Ceny ropy dnes výrazně klesají. Dolů je tlačí růst produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska, stejně jako vleklý obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy, který ohrožuje globální ekonomiku. Severomořská ropa Brent krátce po 16:00 SELČ ztrácela 2,3 procenta na 57,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 3,9 procenta na 52,95 dolaru za barel.

Spojené státy o víkendu začaly uplatňovat patnáctiprocentní clo na řadu spotřebního zboží dováženého z Číny. Peking pak začal vybírat nová cla na zboží ze seznamu, který obsahuje položky za 75 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč) ročně. Přestože se tím vleklý obchodní konflikt ještě vyostřil, americký prezident Donald Trump stále tvrdí, že se obě strany tento měsíc sejdou k obchodním jednáním.

Obchodní válka mezi USA a Čínou, tedy dvěma největšími ekonomika světa, trvá už více než rok.

Kartel OPEC v srpnu zvýšil těžbu, letos poprvé. Důvodem jsou vyšší dodávky z Iráku a Nigérie, které převážily slabší těžbu v Saúdské Arábii, a také ztráty, které jsou výsledkem amerických sankcí vůči Íránu, uvedla agentura Reuters.

V Rusku, které není členem OPEC, těžba v srpnu vystoupila na 11,294 milionu barelů denně. To je nejvíce od března.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 57,31 58,66
New York – NYMEX WTI říjen 52,95 55,10
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *