Domů
Ropa
Goldman Sachs: Cena ropy vystoupá do konce roku na 90 USD za barel
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Goldman Sachs: Cena ropy vystoupá do konce roku na 90 USD za barel

Ropa
Bez komentáře
12. říjen 2021, 10:24
Daniel Grecman

Rekordně vysoké ceny zemního plynu, které jsou k vidění nejen v Evropě, ale i v Asii, způsobily pokles jeho konkurenceschopnosti v porovnání s ostatními palivy. Některé společnosti proto přešly při výrobě energie na ropné deriváty, což navýšilo poptávku po ropě. Po zasedání OPEC+ na začátku měsíce, kde se rozhodovalo o výši uvolnění stávajících ropných škrtů pro měsíc listopad, se ceny ropy vyšplhaly na víceleté maximum. A podle analytiků je možné, že cena ropy dosáhne do konce roku až na 100 USD/bbl, přestože je nepravděpodobné, že by ceny na této cenové úrovni déle setrvaly.

Na zasedání kartelu OPEC a jeho spojenců, v čele s Ruskem, které se konalo 4. října letošního roku, se rozhodlo, že se ropné škrty pro měsíc listopad uvolní dle dříve odsouhlaseného plánu o dalších 400 tis. barelů ropy za den (bpd). To bylo za očekáváním a přáním trhu, který volal po větším rozvolnění vzhledem k nárůstu poptávky. Ceny ropy proto zareagovaly na výstup jednání růstem.

Cena ropy Brent se aktuálně pohybuje okolo 82,4 USD/bbl, zatímco americká WTI na hranici okolo 79,4 USD/bbl.

Analytici ovšem očekávají další cenový růst. Americká investiční banka Goldman Sachs upravila svůj výhled pro čtvrtý kvartál letošního roku a očekává, že do konce prosince se dočkáme cen ropy pohybujících se kolem 90 USD/bbl. Banka také uvádí, že by v případě chladné zimy mohla ropná poptávka vyskočit až o 900 tis. bpd.

„Přestože jsme dlouhodobě viděli ropný trh v býčím trendu, tak současný globální deficit mezi nabídkou a poptávkou je větší, než jsme čekali, přičemž obnova poptávky po dopadu Delty je rychlejší, než byl obecný konsensus a globální nabídka oproti tomu stále nižší, než jsme si mysleli, že bude,“ uvedli analytici banky v komentáři k dění na ropném trhu na konci září.

Zástupci Bank of America pak uvedli, že cena ropy by mohla, vzhledem k vysoké poptávce po energetických komoditách, dosáhnout až na 100 USD/bbl. Jennifer Granholmová, americká ministryně energetiky pak dokonce prohlásila, že by ministerstvo mohlo uvolnit ropu ze státních nouzových rezerv, aby se snížily ceny pohonných hmot a dalších energetických komodit.

Analytici se dále shodují na tom, že jedním z hlavních determinantů cen energetických komodit bude počasí, které bude panovat během letošní zimy, přičemž možnost chladné zimy způsobuje prorůstové tlaky na trhu. Přesto je i při této možnosti dle analytiků nepravděpodobné, že by ceny, i když by mohly dosáhnou až na 100 USD/bbl, na této cenové úrovni déle vydržely.

„Vidím to jako méně pravděpodobnou možnost. Pokud by šlo všechno špatně, tedy pokud bychom měli velice chladné počasí, a pokud by nastaly výpadky v dodávkách či narušení dodavatelských řetězců. Je to možný scénář, který ovšem nevidím jako udržitelný po delší dobu,“ uvedl John Driscoll, analytik JTD Energy Services, k ceně ropy okolo 100 USD/bbl.

O tom, jak se předpovědi počasí jednotlivých společnosti diametrálně liší, informovala například ve svém článku agentura Bloomberg. Jak uvádí, tak případný vnik atmosférického jevu La Niña by mohl na sever USA přinést chladnější počasí a mírnější počasí na jihu, přičemž by se snížilo množství srážek v některých dalších částech světa.

Meteorologové si dále všímají polárního vortexu, který se jeví v oblasti nad severním pólem v porovnání s loňským rokem slabší, což by mohlo přinést občasné mrazivé počasí do mírných pásem Severní Ameriky, Asie a Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se