Domů
Obnovitelné zdroje
První čtvrtletí patřilo ve Velké Británii větru

První čtvrtletí patřilo ve Velké Británii větru

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie ve Velké Británii dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku nového maxima – 25 TWh. Hlavní zásluhu na tom má nárůst výroby ve větrných elektrárnách.

Větrné elektrárny ve Velké Británii dosáhly v prvních třech měsících letošního roku nové půlhodinové, denní, týdenní, měsíční a čtvrtletní rekordy ve výrobě elektřiny. Stalo se tak díky jedinečné kombinaci několika příznivých faktorů. Těmi byly dobré povětrnostní podmínky a současně vysoká cena zemního plynu. Díky tomu větrné elektrárny vyrobily 15,8 TWh.

Zcela tak dominovaly britským obnovitelným zdrojům energie, které v prním čtvrtletí dodaly do sítě 25 TWh. Hlavním primárním zdrojem pro výrobu elektřiny ve Velké Británii nicméně stále zůstává zemní plyn. Ten se na výrobě elektrické energie podílí 37,3 %. Následován je obnovitelnými zdroji s 29 %, jadernými elektrárnami s 18,1 % a uhelnými elektrárnami s 9,4 %. Zbytek spotřeby elektřiny pokryla Velká Británie dovozy.

„Offshore větrné elektrárny jsou velmi levný a relativně nekontroverzní zdroje elektřiny. Lze tak i v budoucnu očekávat nárůst jejich podílu na výrobě,čtvrtletní zpráva o energetickém trhu VB, Enappsys.

Zásadní pro širší využití offshore větrných zdrojů bude dokončení severojižního spojení Western Link. To spojuje výrobní kapacity ve Skotsku s oblastmi velké spotřeby v Anglii. Kvůli nedostatečné kapacitě přenosového vedení musí být v některých případech skotské větrné elektrárny placeny, aby omezily svou produkci.

Za pozornost jistě stojí úbytek podílu uhelných elektráren. Ty se například v prvním čtvrtletí minulého roku na výrobě podílely celými 16 %. Nyní jejich podíl pokles pod 10 %. Současně jsou však tyto zdroje stále nepostradatelné.

Například 1. března letošního roku bylo v Británii vyhlášeno varování hrozícího nedostatku zemního plynu. Uhelné zdroje o výkonu 10,5 GW tak společně s dalšími zdroji musely převzít dominantní postavení zemního plynu.

Zdroj úvodní fotgrafie: Nuon

Komentáře

(1)

Petr

13. duben 2018, 11:36

Británie jedna z nejvíc globalizovaných zemí světa zaměřená primárně na zahraniční obchod, a i u nich může naráz dojít k nedostatku plynu.

Ti už by teď velkou válku nezvládli ani náhodou, ještě k tomu s tou svou "vylepšenou" dnešní populací.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.