Domů
Ropa
Jih Kalifornie čelí ropné havárii, místní činitelé mluví o ekologické katastrofě

Jih Kalifornie čelí ropné havárii, místní činitelé mluví o ekologické katastrofě

Ropa
24 komentářů
5. říjen 2021, 07:51
ČTK

Jižní Kalifornie se potýká s velkým únikem ropy z místního ropovodu, který zasáhl řadu oblíbených pláží a způsobil úhyn ryb, ptáků i zamoření mokřadů. Místní činitelé hovoří o katastrofě pro tamní životní prostředí. Příčinu úniku vyšetřuje americká pobřeží stráž, jež rovněž řídí snahy o vyčištění zasažených oblastí, informovala agentura Reuters.

Ropa se začala vylévat do moře z potrubí, jež vede asi osm kilometrů od pobřežního města Huntington Beach jižně od Los Angeles. Úřady začaly v sobotu ráno objevovat ptáky a ryby pokryté ropou.

Podle starostky Huntington Beach Kim Carrové se dosud do moře vylily asi 3000 barelů ropy a skvrna má rozlohu kolem 34 kilometrů čtverečních. Carrová nazvala únik ekologickou katastrofou. „Znehodnocuje to naše mokřady a části našeho pobřeží jsou nyní pokryty ropou,“ řekla novinářům.

Ropovod patří společnosti Amplify Energy, jejíž šéf Marty Willsher řekl, že potrubí přerušilo provoz a pracovníci z něj odsáli veškerou zbývající ropu. Potápěči podle něj nadále zjišťují, kde a jak k úniku došlo.

Později Willsher řekl novinářům, že jednou z vyšetřovacích verzí je poškození ropovodu lodní kotvou. Tuto verzi nyní prověřuje pobřežní stráž, podle níž nad potrubím běžně proplouvají nákladní lodi, uvedla agentura AP.

Kalifornské úřady vydaly v zasažené zóně zákaz rybaření a starostové vyzývají místní obyvatele, aby zatím nechodili na pobřeží do postižených oblastí a nesnažili se ani pomáhat s úklidem. Zástupci Kalifornie ve Sněmovně reprezentantů žádají prezidenta Joea Bidena, aby vyhlásil v oblasti stav nouze a tím uvolnil federální peníze na úklidové práce.

Havárie podle pozorovatelů zesílí hlasy volající po ukončení těžby ropy ve vodách u pobřeží Kalifornie. Tamní produkce ropy vyvrcholila v 90. letech minulého století a od té doby klesá, zejména kvůli kalifornským přísným zákonům na ochranu životního prostředí. Demokratický guvernér státu Gavin Newsom již dříve prohlásil, že chce těžbu ukončit do roku 2045.

Kalifornii zasáhly v minulosti dvě velké havárie, v roce 1969 se vylilo do moře asi 80.000 barelů ropy u Santa Barbary, v roce 2015 se u stejného města do oceánu vylilo asi 2400 barelů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
hellokitty
5. říjen 2021, 10:22

hmmm kolko lithia a kobaltu do elektromobilov sa asi tak vylialo do mora a zamorilo kilometre plazi?

Emil
5. říjen 2021, 10:31

Až na to, že v elektrickém autě je daleko víc plastů a polymerů než lithia a kobaltu. A ty se vyrábějí hádejte z čeho...

Jan Veselý
5. říjen 2021, 10:40

Já chápu Emile, že jste jak Ferda Šiška z Horní Lomné a taky "co neni stropro to vas smoli". My ostatní jsme rádi, že EV s plasty a polymery v interiéru (obvykle dnes ze zemního plynu) jsou lepší než spalováky s plasty a polymery v interiéru, protože každý rok nespálí půl tuny ropných paliv.

Jiří
5. říjen 2021, 11:20

Spíš tuna, půl tuny je nájezd jen asi 7 tisíc km.

Mimochodem v průměrné 60kWh baterii je 36 kg lithia (LCE), 33 kg niklu a 7 kg kobaltu (údaje z 1. pololetí 2021).

Emil
5. říjen 2021, 12:39

Podle IHS Chemical je v průměrném elektromobilu asi 350 kg plastů.

Tom
6. říjen 2021, 13:03

Emile Emile, o kolik vic je tam těch plastů, než v obdobně luxusním spalováku? Má smysl o tom vůbec uvažovat, když ten motor za život spotrebuje tuny ropy?

Emil
6. říjen 2021, 13:19

Milý Tome, račte si všimnout, že jsem o "spalovácích" ani jejich spotřebě ropy vůbec nic nepsal, reagoval jsem jen na nesmyslný příspěvek o vylévání lithia a kobaltu. Tak si laskavě odpusťte podobné whataboutismy, jde totiž o klasický argumentační faul typu "ale vy zase bijete černochy".

Tom
6. říjen 2021, 14:23

Příspěvek byl trefný, neni pochyb o tom, že ropa se z drtivé většiny těží pro pojízdné teplárny a tudíž jim jdou na vrub 30km ropne skvrny. Naopak váš protiargument, že by se ta ropa, stejně využila na plasty je směšný. To je, jak srovnávat barel se štamprlí.

Emil
6. říjen 2021, 14:49

Částečně vás omlouvá, že nejste schopen pochopit co jsem napsal, a tím pádem jste si z toho mylně vydedukoval něco co jsem nenapsal, jako "že by se ta ropa, stejně využila na plasty".

Jediné co porovnávám je množství lithia a kobaltu v elektromobilu s množstvím plastů v elektromobilu, kterých je hmotnostně v elektromobilu podle výše uvedených údajů zhruba 8× víc než toho lithia a kobaltu dohromady. Račte si všimnout, že z tohoto porovnání žádné závěry nedělám, ač se mi je různí elektrohujeři jako vy neustále snaží podsouvat.

Tom
6. říjen 2021, 19:16

Jo táák, takže se jen mělo hádat z čeho se vyrábějí plasty. To jsem tedy nepochopil, že to byla obyčejná hádanka:)) No, tak pan Veselý už ji tu zodpověděl, ze zemního plynu.

hellokitty
6. říjen 2021, 20:12

tak si to spocitajme

"Jeden barel ropy, což je americká jednotka objemu odpovídající „našim“ 158,987 litrům, vystačí na výrobu tolika benzinu, že s ním průměrný automobil střední třídy zvládne ujet přes 450 kilometrů. Zároveň vznikne i dostatek nafty, díky níž velký tahač ujede asi 65 kilometrů."

"Z ropy se vyrábí rovněž látky pro motorové oleje. Vedle výše uvedených paliv jeden barel ropy stačí též na vznik zhruba 0,95 litru motorového oleje. Z ropy se vyrábí také asfalt, její nejhustější složka, která se získává jako zbytek po vakuové destilaci ropy. Z jednoho barelu ropy lze získat 3,8 litru asfaltu."

"Na výroba 1 kg polyethylenu (ať je to PET či tzv. LDPE neboli nízkohustotní polyetylen nebo HDPE - vysocehustotní polyetylen) se spotřebuje v přepočtu asi 2 kila ropy." (to je pre predstavu asi 2,2 litra ropy, takze z barelu ropy sa vyrobi asi tak 72 kg plastov)

takze na 350kg plastov v elektromobile potrebujeme zhruba 5 barelov ropy a na benzinove auto ktore ma rovnako plastov, ale za svoju zivotnost najazdi 450000km nech sa nam to lahko pocita potrebujeme zhruba 5 barelov na plasty plus 1000 barelov ropy na pohon vozidla

to je 5 vs 1005 pre 1 auto samozrejme v zavislosti od dojazdu ale aj keby najazdil ten benzin polovicu tak stale je to 100-krat vacsia spotreba ropy

Emil
6. říjen 2021, 20:16

Opravdu jste to nepochopil. Nic hádat se nemělo a pan Veselý nic nezodpověděl, jelikož pan Veselý si toho dost navymýšlí. Takže pokud to pan Veselý není schopen doložit nějakými daty, tak je to jako by nic nenapsal.

Emil
5. říjen 2021, 12:36

Nechápete a ještě se mi snažíte podsouvat něco, co jsem nikdy netvrdil. Račte si všimnout, že jsem o žádném srovnávání toho co je lepší vůbec nic nepsal, tak si vaše hloupé dedukce o tom, co koho smolí, příště nechte pro sebe.

A je docela komické, že Ferdou Šiškou tu mává někdo, komu ještě včera nebyly dost dobré zásoby jaderného paliva na tři roky provozu elektráren.

Jan Veselý
5. říjen 2021, 13:34

Ten někdo psal o tom, že ani 3 roky skladování z ničeho neudělají domácí zdroj. A pořád si za tím stojím, Ferdo.

Emil
5. říjen 2021, 13:42

Řeč ale byla o soběstačnosti výroby elektřiny a ne o tom, co je domácí zdroj, Ferdo.

Jan Veselý
5. říjen 2021, 13:58

Dobrá, v tom případě je plynová elektrárna na území ČR stejně domácí zdroj elektřiny jako ta jaderná.. A benzín vyrobený v Kralupech nebo v Litvínově je určitě víc domácí než importované palivové tyče, Ferdo.

A ze všeho nejvíce je idiotské to uvažování ve stylu ču-čche, "já šama".

Emil
5. říjen 2021, 14:06

Řeč byla o soběstačnosti výroby elektřiny a ne o tom, co je domácí zdroj, Ferdo.

hellokitty
5. říjen 2021, 12:41

az na to, ze ne v kazdom

"Overall, 25 % renewable raw materials and recycled plastics were used in the interior of the BMW i3. The textile upholsteries are made of up to 100 % recycled polyster, produced using 34 % PET. A further 25 % recycled plastics are used in the exterior."

Emil
5. říjen 2021, 13:37

Tato citace bůhví odkud ovšem nijak nepodporuje vaše tvrzení, že "ne v kazdom".

hellokitty
5. říjen 2021, 18:40

az sa rozsiri katalyticka depolymerace plastov, tak vam odpadne dalsi argument, ale chapem, ze niekto kto zije v dobe jadrovych reaktorov si moze este stale mysliet, ze plasty sa daju vyrabat iba z ropy a nie z recyklovanych uhlovodikov

Emil
5. říjen 2021, 19:34

Evidentně argumenty došly, takže zbývá jen stavění slaměných panáků a osobní útoky.

jozka
5. říjen 2021, 19:37

Tak az se rozsiri, tak dejte vedet. Do te doby muzete premyslet, proc se jeste nerozsirila.

Vinkler
6. říjen 2021, 07:21

No paliva a plasty jdou dělat z mnoha věcí. Biomasa, odpadní plasty, CO2.... ,ale pro smysluplnou výrobu je třeba levná energie, aby výrobek byl prodejný. No a je? Není.

hellokitty
6. říjen 2021, 10:48

uz sa rozsiruje, zaraba mi na dlhopisy

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se