
Proběhla modernizace ruského rychlého reaktoru BN-600
Pracovníci z dceřiné společnosti ruské státní korporace pro jadernou energii dokončili generální opravu a modernizaci hlavních komponent na třetím bloku Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-600. Tento blok je v provozu od roku 1981 a je jedním ze dvou komerčně provozovaných bloků využívajících rychlé spektrum neutronů.
Program rozsáhlé modernizace tohoto bloku probíhal od roku 2009 a zahrnoval všechny oblasti bezpečného provozu elektrárny. Výsledkem modernizace je instalace nových systémů, které zahrnují druhý bezpečnostní a ochranný systém reaktoru, systém odvodu tepla pomocí vzduchového tepelného výměníku a instalaci záložního kontrolního panelu. Velká část prací se zaměřuje na inspekci a modernizaci vybavení, které zahrnovaly i výměnu všech parogenerátorů na bloku.
Výrobu páry na bloku s reaktorem BN-600 zajišťují různé parogenerátory, skládající se ze tří částí, kde každá část obsahuje osm paralelních sekcí. Každá sekce obsahuje výparník, hlavní část výroby páry a přehřívák páry. Modularita tohoto návrhu umožňuje rychlou výměnu části tohoto zařízení bez nutnosti odstavení jaderného reaktoru.
Opravné práce zahrnující činnosti spojené s modernizací a prodloužením životnosti elektrárny byly nyní dokončeny. Během 75 dní pracovníci modernizovali parogenerátorovou sekci a část turbínové sekce s generátorem.
„Opravné práce na třetím bloku provádí jak personál elektrárny, tak 170 externích pracovníků. V následujících dvou letech zajistíme podobné práce na parogenerátorech 4. a 6. chladicí smyčky. Předpokládá se, že nadcházející činnosti budou prováděny rychleji vzhledem k získaným zkušenostem během provedené modernizace.“
Uzavřený palivový cyklus
Stávající jaderné reaktory využívají palivo převážně v takzvaném otevřeném palivovém cyklu. Po vytěžení rudy obsahující uran dojde k jejímu fyzikálnímu vytřídění a chemické úpravě. Jelikož je přírodní obohacení paliva (0,7 %) ve většině stávajících jaderných reaktorů nedostatečné pro provoz, je potřeba jej obohatit o štěpný izotop U-235. To se nyní provádí nejčastěji pomocí obohacovacích zařízení využívajících centrifugy. Z obohaceného jaderného paliva se vyrábí palivové soubory, které jsou v reaktoru provozovány přibližně 4 až 5 let. Po dokončení provozu jsou palivové soubory vyvezeny z aktivní zóny a uskladněny v mokrých či suchých skladech.
Na rozdíl od výše popsaného otevřeného palivového cyklu uvažuje částečně či plně uzavřený palivový cyklus znovuvyužití již jednou použitého jaderného paliva. Částečně uzavřený palivový cyklus již nyní využívá zejména Francie, či Velká Británie. Pomocí přepracovacího procesu PUREX umožňuje separaci izotopů uranu a plutonia z použitého jaderného paliva. Získané materiály se využívají k výrobě speciálního směsného paliva MOX.
Naproti tomu je plně uzavřený palivový cyklus mnohem komplikovanější. Dosažení plně uzavřeného jaderného palivového cyklu se neobejde bez nasazení nových reaktorových technologií zaměřených na využívání spektra rychlých neutronů.
Rychlé reaktory produkují velké množství neutronů, které se mohou při správné geometrii aktivní zóny zachytávat na U-238 a vytvářet tak štěpný materiál Pu-239. Takový reaktor dokáže produkovat větší množství paliva, než kolik jej spotřebovává. Chemická separace vybraných izotopů s využitím rychlých reaktorů mohou zajistit plně uzavřený palivový cyklus bez nutnosti další výrazné těžby jaderného materiálu. Přepracováním paliva navíc klesá doba nutná pro uskladnění použitého jaderného paliva a tím pádem klesají i náklady spojené s jeho skladováním.
Historie rychlých reaktorů
Vývoj sodíkem chlazených reaktorů řady BN je součástí projektu Proryv, který má za cíl vyvinout rychlý reaktor pracující v uzavřeném palivovém cyklu. Kromě reaktoru BN-600 je v Bělojarské jaderné elektrárně i výkonnější rychlý reaktor BN-800. Ten přešel do komerčního provozu v říjnu 2016.
Oba bloky demonstrují možnosti zapojení rychlých reaktorů a jejich přínos z hlediska úspory a zvýšení využití jaderného paliva. Technologií rychlých reaktorů se v minulosti zabývala například Francie (Pheonix, SuperPhoenix), Japonsko (JOYO, Monju) či Spojené Státy (Fast Breeder Reactor). Nyní se touto technologií zabývá Rusko (reaktory BN) a Čína (CEFR, CFR-600).
Mohlo by vás zajímat:
Z ruských jaderných pokusů mám solidní strach. Až se ten jejich chanát začne rozpadat, hrozí, že bez dohledu západních bezpečáků to bude jedna havárie vedle druhé.
ja som zo strachu z Putku vystriekal cely priestor pod postelou montaznou penou. Pomaha to.
Rusko je o desítky let v předu přes západem. To co oni provozují už více než 40 let nebude v jaderné energetice na západě ani za 30 let. Západ má dnes proti Rusku ztrátu více než 60 let a dále zaostává. Rusko svůj program rychlých reaktorů rozvíjí do 10 ti let budou stavět komerčně rychlé reaktory chlazené olovem. Pro zajímavost rychlé reaktory prakticky nepotřebují těžbu uranu , protože pro ně máme paliva na řádově tisíce let je to ochuzený uran v sudech a vyhořelé palivo z klasických JE. Pro srovnání ČR místo aby postavila moderní jadernou elektrárnu jako Rusko bude vyhořelé palivo za 100 miliard nebo kolik dávat pod zem, přitom se v něm nachází 98% energie , kterou naše technicky zaostalé elektrárny neumí využít. Kdyby se vyhořelé palivo z Temelína Dukovan začalo využívat v těchto reaktorech , tak z toho co se ročně vyhodí by se nechalo vyrobit 1600 TWh el. energie. To je více než vyrobí všechny zdroje el. energie v Německu a Francii dohromady více než dvojnásobek toho co vyrobí všechny OZE v Evropské Unii. Kdyby EU nahradila všechny své zdroje el. energie rychlými reaktory a použila na ně jen vyhořelé palivo ve skladech JE , tak ani za 400 let to vyhořelé palivo nedošlo , žádné by nepřibylo a odpadním teplem by se nechaly vytápět města. Z tohoto jednoduchého příkladu je vidět jak hloupá cesta je sázka jen na OZE ze strany EU.
Kdyz je tato technologie tak skvela a vyhodna, proc nema Rusko techto resktoru dvacet, nebo padesat? Proc je nema Cina? Indie?
Nekde je zadrhel, ze? Tato technologie se NIKDY celosvetove ve velkem neprosadi.
Novych OZE bude za roky 2022-2024 instalovano tolik ze v rocni vyrobe prekonaji jadro ktere se budovalo 70 let. (Ne v instalovanem vykonu, opakuji ze to je prepocteno na rocni vyrobu - 2700TWh)
Zádrhel? Zádrhelem je to, že jaderné palivo je tak levné, že není potřeba budovat množivé reaktory, které jsou složitější. Ale je fajn, když víme, že v případě potřeby tady ty rychlé reaktory jsou, fungují a dál se pracuje na jejich vývoji.
Už se tak stalo. v roce 2021 výroba větrných a slunečních elektráren překonala roční výrobu JE.
A teď se bude každý rok odstup zvyšovat, to je celosvětový vývoj.
Jo je to vidět jak je RF ve všem o parník před všemi, takže na venkově a v oblastech dále od Moskvy a Petrohradu mají problém se základní infrastrukturou jako je pitná voda, kanalizace, zpevněná silnice...
Lepší mít kadibudku na zahradě než mít kanalizaci a žít v multikulturním ghettu
Nu Malý Jardo podle Vašich názorů také nepatříte do Evropského kulturního prostoru
"Rusko je o desítky let v předu přes západem." pobavilo
rusko nevie ani zabezpecit potraviny pre svoju armadu, ktora musi jest zvierata zo ZOO, kazdym dnom vojny sa prepada dalej a dalej do stredoveku, tak to som zvedavy za co budu tie nove reaktory stavat
V technologii FBR je RF v současnosti o parník před celým západem. Paradoxně v minulosti jsme ve výzkumu technologii byli na špici i my. Výměníky sodík/voda, výzkum materiálů v sodíkových smyčkách i ve výpočtech. To je minulost.
A není to náhodou tím, že vyspělý svět už s jadernou energetikou moc nepočítá, nebo nanejvýš okrajově?
nebude to skor tym, ze moderny svet uz nevie ani pocitat?
No, 2. Největší ekonomika světa plánuje stavět další desítky bloků, hodně jich má rozestavěných a není pomali rok, kdy by nějaký nezprovoznila.
Francie plánuje stavbu několika nových bloků.
Británie několik bloků plánuje a dva o celkovém výkonu 3200 MW se tam staví a docela slušným tempem.
Polsko jich několik plánuje stavět taky.
Indie staví také ve velkém.
Jižní Korea se zase obrátila k jádru čelem.
Ta druhá největší ekonomika zprovozňuje větší výkon ve vodních elektrárnách, než v jádru. Taky staví hodně solárních a větrných elektráren. Bohužel i uhelných.
Ano, v Čínské lidové republice se staví vodní díla s příkonem desítek GW. Ale ony ty velké řeky za chvíli dojdou.
Ukazuje se, že pro rozvoj jaderné energetiky je podstatná podpora státu ve formě zajištění dlouhodobé perspektivy. Proto Rusko a brzy i Čína představují v této oblasti vrchol. Proto realizují i nejvíc zakázek. Přece jen jaderná elektrárna se nestaví na pár let a jistota, že dodavatel nezmizí, hraje důležitou roli.
Ať si jaderná mafie svoje reaktory nechá. Renesanci jaderné energetiky to stejně znamenat nebude. A na tom Phoenixu ve Francii jim svého času hořelo. Jadernou energii, ne děkuji.
Jediné co hořelo byly rakety, které na rychlý reaktor střílel zelený aktivista...
Emile, pokud nemáš myšlenu, tak se radši neprezentuj.
Copak, Karásku? Fakta nevoní? Bylo to 8.5.2003, jmenoval se Chaïm Nissim, člen švýcarské strany zelených a rakety koupil od belgické teroristické organizace.
Oprava: 8.5.2003 přiznal, že 8.1.1982 ten raketový útok spáchal.
ad Karásek 6. listopad 2022, 01:24
a co takto konecne svoje "smyslenky" aspon niekedy (na zaciatok aspon raz) podporit aspon nejakymi faktami?
Lídři v stavbách moderních JE z rozumné peníze jsou Rusko a Čína...Taky nových objednávek mají dost...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se