Domů
Ropa
Ceny ropy jsou díky nízké nabídce na několikaletých maximech

Ceny ropy jsou díky nízké nabídce na několikaletých maximech

Ropa
Bez komentáře
25. říjen 2021, 19:46
ČTK

Ropa díky nízké nabídce a sílící poptávce po pohonných hmotách pokračuje v ziscích z minulého týdne. Ceny se v úvodu týdne vyšplhaly na několikaletá maxima.

Severomořská ropa Brent si krátce po 17:00 SELČ připisovala 0,95 procenta na 86,34 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o téměř procento na 84,58 dolaru za barel.

Během dne se Brent dostal i na 86,63 dolaru za barel, a byl tak na tříletém maximu. WTI dosáhla maxima z října 2014, když přidávala 1,7 procenta na 85,22 dolaru za barel.

„Globální krize dodávek energie se stále projevuje, protože ceny ropy tento týden prodlužují růst. Ten je důsledkem toho, že obchodníci do ceny promítají pokračující růst poptávky po palivech a ta při omezené reakci nabídky vyčerpává globální zásoby,“ citovala agentura Reuters analytičku Louise Dicksonovou ze společnosti Rystad Energy.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi
Ilustrační foto

Poptávka po pohonných hmotách ve Spojených státech, které jsou jejich největším spotřebitelem na světě, je po déle než rok trvajícím poklesu kvůli koronavirové krizi zpět na pětiletém průměru. Americké energetické společnosti i přes růst cen ropy minulý týden poprvé po sedmi týdnech snížily počet ropných vrtů, uvedla v pátek společnost Baker Hughes. Počet vrtů je považován za ukazatel budoucí těžby.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentprosinec86,3485,53
New York – NYMEXWTIprosinec84,5883,76

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se