Německo: EU by měla vést další mezinárodní klimatická vyjednávání a zvýšit tak redukční cíle

DomůudálostiNěmecko: EU by měla vést další mezinárodní klimatická vyjednávání a zvýšit tak redukční cíle

Dva týdny před konáním každoroční hlavní klimatické konference pod záštitou OSN, která se tentokrát koná v Madridu, dali němečtí ministři jasnou zprávu vedení Evropské unie. Ta by se podle Spolkové republiky měla chopit vedení vyjednávání a zajistit tak pozitivní výsledek a konečné „dotažení“ doprovodných pravidel k Pařížské klimatické dohodě.

Po Chile, které se konání meetingu stran Rámcové úmluvy o změně klimatu  (COP) vzdalo kvůli neklidné politické situaci, převzalo roli hostitelské země Španělsko. Německá ministryně pro životní prostředí Svenja Schulzová a ministr zahraničí Heiko Maas promluvili tento týden na přípravném jednání v Berlíně, kde řekli, že by měli představitelé EU využít toho, že jednání se nakonec uskuteční ve Španělsku, a chopit se otěží při vyjednávání ambicióznějších cílů.

Projednávat se budou „achilovky“ Pařížské dohody

Hlavním bodem COPu bude konečně dojednat Varšavský mechanismus, který je zaměřen na finanční a technologickou asistenci oblastem nejvíce zasaženým změnami klimatu.

Dalším ožehavým tématem je stále nedořešená otázka sběru dat, tedy nástroje k reportování a monitoringu opatření namířených na změnu klimatu.

Dalším cílem COPu 25 , který němečtí zástupci zmiňovali i na jednání v Berlíně, je navýšit cíle jednotlivých zemí v oblasti snižování emisí. Postupné navyšování cílů by se, dle dohody, mělo konat každých pět let. Přitom plány, které doposud státy představily, dle propočtů nejsou dostatečné k dosažení hlavních cílů dohody – limitovat oteplení výrazně pod hranici 2 stupňů Celsia.

Dodržení závazků, ke kterým se státy ve svých národně stanovených příspěvcích zavázaly, povede spíše ke globálnímu oteplení o průměrně 3 11stupně Celsia ke konci století.

COP25 se bude konat 2. – 13. prosince v Madridu.

Úvodní fotografie: Solární květina na klimatické konferenci v Marrákeši. Zdroj:
UNclimatechange