Domů
Ropa
Ceny ropy kvůli pokračující energetické krizi rostou
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Ceny ropy kvůli pokračující energetické krizi rostou

Ceny ropy dnes rostou a drží se blízko mnohaletých maxim. Přispívá k tomu pokračující krize v dodávkách energie po celém světě. Klesající teploty v Číně také oživily obavy, zda největší světový spotřebitel energie bude schopen splnit domácí dodávky tepla.

Kolem 17:35 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 0,8 procenta na 85,01 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 1,1 procenta na 83,31 dolaru za barel.

Ceny rostou již dva měsíce. Od začátku září si Brent připsal zhruba 18 procent a WTI 21 procent.

Pokles teplot a blížící se zima na severní polokouli přinášejí růst poptávky po vytápění. Obchodníci a analytici oslovení agenturou Reuters se proto domnívají, že ceny ropy, ale i uhlí a zemního plynu, zůstanou nadále zvýšené.

V severních oblastech Číny se začínají teploty přibližovat bodu mrazu. Ceny uhlí a zemního plynu tak rostou. Očekává se, že někteří koncoví uživatelé kvůli tomu přejdou na levnější ropu.

Ceny ropy by mohlo zbrzdit očekávané zvýšení těžby v USA. Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že těžba v největší břidlicové formaci v USA by měla příští měsíc dále růst.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

prosinec

85,01

84,33

New York – NYMEX

WTI

listopad

83,31

82,44

irl jrm

Komentáře

(6)

Josef

19. říjen 2021, 22:07

OPEC dělá velkou chybu když šroubuje ceny ropy místo aby zvýšil těžbu. Dělají to samé co v roce 2008. Tehdy způsobily ekonomickou krizi a výsledkem byla nezávislost USA na dovozu plynu a později i ropy. Naštěstí pro ně nahradila tento výpadek Asie. Pokud se to stane ještě jednou pak to bude mít ze střednědobého hlediska dopad na vývoz ropy do Číny a Indie , protože obě tyto země přejdou na domácí zdroje. Vtip je v tom ,že tentokrát už nebude nikdo kdo by mohl tento výpadek nahradit.

petr

19. říjen 2021, 22:29

Nevím, snad máte pravdu, tedy kéž by...

Lukas

19. říjen 2021, 23:25

Vcera som isiel trasu Innsbruck-Mnichov, cena benzinu na dialnici v Rakusku 2,06€ za liter, mimo dialnice 1,49€. V nemecku dialnica 2,18€ a mimo 1,75€ za E10, za E5 1,83€ :) To su moc pekne ceny a ked na to nadavaju uz aj solventnejsi germani je co povedat. Pred mesiacom som tankoval v Innsbrucku za 1,28€.

OPEC touto hrou dosiahne len to, ze ludia a firmy sa zas len viac a viac zacnu obzerat po EV, ktorych mimochodom tu kde pracujem v AT pribuda rapidne. Jak vo firemnej flotile, u zamestnancov tak aj to co stretavam na cestach.

jozka

20. říjen 2021, 08:19

A cenik nejakeho dodavetele elektriny jste v posledni videl?

Josef

20. říjen 2021, 17:01

Jo to je dobrý komentář, ceny el. energie jsou skutečně velmi vysoké a EV je zatím jen špatně návratné, jenže i přes tyto ceny jezdí za 1kč /km / (v (německu při nabíjení doma) naproti tomu když koupíte PHm za 2 eura a benzínové auto žere reálně 7 litrů pak platíte 3,6kč /km na 100 000 km je to 264 000 korun.

hellokitty

20. říjen 2021, 18:07

a solarny panel jste v posledni dobe videl? mne ten moj maly system v dnesny pozdny rijnovy den vyrobil cez 9kWh elektriny, to je na nabitie zdarma na nejakych 60km dojazdu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.