Spojené státy vystupují z Pařížské dohody

DomůEmise CO2Spojené státy vystupují z Pařížské dohody

Od pondělí mohou Spojené státy americké oficiálně zahájit proces výstupu z Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Podmínky dohody stanoví, že země, které dohodu přijaly, nesmí ze smlouvy vystoupit ve lhůtě tří let od jejího přijetí. USA tedy mohly poprvé formálně zažádat o přerušení své účasti na mezinárodním klimatickém paktu 4. listopadu 2019.

Spojené státy americké se v dohodě zavázaly k 26-28% snížení svých emisí skleníkových plynů do roku 2025 ve srovnání s úrovní v roce 2005. Vystoupení z dohody bylo jedním z nejhlasitějších slibů Donalda Trumpa při jeho prezidentské kampani v roce 2016.

V případě oficiálního zahájení výstupu však v souladu s pravidly dohody platí, že výpovědní lhůta činí jeden rok. Pokud by tedy Trump zahájil výstup okamžitě, k samotnému vystoupení by s největší pravděpodobností došlo až několik dní po nové prezidentské volbě, která se uskuteční na podzim 2020.

Očekává se tedy, že znovupřistoupení k dohodě bude ožehavým tématem nadcházejících prezidentských voleb. Nový prezident může znovu do dohody vstoupit za pouhých 30 dní od zahájení formálních kroků.

Dokud nedojde k dokončení procesu výstupu, Spojené státy budou pokračovat ve vyjednávání pravidel pro tzv. „Paris Agreement Rule Book“ – soubor opatření technického charakteru k provádění dohody.

Vyjednávání týkající se těchto pravidel mělo proběhnout na plánovaném zasedání stran Rámcové dohody o změně klimatu, které se mělo konat v prosinci v Chile. Jihoamerický stát ale překvapivě konání konference na svém území před několika dny odřekl, což opodstatnil současnou politickou nestabilitou země. O konání konference se následně přihlásilo Španělsko. COP25 se tak bude konat 2. – 13. prosince v Madridu.

Prozatím ale Bílý dům nezahájil žádné formální kroky vedoucí k výstupu z dohody (informace k pondělnímu odpoledni). Americká exekutiva odmítla situaci komentovat.

Aktualizace k úternímu večeru: Trumpova exekutiva formálně podala žádost o výstup z Pařížské dohody. Ministr zahraničí Mike Pompeo krok oznámil na svém účtu na síti  Twitter. Spojené státy jsou tak prakticky jedinou zemí na světě, která nejspíš nebude stranou úmluvy.