třetinu celkových investičních nákladů, ze všech jednotlivých položek se tak jedná o nejnákladnější část. Zvýšení cen panelů a nákladů na přepravu tak může mít zásadní dopad na ekonomiku projektů solárních elektráren.

Podle citlivostní analýzy, kterou společnost provedla pro elektrárny o různých velikostech s porovnáním loňských a letošních cen solárních panelů a nákladů na přepravu, vzrostla sdružená cena energie (LCOE) pro nové projekty o 10 až 15 %.

Podle společnosti se tak developeři nových projektů budou muset zřejmě uchýlit k vyjednání nových výkupních cen u PPA kontraktů, či obětovat část své marže pro pokrytí vyšších nákladů. Některé projekty by rovněž mohly být odloženy či zcela zrušeny. Celkově by aktuální situace měla postihnout až 50 GW z celkových 90 GW plánovaných na příští rok, tedy více než polovinu všech projektů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Josef
29. říjen 2021, 00:05

ceny FV elektráren dále porostou, protože drahé energie způsobí, růst nákladů na výrobu a poptávky

Asd
29. říjen 2021, 08:15

Pokud se zdraží nestabilní zdroj EE tak by se nic hrozného nedělo, pokud by EU nebyla posedlá "zeleným" šílenstvím. Takže to nakonec odskáčeme my všichni pokud se proti tomu nevzbouříme.

Milan Vaněček
29. říjen 2021, 10:13

ad Josef a Asd: jen kecy, žádná analýza.

Když si cvaknete na odkaz v čláku tak uvidíte obrázek, který ukazuje to co jsem zde na webu již psal- je potřeba zvýšit výrobu základní suroviny, to je polykrystalického křemíku (polysilicon). To zde již bylo před rokem 2008, viz všechny learning curves, co si můžete vygůglovat, taky ceny stagnovaly, pak mírně rostly, zatím se budovaly nové továrny a následoval dlouhodobý prudký propad cen fotovoltaických panelů...

Energetických krizí jako je současná jsme zažili již hodně, všechny skončily, řešením vždy bylo a bude nadbytek zdrojů elektřiny.

Podobný nadbytek, jako se projevil po masivním nástupu OZE do energetiky a vyústil v nejlevnější ceny a nadbytek elektřiny v letech před kovidovou krizí.

Hysterie okolo rychlého vyřazování klasických zdrojů elektřiny pak vede k nedostatku kapacit (on v ČR není, ale "hrozí") a k rostoucím cenám.

Řešení: mnohem více OZE jako jediného prostředku rychlé výstavby nejlevnějších výrobců elekřiny nezatížených MANIPULACÍ CEN KOMODIT resp neskutečně dlouhou a neustále dražší (ne o desítky ale o stovky procent) výstavbou (viz jaderné elektrárny v EU)

jozka
29. říjen 2021, 10:25

je znat, ze mate kontakt s vedou. Tam byva ve zvyku uvest na zacatku textu jeho kratke shrnuti podobne, jako jste to udelal ve sve prvni vete.

richie
29. říjen 2021, 11:13

mate na svedomi moj monitor a klavesnicu .. prave som ju oprskal kavou ..

krasne, inteligentne a neskutocne trefne ..

you made my day :D

Milan Vaněček
29. říjen 2021, 13:08

Je vidět že vy nemáte kontakt s vědou, v úvodu vědeckého článku je vždy krátké shrnutí co už udělali ostatní. Zde to byly ty "jen kecy".

Michal K.
30. říjen 2021, 11:06

tiez sa pridavam. tento sa vam naozaj podaril

PETR
29. říjen 2021, 10:53

Nejlepsi ee je nevyrobena,provozovat pouze +++/A/ s dlouhou akumulacni dobou,ale lide mozna na to casem prijdou...Uspory v v domacnostech jsou okamzite reseni a v mnohde domacnostech katastrofalni.O podnicich a obchodnich domech radeji nemluve.Kolik vlaku uhli by se nemuselo zbytecne spalit,ale to by musel nekdo chtit.Ceny ee tomu mozna pomohou...

Pavel Veselý
29. říjen 2021, 13:27

Zdá se že zelené šílenství přetavené do ideologie u p. Vaněčka je pevnější než islám u Muslimů.

Milan Vaněček
29. říjen 2021, 13:46

Fotovoltaika je naprosto špičkový technický pokrok, zelené či jaderné či plynové šílenství mě nezajímá.

Jenom lidé co nerozumí vědě a technice melou pořád něco o ideologii.

PETR
29. říjen 2021, 14:33

Nahrada ekonomickych spotrebicu neni zadne zelene silenstvi.CRT tv nahradili ploche tv 55" a vyse, se stejnou spotrebou.SUV predelali na hybrid se stejnou spotrebou jako male benzinaky.To je proste o nicem...Sedum let svitim LEDkou 20w za 115W zarovkou,to je take zelene silenstvi?Kazdy musi chtit zacit u sebe...letosni zima da hodne lidem lekci...

Milan Vaněček
29. říjen 2021, 14:55

Samozřejmě to co píšete není "zelené šílenství". To je technický pokrok, kterému zdá se že někteří nerozumí, pro ně je nejvyšší pokrok výroba horké páry (třeba v jaderném reaktoru).

richie
29. říjen 2021, 16:50

to Milan Vaněček

znova a znova sklzavate level blaha..

je totiz zasadny rozdiel medzi technickym pokrokom (ktory tu vobec nikto nespochybnuje) a sucasnou hysteriou pri odstavovani starych zdrojov a bezhlavom uprednostnovani a nasilnom tlaceni novych OZE bez zabezpecenia potrebnych podpornych technologii (akumulacie, prenosu,..)

ale to vy viete, tak preco taketo detinske kopanie okolo seba?

richie
2. listopad 2021, 10:38

to Milan Vaněček

co sa tyka citania, tak sa najprv pozrite na seba - znova reakcia celkom mimo (teda aspon co sa tyka mojej osoby) - kde som v tomto prispevku pisal nieco o fotovoltike? reagoval som na nekorektny (jemne povedane) prispevok o "technickom pokroku", ktory ste este vy detinskym sposobom podporili..

zvysok prispevku je vcelku ok, prezentovany osobny nazor bez dalsich manipulacii ci skresleni - kde aj ciastocne suhlasim

zial zaver "..Ale asi pro Vás je to jen bla bla.." ma len utvrdzuje v podozreni, ze uz prestavate byt schopny rozumnej debaty/reakcie ..

Milan Vaněček
29. říjen 2021, 17:42

richie, Vy neumíte číst, když někdo obhajuje fotovoltaiku vidíte rudě. Já přece neustále píši proti té CO2 hysterii, proti Gretenismu,

že odstavovat starou energetiku budeme moci až vybudujeme dost nových OZE zdrojů (a jako rezervu je třeba ji ponechat tak dlouho jak bude třeba).

protože vím, že slunce, vítr a voda zvítězí kvůli technickému pokroku,

který nikdo nedokáže zastavit.

Jaderná technologie je pro mě, jak jsem již psal, jen masivní výroba horké páry.

Fotovoltaika, přímá výroba elektřiny ze slunečního záření, to je o několik levelů výše...

Ale asi pro Vás je to jen bla bla

Pavel Veselý
29. říjen 2021, 17:36

Ten váš technický pokrok se zadrhl jak vaše schopnost něco globálně pochopit. Konečně jste to sám přiznal. Bez té horké páry , kterou tak dehonestujete si neuvarite ani vejce natvrdo.

richie
29. říjen 2021, 16:59

to Petr

Pri vymene CRT za ploche zobrazovace ich niekto dotoval/sankcionoval? Nie, postupne sa presadili na trhu kvalitou a cenou - ano tomu sa hovori pokrok.

Uz pri vymene ziaroviek za LED sa to tak nazvatneda - to bolo umelo tlacene mimo ramec standardneho pokroku a dokonca aj v pripadoch ked to nebolo opodstatnene..

A sucasne vysoko dotovane, masivne a hlavne nekoncepcne presadzovania OZE (spolu s fanatizmom a hysteriou pri odstavovani/penalizovani/blokovani "nevhodnych" zdrojov) uz je ciste sialenstvo..

a ano tato zima da lekciu vsetkym, dufam ze aj fanatikom ..

Jan Veselý
29. říjen 2021, 18:20

Aha, takže jen další cenový výkyv. No, však ono to splaskne hned jak se trh dostane zpět do rovnováhy. Před pár lety se tohle stalo s vejci a máslem, a lidi hysterčili. Taky to splasklo.

jozka
29. říjen 2021, 20:05

No vidite, takze ono to v budoucnu nebude horke ani s tou cenou jadernych elektraren...

Jaroslav Loudil
29. říjen 2021, 23:15

Zelené šílenství určitě existuje, například v tom, jak nejrůznější i vlivní aktivisté, požadují dřívější a dřívější termíny dekarbonizace. V Německu je tak na stažení termín uzavření poslední uhelky z roku 2038 na min. 2030 a dnes vystoupil čínský prezident na klimatické konferenci , kde slíbil, že Čína dosáhne vrcholu spotřeby uhlí 2030 a 2060 bude uhlíkově neutrální. Okamžitě byl zasypán nadávkami ze všech možných stran ,že je to málo a že musí termíny výrazně zkrátit a "coal peak" mít už za 4 roky - 2025. Přitom slíbil, že Čína roku 2025 bude mít instalováno ve větru a soláru dohromady obřích 1.200 GW , což je roční růst asi o 100 GW výkonu. Čína bude mít roku 2050 asi 60 % celoplanetárního výkonu OZE ,ale někomu je to pořád málo.

PETR
29. říjen 2021, 23:45

Velikost OZ neni na prvnim miste,hamouni na nespravnem miste.Do r 50 /i driv/ se sami zadusi ve spatnem zivotnim prosstredi...Vsecho se za dolary koupit neda!

Michal K.
30. říjen 2021, 11:07

Akurat som zachytil, ze v Nemecku najvascsi zdroj elektrickej energie ze prvy polrok 2021 boli uholne elektrarne.

Takze oni tam buduju tie OZE 20 rokov, vrazili do toho stovky miliard Euro, a nakoniec najviac elektriny vyrabaju v uholnych elektrarnach.

To je ciste Waterloo. A pekelne drahe Waterloo ...

PETR
30. říjen 2021, 17:02

Cekaji,az v Ceske republice postavi nove Dukovany,ale to je ve hvezdach/Rakousko od nas zatim kupuje jadernou ee v noci,ale jak dlouho?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se