Spojené státy vystupují z Pařížské dohody

DomůEmise CO2Spojené státy vystupují z Pařížské dohody

Od pondělí mohou Spojené státy americké oficiálně zahájit proces výstupu z Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Podmínky dohody stanoví, že země, které dohodu přijaly, nesmí ze smlouvy vystoupit ve lhůtě tří let od jejího přijetí. USA tedy mohly poprvé formálně zažádat o přerušení své účasti na mezinárodním klimatickém paktu 4. listopadu 2019.

Spojené státy americké se v dohodě zavázaly k 26-28% snížení svých emisí skleníkových plynů do roku 2025 ve srovnání s úrovní v roce 2005. Vystoupení z dohody bylo jedním z nejhlasitějších slibů Donalda Trumpa při jeho prezidentské kampani v roce 2016.

V případě oficiálního zahájení výstupu však v souladu s pravidly dohody platí, že výpovědní lhůta činí jeden rok. Pokud by tedy Trump zahájil výstup okamžitě, k samotnému vystoupení by s největší pravděpodobností došlo až několik dní po nové prezidentské volbě, která se uskuteční na podzim 2020.

Očekává se tedy, že znovupřistoupení k dohodě bude ožehavým tématem nadcházejících prezidentských voleb. Nový prezident může znovu do dohody vstoupit za pouhých 30 dní od zahájení formálních kroků.

Dokud nedojde k dokončení procesu výstupu, Spojené státy budou pokračovat ve vyjednávání pravidel pro tzv. „Paris Agreement Rule Book“ – soubor opatření technického charakteru k provádění dohody.

Vyjednávání týkající se těchto pravidel mělo proběhnout na plánovaném zasedání stran Rámcové dohody o změně klimatu, které se mělo konat v prosinci v Chile. Jihoamerický stát ale překvapivě konání konference na svém území před několika dny odřekl, což opodstatnil současnou politickou nestabilitou země. O konání konference se následně přihlásilo Španělsko. COP25 se tak bude konat 2. – 13. prosince v Madridu.

Prozatím ale Bílý dům nezahájil žádné formální kroky vedoucí k výstupu z dohody (informace k pondělnímu odpoledni). Americká exekutiva odmítla situaci komentovat.

Aktualizace k úternímu večeru: Trumpova exekutiva formálně podala žádost o výstup z Pařížské dohody. Ministr zahraničí Mike Pompeo krok oznámil na svém účtu na síti  Twitter. Spojené státy jsou tak prakticky jedinou zemí na světě, která nejspíš nebude stranou úmluvy. 

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují