Domů
Rychlé zprávy
20. Energetický kongres ČR: Hlavním diskutovaným tématem byla klimatická neutralita

20. Energetický kongres ČR: Hlavním diskutovaným tématem byla klimatická neutralita

Setkání vrcholných představitelů energetiky připravilo tradičně Business FORUM, tentokrát v hotelu President. Hlavním diskutovaným tématem byla snaha EU o klimatickou neutralitu a její chápání jako příležitost nebo hrozbu pro českou energetiku.

V Praze se 13. února 2020 sešli klíčoví manažeři největších společností, provozujících energetickou činnost v České republice, spolu se zástupci státní správy, zodpovědnými za řízení a regulaci energetiky.

Na inspirativní a v mnoha ohledech přelomové konferenci jsme mohli potkat jak členy Rady ERÚ, náměstka ministra průmyslu a obchodu, člena týmu zmocněnce pro výstavbu nového jaderného zdroje, ředitele sekce Strategie státem ovládané ČEPS, a. s., tak vrcholové manažery ze skupiny nejvýznamnějších energetických firem (generální ředitele a předsedy představenstev firem z energetických skupin ČEZ, E.ON, PRE).

Hlavní programové bloky byly ohraničeny klíčovými otázkami:

 • Budoucí strategie velkých hráčů – jak proměnit klimatickou neutralitu v byznysové příležitosti?
 • Z jakých zdrojů bude možné ambiciózní cíle EK financovat?
 • Výzvy pro distributory 2020+
 • Jak vidí budoucí vývoj regulátor a jaká opatření připravuje?
 • Jak se inspirovat inovativními řešeními v energetice?
 • Konference byla výjimečná hned v několika ohledech.

  1. Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu i Ministerstvo životního prostředí.
  2. Již dvacátý ročník umožnil zhodnotit bohaté zkušenosti z předchozích ročníků, na kterých se podílela řada nejvýznamnějších osobností jak z České republiky (premiéři, ministři, náměstci ministrů za oblast energetiky a životního prostředí, nejvyšší statutární zástupci energetických firem), tak ze zahraničí (světoznámí profesoři univerzit, klíčové osobnosti transformací energetik v zahraničí, např. německé Energiewende). Zejména účast zahraničních expertů, kteří běžně v ČR nevystupují, umožnila pochopit „pohled z druhé strany“.
  3. Vývoj za 20 let umožnil přejít od prvních nesmělých veřejných vystoupení k moderním prezentacím s využitím aktuálních technických a elektronických prostředků, jako je víceobrazovkové promítání prezentací, elektronický dotazovací systém k prezentujícím, doprovodná textová, obrazová a video dokumentace včetně elektronického sborníku přednášek.
  4. Konference napomohla tomu, že dřívější komunikační bariéra a názorový nesoulad zastánců tradiční a nové, alternativní energetiky se výrazně prolomily.
  5. Shrneme-li průběh konference, tak vidíme, že došlo k viditelnému posunu směrem k dialogu mezi zastánci nových iniciativ v energetice, inspirovaných „zelenou energetikou“ a klíčovými zástupci firem tradičně zajišťujících energetické služby.

   Řada přednášejících vyslovila názor, že nový trend přinese řadu byznysových příležitostí a nebude znamenat jen hrozbu pro českou energetiku. Na průběhu diskuse a vlastně celé konference bylo vidět, že zastánci konvenčních a alternativních řešení začínají navazovat dialog, který v ČR dlouhá léta chyběl. Pro více informací o průběhu a závěrech konference navštivte https://www.business-forum.cz/cz/.

   Komentáře

   (6)

   Ivan Novák

   3. březen 2020, 10:52

   Když se naposledy našly byznysové příležitosti appeasementem, vjela česká energetika do solárního tunelu.

   Milan Vaněček

   3. březen 2020, 11:27

   Je třeba ukončit tunel 2009-10 (nadměrná podpora solárů) a nezačít tunel č. 2 - výstavba nejdražší možné varianty náhrady uhlí = výstavba nové jaderné elektrárny zahraničním dodavatelem.

   Počátek nového řešení je uveden zde, cituji: "Řada přednášejících vyslovila názor, že nový trend přinese řadu byznysových příležitostí a nebude znamenat jen hrozbu pro českou energetiku. Na průběhu diskuse a vlastně celé konference bylo vidět, že zastánci konvenčních a alternativních řešení začínají navazovat dialog, který v ČR dlouhá léta chyběl."

   Zdenek Fousek

   10. březen 2020, 12:46

   Přesně tak. Řešením je zbavit se předsudků a odsudků na obou stranách a začít konstruktivní dialog. Pro český naturel těžké zadání.

   Na konferenci svitla naděje, že můžeme doufat.

   Josef

   4. březen 2020, 00:38

   Jediné čím lze nahradit jádro je plyn. To je pro nás katastrofa , politická i ekonomická. Jaderné el, tepelná čerpadla dotace do budování přípojek CZT od JE - Brno , Písek , Strakonice, České Budějovice má být vytápěno z JETE. Elektromobilita přinese ohromné možnosti řízení sítě na straně spotřeby - s dobrými tarify se vyrovná denní a noční spotřeba energie - ideální pro JE....

   Josef Novák

   4. březen 2020, 07:42

   Smart grid? Zeptejte se ve Vrchlabí, jak to dopadlo.

   PE

   4. březen 2020, 10:30

   Vyhodny taryf? JE neni jeste na papire a CEZ uz se,, pochlapil,,Zdrazil taryf pro elektromobily,viz dnes kurzy cz.

   Přidat komentář

   Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
   Vyžadované informace jsou označeny *
   Pravidla diskuze
   Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
   Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
   Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
   Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
   V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
   OM Solutions s.r.o.
   Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
   Třebíč
   IČ: 02682516
   SOCIÁLNÍ SÍTĚ
   © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.