Domů
Energetika v zahraničí
EIA: Globální poptávka po energii vzroste do roku 2050 o bezmála polovinu
Zdroj: pxfuel

EIA: Globální poptávka po energii vzroste do roku 2050 o bezmála polovinu

Přestože se řada zemí „vyspělého světa“ v posledních letech snaží přijímat opatření pro snižování energetické náročnosti a emisí oxidu uhličitého, silný růst poptávky ve stále se rozvíjejících částech světa může vést k dalšímu růst globálních emisí. Podle posledního dlouhodobého výhledu americké vládní agentury by měla světová poptávka po energii do poloviny současného století významně vzrůst a s ní i emise spojené s využíváním energie. Přes silný růst využívání obnovitelných zdrojů by i nadále měla hlavní roli hrát ropa.

Poptávka po energii v globálním měřítku dlouhodobě roste, přičemž podle aktuálního výhledu americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) do roku 2050 bude tato situace i nadále pokračovat. Hlavním tahounem růstu poptávky bude i nadále růst populace a hospodářský rozvoj, zejména v zemích Asie.

S výjimkou uhelné a jaderné energetiky, které by dle agentury měly v aktuálním a následujících dvou desetiletích stagnovat, což povede ke snížení jejich relativního podílu vzhledem k nárůstu celkové poptávky, má růst poptávky pokrýt vyšší využívání jak obnovitelných zdrojů, tak i ropy a zemního plynu. Přestože největšího nárůstu by se měly dočkat právě obnovitelné zdroje, největší část spotřeby primární energie by i nadále měla pokrývat ropa a její produkty.

Dlouhodobý energetický výhled EIA (2021) - očekávaný vývoj spotřeby energie dle zdrojů do roku 2050. Zdroj: EIA

Zatímco v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měl být růst celkové poptávky relativně nízký a ve sledovaném časovém horizontu by mělo docházet především k náhradě uhlí obnovitelnými zdroji, v případě zemí mimo OECD je situace zásadně odlišná. Pokračující hospodářský růst by tak měl v této skupině zemí vést k nárůstu využívání všech energetických zdrojů, největšího růstu by se však měly dočkat obnovitelné zdroje.

"Vidíme silný dopad růstu využívání obnovitelných zdrojů ve snižování emisní náročnosti. I přesto poptávka stále roste a jsou zde oblasti poptávky, které je možné nejlevněji pokrýt spalováním fosilních paliv," uvedl podle serveru S&P Global Platts při prezentaci výhledu Chris Namovicz, vedoucí týmu modelování elektřiny uhlí a obnovitelných zdrojů u agentury EIA.

Co se týče poptávky po ropě a ropných produktů, agentura neočekává, že se v zemích OECD do roku 2050 zotaví na úroveň z období před pandemií onemocnění COVID-19. V globálním měříku by nicméně podle referenčního scénáře mělo dojít v roce 2023 díky růstu v zemích mimo OECD, které poptávku potáhnout nahoru i nadále.

Očekávaný vývoj spotřeby energie dle EIA do roku 2050 podle regionů a zdrojů energie. Zdroj: EIA

Komentáře

(3)

Milan Vaněček

9. říjen 2021, 16:00

Je jasné, že výrazně porostou jen obnovitelné zdroje, ostatní čeká pokles či stagnace.

Potenciál slunce (a s ním související vítr, voda a biomasa a bioplyn) je neomezený z hlediska celého lidstva, ať je ho 7 či 10 miliard.

Růst bude zřejmě rychlejší než předpovědi, vědecký a technický pokrok nezastavíš.

richie

11. říjen 2021, 17:17

to Milan Vaněček

nie je vam trapne tu stale takym sposobom prispievat - styl panov blaha a vesely, oni tomu az tak nerozumeju

Je jasné, že výrazně porostou jen obnovitelné zdroje, ostatní čeká pokles či stagnace.

v grafoch vidim, ze predpokladaju rast vsetkych..

Růst bude zřejmě rychlejší než předpovědi, vědecký a technický pokrok nezastavíš.

vas je tu skoda, mali by si vas najat v tej agenture, asi tomu vobec nerozumeju..

Josef

9. říjen 2021, 22:01

Děje se přesně to, co jsem předpovídal OZE se rychle rozvíjejí, ale ne tak rychle, aby nahradily fosilní zdroje , prostě se přidají do energetického mixu. Nahradí podstatnou část růstu spotřeby energie, jenže to nestačí na to, aby globálně klesala spotřeba fosilních paliv. EIA pouze zachytila tento trend a prodloužila ho do budoucnosti. Vývoj může být jiný, ale zatím jiný není a vzhledem k cenám za OZE se tomu nelze ani divit...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.