Domů
Ropa
Ceny ropy jsou díky nízké nabídce na několikaletých maximech

Ceny ropy jsou díky nízké nabídce na několikaletých maximech

Ropa díky nízké nabídce a sílící poptávce po pohonných hmotách pokračuje v ziscích z minulého týdne. Ceny se v úvodu týdne vyšplhaly na několikaletá maxima.

Severomořská ropa Brent si krátce po 17:00 SELČ připisovala 0,95 procenta na 86,34 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o téměř procento na 84,58 dolaru za barel.

Během dne se Brent dostal i na 86,63 dolaru za barel, a byl tak na tříletém maximu. WTI dosáhla maxima z října 2014, když přidávala 1,7 procenta na 85,22 dolaru za barel.

„Globální krize dodávek energie se stále projevuje, protože ceny ropy tento týden prodlužují růst. Ten je důsledkem toho, že obchodníci do ceny promítají pokračující růst poptávky po palivech a ta při omezené reakci nabídky vyčerpává globální zásoby,“ citovala agentura Reuters analytičku Louise Dicksonovou ze společnosti Rystad Energy.

Ilustrační foto

Poptávka po pohonných hmotách ve Spojených státech, které jsou jejich největším spotřebitelem na světě, je po déle než rok trvajícím poklesu kvůli koronavirové krizi zpět na pětiletém průměru. Americké energetické společnosti i přes růst cen ropy minulý týden poprvé po sedmi týdnech snížily počet ropných vrtů, uvedla v pátek společnost Baker Hughes. Počet vrtů je považován za ukazatel budoucí těžby.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

prosinec

86,34

85,53

New York – NYMEX

WTI

prosinec

84,58

83,76

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.