Domů
Energetika v zahraničí
EIA: Globální poptávka po energii vzroste do roku 2050 o bezmála polovinu
Obnovitelné zdroje, biomasa
Zdroj: pxfuel

EIA: Globální poptávka po energii vzroste do roku 2050 o bezmála polovinu

Přestože se řada zemí „vyspělého světa“ v posledních letech snaží přijímat opatření pro snižování energetické náročnosti a emisí oxidu uhličitého, silný růst poptávky ve stále se rozvíjejících částech světa může vést k dalšímu růst globálních emisí. Podle posledního dlouhodobého výhledu americké vládní agentury by měla světová poptávka po energii do poloviny současného století významně vzrůst a s ní i emise spojené s využíváním energie. Přes silný růst využívání obnovitelných zdrojů by i nadále měla hlavní roli hrát ropa.

Poptávka po energii v globálním měřítku dlouhodobě roste, přičemž podle aktuálního výhledu americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) do roku 2050 bude tato situace i nadále pokračovat. Hlavním tahounem růstu poptávky bude i nadále růst populace a hospodářský rozvoj, zejména v zemích Asie.

S výjimkou uhelné a jaderné energetiky, které by dle agentury měly v aktuálním a následujících dvou desetiletích stagnovat, což povede ke snížení jejich relativního podílu vzhledem k nárůstu celkové poptávky, má růst poptávky pokrýt vyšší využívání jak obnovitelných zdrojů, tak i ropy a zemního plynu. Přestože největšího nárůstu by se měly dočkat právě obnovitelné zdroje, největší část spotřeby primární energie by i nadále měla pokrývat ropa a její produkty.

Dlouhodobý energetický výhled EIA (2021) - očekávaný vývoj spotřeby energie dle zdrojů do roku 2050 Dlouhodobý energetický výhled EIA (2021) - očekávaný vývoj spotřeby energie dle zdrojů do roku 2050. Zdroj: EIA

Zatímco v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měl být růst celkové poptávky relativně nízký a ve sledovaném časovém horizontu by mělo docházet především k náhradě uhlí obnovitelnými zdroji, v případě zemí mimo OECD je situace zásadně odlišná. Pokračující hospodářský růst by tak měl v této skupině zemí vést k nárůstu využívání všech energetických zdrojů, největšího růstu by se však měly dočkat obnovitelné zdroje.

"Vidíme silný dopad růstu využívání obnovitelných zdrojů ve snižování emisní náročnosti. I přesto poptávka stále roste a jsou zde oblasti poptávky, které je možné nejlevněji pokrýt spalováním fosilních paliv," uvedl podle serveru S&P Global Platts při prezentaci výhledu Chris Namovicz, vedoucí týmu modelování elektřiny uhlí a obnovitelných zdrojů u agentury EIA.

Co se týče poptávky po ropě a ropných produktů, agentura neočekává, že se v zemích OECD do roku 2050 zotaví na úroveň z období před pandemií onemocnění COVID-19. V globálním měříku by nicméně podle referenčního scénáře mělo dojít v roce 2023 díky růstu v zemích mimo OECD, které poptávku potáhnout nahoru i nadále.

Očekávaný vývoj spotřeby energie dle EIA do roku 2050 podle regionů a zdrojů energie Očekávaný vývoj spotřeby energie dle EIA do roku 2050 podle regionů a zdrojů energie. Zdroj: EIA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
9. říjen 2021, 16:00

Je jasné, že výrazně porostou jen obnovitelné zdroje, ostatní čeká pokles či stagnace.

Potenciál slunce (a s ním související vítr, voda a biomasa a bioplyn) je neomezený z hlediska celého lidstva, ať je ho 7 či 10 miliard.

Růst bude zřejmě rychlejší než předpovědi, vědecký a technický pokrok nezastavíš.

richie
11. říjen 2021, 17:17

to Milan Vaněček

nie je vam trapne tu stale takym sposobom prispievat - styl panov blaha a vesely, oni tomu az tak nerozumeju

Je jasné, že výrazně porostou jen obnovitelné zdroje, ostatní čeká pokles či stagnace.

v grafoch vidim, ze predpokladaju rast vsetkych..

Růst bude zřejmě rychlejší než předpovědi, vědecký a technický pokrok nezastavíš.

vas je tu skoda, mali by si vas najat v tej agenture, asi tomu vobec nerozumeju..

Josef
9. říjen 2021, 22:01

Děje se přesně to, co jsem předpovídal OZE se rychle rozvíjejí, ale ne tak rychle, aby nahradily fosilní zdroje , prostě se přidají do energetického mixu. Nahradí podstatnou část růstu spotřeby energie, jenže to nestačí na to, aby globálně klesala spotřeba fosilních paliv. EIA pouze zachytila tento trend a prodloužila ho do budoucnosti. Vývoj může být jiný, ale zatím jiný není a vzhledem k cenám za OZE se tomu nelze ani divit...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se