Domů
Obnovitelné zdroje
MPO: v roce 2020 bude podíl OZE na spotřebě energie 16 procent

MPO: v roce 2020 bude podíl OZE na spotřebě energie 16 procent

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě energie v České republice má do roku 2020 vzrůst na 15,9 %. Na navrhovanou změnu v Národním akčním plánu pro energii z obnovitelných zdrojů poukázaly včera Hospodářské noviny.

Současná podoba Národního akčního plánu pro OZE (NAP) ze srpna 2012 navrhuje podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie na 14 %. Tato hodnota vychází z požadavků Evropské unie, která pro ČR stanovila do roku 2020 minimální podíl na 13 %.

„Navržený Národní akční plán je sestaven v souladu se Státní energetickou koncepcí tak, aby naplnil a překročil požadované cíle směrnice pro Českou republiku v oblasti využívání energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020,“ citovala NAP ČTK.

Dokument připravený ministerstvem průmyslu a obchodu je však podle názoru některých odborníků neúplný, jelikož neobsahuje konkrétní návrhy, jak stanovených cílů dosáhnout.

„Národní akční plán pro rozvoj obnovitelných zdrojů, který připravilo ministerstvo průmyslu pro vládu, však cestu k nápravě neukazuje. Obsahuje jen velmi nízké cíle pro rozvoj OZE a hlavně neříká, jak jich bude dosaženo. Osvědčené postupy k jejich rozvoji ignoruje,“ kritizuje NAP energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký.

„Není to tedy plán a už vůbec není akční. Je to jen kus papíru, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ dodává Polanecký.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nízká výroba větrných elektráren vyhnala ceny elektřiny na britském trhu nad 1000 liber za MWh
30. listopad 2022, 05:14
V centru Prahy vyrostla největší solární elektrárna města. Velká jako hřiště
29. listopad 2022, 16:37
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se